als een bijzonder prettige woonbuurt. Het centrum hiervan is Stepney, voor de oorlog een van de ergste achterbuurten, thans dank zij de London County Council een buurt waaruit de zware industrieën verdwenen zijn en plaats hebben gemaakt voor grote aantallen eengezinswoningen, afgewisseld door hoge flatgebouwen. Dit geheel ligt in een parkengordel, zodat de metamorphose van dit deel van duister Londen wel een zeer gelukkige is. Hiertegenover staan echter talrijke voorbeelden van een bijzonder slechte aanpassing. In dit blad is ge schreven over de Utrechtse kantoorflat Drakenburg, die met zijn 19 étages de Utrechtse binnenstad ont luistert. Maar wat te zeggen van een 34 verdiepingen hoge kantoorflat aan de oever van de Thames, n.b. vlak naast het complex Houses of Parliament en West minster Abbey! Hierdoor werd het beroemde en zeer typische silhouet aan de oever van de hartader van Londen volkomen te niet gedaan. Zo is er meer. Van de talrijke kerken van Londen zijn sommige door de oorlog zwaar beschadigd en sinds kort op voorbeeldige wijze gerestaureerd. Om zo'n juweel van architectuur nu beter te laten uitkomen heeft de Londen County Council goedgevonden dat er vlak voor St. Stephen Walbrook een enorm kan toorpand verrees. Behalve de wederopbouw van getroffen gebieden is er de laatste jaren een ware bouwepidemie aan de gang, waarvoor hele straten moesten worden afge broken. Dikwijls zijn hier goede specimina bij van vroeg- of midden 19de eeuwse bouwkunst, soms zelfs betreft het 18de eeuwse straten. Als argument gebruikt men dan dat vele 18de eeuwse huizen hun interieurs verloren hebben en er dus alleen de gevels van over zijn. Wanneer dit argument bij ons gebruikt zou worden, zou het met de grachtengordels ook heel gauw gedaan zijn. Daarvoor in de plaats komen dan grote kantoor gebouwen, die dikwijls op zichzelf niet lelijk zijn, maar volkomen detoneren in een stad waar men eeuwen lang betrekkelijk laag heeft gebouwd. De London County Council, verantwoordelijk voor alles wat er gebouwd of gerestaureerd wordt in Lon den heeft b.v. onlangs vergunning afgegeven voor afbraak van een complex gebouwen vlak bij Hyde Park Corner. Deze gebouwen uit de 19de eeuw grenzen aan de tuinen van Buckingham Palace en pasten in ieder opzicht volkomen in deze omgeving. De helft hiervan is nu afgebroken,waardoor deze hele omgeving onherstelbaar gemutileerd is. De grondprijzen zijn hier bijzonder hoog, zodat de enige manier om bezit hier rendabel te maken hoog bouw is, met als gevolg dat zeer binnenkort de tuinen van Buckingham Palace letterlijk in de schaduw zullen liggen van weer een nieuw kantoorpaleis. Op deze wijze zou ik kunnen doorgaan, maar een paar voorbeelden uit verschillende wijken zijn vol doende om enigszins een beeld te geven van de ont wikkeling in Londen. Het spreekt vanzelf dat de verhoudingen daar anders liggen dan in Nederland, maar toch gebeuren hier ook dingen die hiermee vergelijkbaar zijn. Het spreekt welhaast vanzelf dat deze concentratie van kantoorgebouwen op deze schaal veel meer verkeer aantrekt dan de Londense verkeersmiddelen kunnen verwerken. Zelfs de ondergrondse, een van de best georganiseerde vervoersmiddelen ter wereld, kan het niet meer aan, zodat op den duur de enige oplos sing moet zijn decentralisatie, zo niet, dan zal van het Londen dat zo velen kennen en liefhebben binnen niet al te lange tijd heel weinig meer over zijn. L. L. H. Roest E e gedaanteverwisseling van Londen in volle gang. De stedelijke structuur wordt vergruizeld door de monotone glas- en betonblokken.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1962 | | pagina 25