28 Prinsengracht nr. 300enkele jaren geleden een uitgewoond kavalje, bevat thans comfortabele woningen. (foto W. M. £ilver Rupe) vallende afwijking in karakter der werkzaamheden met die der woningbouwcorporaties was de voor dracht tot toelating in het bijzonder „gegrond op de wenselijkheid dat inzake de omschreven aspecten van de volkshuisvesting practische ervaringen zouden worden verworven, die voor de toekomst van nut kunnen zijn." Hoewel een onafhankelijke particuliere naamloze vennootschap, zijn „Stadsherstel" krachtens haar bijzondere status in de statuten enige economische beperkingen opgelegd. Zo is voor de aankopen de goedkeuring vereist van Burgemeester en Wethouders ter plaatse waar de panden gelegen zijn. Verkoop en bezwaring van onroerend bezit, kan slechts ge schieden met toestemming van de Minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid. Aandeelhouders ont vangen ten hoogste 5 dividend, waaraan een cumu latief karakter is gegeven. Aldus gereglementeerd startte „Stadsherstel" in 1957 als beleggingsmaatschappij van geleidelijk te res taureren binnenstadspanden met de eerste aankoop en wel van Brouwersgracht 86. Sindsdien zijn tot heden 50 aankopen verricht, die de verzamelnaam „zorgenkinderen" mogen dragen. Hier zijn wij beland bij het eerste probleem der op- bouwperiode. De verwerving van een genoegzaam aantal huizen voor de vorming van een breed draag vlak bleek in de gestelde tijd niet te verwezenlijken, gevolg van verschillende oorzaken. Zo kwam aan de zijde van het aanbod in de praktijk weinig beleggingsmateriaal doch veel meer restau ratiemateriaal aan de markt. Uit het feit dat uit meer dan 350 aanbiedingen in de loop der jaren slechts 50 aankopen werden verricht volgt wel hoe zeer het gehalte van het gebodene tewensen liet en vele objecten als met de geldende restauratie subsidies niet meer haalbaar" moesten worden afgevoerd. Naast de stijging der prijzen van het onroerend goed sedert 1957 als zodanig, vormden de hoge vraag prijzen in verband met gehele of gedeeltelijke lege oplevering een rem op het bereiken van het aankoop schema. De prijzen betaald door zakelijke gegadigden of beleggende particulieren voor eigen bewoning of gebruik, staan meermalen in geen enkele verhouding tot de maatstaven die de exploitant bij het afwegen van baten en lasten moet aanleggen. Is de aankoop eenmaal geschied dan rijzen bij een maatschappij als „Stadsherstel" geheel eigen moei lijkheden van exploitatie. Gedeeltelijk is het verworven bezit bij de aankoop onverhuurd of onbewoonbaar. Met de restauratie voorbereiding van elk object zijn maanden gemoeid, terwijl ook tijdens de restauratieperiode de objecten geen baten afwerpen. Komt een pand ook inwendig voor totale restauratie in aanmerking dan moeten nog aanwezige huurders in samenwerking met het Centraal Bureau voor Huisvesting en het gemeentelijk Bouw- en Woningtoezicht worden overgeplaatst naar andere woningenHiermede is ook al geruime tijd gemoeid. Alvorens de objecten tot het stadium van restauratie gekomen zijn, moet een gehele reeks van hindernissen worden genomen. Wij kunnen hier slechts opsommen dat deze verband houden met de aanwijzing van de architect, de beoordeling van diens restauratieplannen zowel voor de gevel als de woningindeling, de behan deling der kostenbegroting van post tot post in verband met de bouwtechnische opzet en aanpak, het overleg met het gemeentelijk bureau voor monumentenzorg, de gunning aan de aannemer na beoordeling van diens begroting op alle onderdelen aan de hand van op ervaring gebaseerde eenheidsprijzen. Dat bij het restauratiewerk het subsidiebeleid van

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1962 | | pagina 14