Heemschutberichten 3 Heusden, wijziging wederopbouwplan Het stadje Heusden is al meer in ons blad ter sprake geweest; dan ging het over de vestingwerken die her haaldelijk belaagd werden, vroeger door wapenge weld, nu door bulldozers. Op blz. 106 e.v. van de jaar gang 1960 vindt men een uitvoeriger verslag van de zorgen der Stichting Menno van Coehoorn op dit punt, waarin de laatste jaren een kentering ten goede is op getreden. Heusden bezit echter meer aantrekkelijks dan alleen de wallen: het gehele stadje is door zijn deels fraaie bebouwing, gevoelige dwarsprofielen en goed inge deelde straatverhardingen, een waardevol gegeven dat met zorg behandeld dient te worden, zowel ten aan zien van de oude als van nieuw geprojecteerde be bouwing. De onlangs ter visie gelegde wijziging van het uitbreidingsplan heeft weliswaar de verdienste dat er de bedoeling uit blijkt de bebouwing binnen de wal len te verdichten, waardoor grotere schade door be bouwing elders wordt voorkomen, maar dit plan bevat toch enkele doorbraken die zeker beter getraceerd kunnen worden. Ook zou het nodig zijn voor nieuwe blokken een maximum lengte en pannendaken voor te schrijven om het stadsbeeld niet te storen. Een dei- eerste vereisten voor een goede stedebouwkundige aan pak is voorts een inventarisatie van de monumenten, stadsbeelden en dwarsprofielen, zodat er een z.g. waarderingskaart ontstaat die als uitgangspunt dient. Aangezien aan deze voorwaarden in het huidige plan niet is voldaan, heeft het bestuur van de Bond Heem schut bij de gemeenteraad bezwaar gemaakt en ver zocht de beslissing over de voorgestelde wijziging van het wederopbouwplan op te schorten opdat nader overleg kan plaatsvinden. Dit is thans gaande. Op een luchtfoto is Heusdens vestingstelsel nog geheel terug te vinden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1962 | | pagina 9