Heemschutberichten Dordrecht, saneringsplan Dat de strijd om het Dordtse saneringsplan in eerste instantie, in de gemeenteraad, verloren zou worden, was wel te voorzien. De volgende ronde vindt plaats voor het College van Gedeputeerde Staten, waar o.m. de Bond Heemschut een bezwaarschrift heeft inge diend. Hierbij valt de nadruk op de voorgenomen demping van de Spuihaven. Gebleken is namelijk dat de Staatssecretaris van O. K. en W., Mr. Y. Scholten, na een eerste brief van 17 febr. 1959 van meer algemene strekking, zich in een nader schrijven d.d. 26 juni 1961 zijn standpunt omtrent het plan uitdrukkelijk heeft willen voorbehouden en met name ten aanzien van de demping der Spuihaven de ver wachting uitsprak dat dit onderdeel van het plan bij voortgezet overleg opnieuw aan de orde kan worden gesteld. Deze laatste brief nu, die van wezenlijke betekenis was om het standpunt van het Ministerie ten opzichte van deze voor de structuur der oude stad kardinale vraag bij de raadsdiscussies te kennen, was door B. en W. niet bij de stukken gevoegd; de eerste, van 1959, wèl. De gedachte dat de noodzaak der Spuihaven-demping allerminst bewezen is, leefde ook in de gemeenteraad en werd neergelegd in een motie om dit onderdeel uit het plan te lichten. De burgemeester, die het schrijven van de Staatssecretaris waarin dezelfde opvatting naar voren kwam, aan de raadsleden had onthouden, verzette zich tegen de motie omdat z.i. het hele plan aan de orde was en aannemen van een deel van het plan onaanvaardbaar zou zijn. Heemschut herinnert zich de averechtse voorlichting van B. en W. aan de gemeenteraad over het stand punt dat de Bond had ingenomen tegenover het eerste basisplan (jaargang 1960, blz. 84), en de geïrriteerde reactie van de burgemeester toen het Heemschut- bestuur dit niet over zijn kant liet gaan. Vergader tactiek is niet altijd hetzelfde als behoorlijk bestuur. Om de demping van de Spuihaven door te drukken zijn trouwens door B. en W. zeer vreemde argu menten gebruikt. Behoud van het water zou niet mogelijk zijn door de na voltooiing van het Delta plan te verwachten stijging van het waterpeil. Zou dit inderdaad het geval zijn dan geldt het niet minder voor de andere oude binnenhavens die alle in verbinding staan met de Oude Maas, en dan zal daar wil men inderdaad, zoals het plan aangeeft, deze stadswateren behouden een kostbare bema ling nodig zijn. Deze bemaling zal des te kostbaarder worden door de duiker die terwille van de door stroming onder het te dempen deel van de Spuihaven gelegd zal moeten worden. Het is de vraag of de kosten van duiker, bemaling, demping en verharding opwegen tegen die van de kademuren bij behoud van het water, en die werden door B. en W. aange voerd als argument voor de demping. Merkwaardi gerwijs kwam dit argument niet ter sprake toen het aspect van de Taankade bedorven werd door de aanleg van kademuren waarvan de noodzaak, zacht gezegd, niet overtuigend bewezen was Dat voorts het saneringsplan, ondanks de verbete- De Lange Vechtbrug in Weesp, met links het brugwachtershuisje.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1962 | | pagina 8