Kasteelmuseum „Sypesteyn" Heemschuts leden presenteren zich XXI 37 Waar op de weg door Nieuw-Loosdrecht de mooie toren voor ons oprijst van de 15de-eeuwse Sypekerk, daar zien wij aan de andere zijde van de weg, tussen het lichte loof van enige bomen door, de muren van het kasteel Sypesteyn. Niet als een stug en somber oprijzend fort, maar als een hoog en vrolijk gebouw komt het uit boven de voormuur, die nog het meest wijst op het oorspron kelijk verdedigende karakter van het geheel. Volgens oude beschrijvingen zou het kasteel gesticht zijn in 1288 en reeds verwoest in 1400. Daarna is alleen het sterkste gedeelte, dat men de donjon een geheel als toren versterkt hoofdgebouw zou kunnen noemen, hersteld. In 1588 werd het evenals het nabij gelegen „Mijn den" verwoest. In 1665 deed Jhr. C. A. van Sypesteyn de ruïne weer enigszins tot woning inrichten, waar schijnlijk tot een zomerverblijf. In 1672 hebben de Fransen het kasteel opnieuw ver woest. Nadien is het niet meer opgebouwd. In 1804 werd de ruïne door een nazaat van Jhr. C. A. v. Sypesteyn verkocht. Op het laatst der vorige eeuw kocht de in 1937 over leden Jhr. C. H. C. A. van Sypesteyn geleidelijk het terrein weer terug. In 1911 liet hij de fundamenten opgraven; zij leverden een volledige plattegrond op. Door deze nauwgezet te bestuderen en door gebruik te maken van aan wijzingen in vergeelde documenten, heeft de eigenaar kans gezien het kasteel zijner voorvaderen in de oude trant weer op te bouwen. Het comfort van deze tijd was wel vreemd aan een Middeleeuwse woning. De eigenaar heeft zich dan ook aan de eisen, die het moderne leven ook hem stelde, niet geheel kunnen onttrekken. triële ontwikkelingen veel natuur wordt opgeofferd. De schrijver voert ons door uitgestrekte polders, wei landen, heidevelden en bossen, vestigt onze aandacht op planten en vogels. Hij laat ons zwerven door stadjes als Bronkhorst, Thorn, Veere, door Nijmegen en Amersfoort met zijn prachtig gerestaureerde Muur huizen. Hij laat ons tijdens een treinreis „zomaar" uit stappen op de meest onbekende plaatsjes, en doet ons de schoonheid daarvan ondergaan, om dan uiteindelijk tot rust te komen op de Amsterdamse Begijnhof. Het boek is verlucht met bijzonder gevoelige pen tekeningen van Peter van Straaten. Prijs f 8,90 (gebonden). Uitgegeven bij Ploegsma te Amsterdam. L. S. Kasteel-museum SypesteynNieuw-Loosdrecht. Zo heeft hij zich bij het aanbrengen van de vensters laten leiden door de stijl van de tweede helft der 16de eeuw, toen men begon de niet meer weerstand- krachtige kastelen, als meer bewoonbare woningen in te richten, als lusthoven, met vooral meer licht. Toch vertoont Sypesteyn, vooral in het interieur, nog zeer middeleeuwse allures. Dit middeleeuwse karak ter wordt nog versterkt doordat ook de grachten weer op breedte zijn aangebracht. Voor de herbouw der muren werden de echte middel eeuwse reuzenmoppen gebruikt. Ook werkt mede tot een terugkeer van onze verbeel ding naar voorbije eeuwen het park rondom, dat is aangelegd in de Oud Hollandse tuinstijl van het begin der 17de eeuw, waarin de rozentuin niet ontbreekt, die elke zomer opnieuw zijn geuren verspreidt. Ook het inwendige van Sypesteyn werd volledig ge reconstrueerd. De stichter heeft daarbij uitsluitend gebruik gemaakt van originele oude materialen. Niet alleen de stenen en het zware hout maar ook alle schouwen, deuren, deursluitingen enz., zijn eeuwen oud en verkregen uit sloop van oude gebouwen. vervolg op blz. 38 onderaan)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1962 | | pagina 23