Duigen voor Diogenes 17 Misschien herinnert u zich, dat ons medebestuurslid Geurt Brinkgreve in het juninummer van Heemschut 1960 gewag maakte van de zo juist in het leven ge roepen Stichting Diogenes. Dit is een instelling, die in contact met en in aanvul ling op de vereniging „Hendrick de Keyser" en de Maatschappij voor Stadsherstel N.V. in Amsterdam werkzaam is. ,Zij stelt zich ten doel woon- en/of werkruimte vöor kunstenaars tot stand te brengen, bij voorkeur in te Amsterdam gelegen panden, welke waardevol zijn voor het stadsbeeld. Dat met deze stichting aan een nijpende behoefte zou wojden tege moet gekomen stond vast: de vraag was, of het ook materieel uitvoerbaar zou zijn. Met de intense stuwkracht van Geurt Brinkgreve als initiatiefnemer en voorzitter van de stichting kan zij nu reeds op een succesvol begin terugzien en met vertrouwen de toekomst ingaan. Niet minder dan acht panden werden verworven. Ja, zelfs kon intussen één daarvan, nl. Ie Tuindwars straat 19, worden gerestaureerd en door twee kunste naars betrokken worden. Dit pand werd op donder dag 25 januari 1962 tijdens een kleine plechtigheid in tegenwoordigheid van autoriteiten en persvertegen woordigers officieel in gebruik genomen. Voorzitter Brinkgreve liet doorschemeren, dat hij niet terug deinst voor een zware taak (dat leert men wel als Heemschutbestuurder) en gaf te kennen, dat de stich ting Diogenes aanstuurt op een bezit van een honderd tal panden. De stevige start daarvoor is veelbelovend. De medewerking van de Amsterdamse gemeentelijke en van de Rijksoverheid was welgemeend en efficiënt. Uiteraard is hier geld voor nodig. De eerste fondsen kwamen van de kunstenaars zelf, de leden van Arti et Amicitiae, giften en een legaat van Jhr. mr. P. J. H. M. van der Does de Willebois. Om de doelstelling van de stichting te verwezenlijken en tevens die van Heemschut, zou het doeltreffend zijn juist nü nog een aantal panden in de binnenstad te kunnen aankopen. Daarvoor is méér geld nodig. De stichting heeft meer dere panden op het oog, maar de financiële armslag is te kort om deze nu te verwerven. Voor hen, die een helpende hand willen reiken aan deze zo daadwerkelijke Heemschutarbeid, mede geboren uit onze Bond zelf, ligt hier terrein braak. Het postgironummer is 33.90.99 te Amsterdam, Gemeente Giro D 66.00 te Amsterdam van de stich ting Diogenes. Men kan zich bovendien opgeven als lid van de Vereniging van Vrienden van de Stich- Gerestaureerd huis Eerste Tuindwarsstraat 19, verbouwd lol beeldhouwers- en schildersatelier ting Diogenes i.o. voor een minimum contributie van f 10,p. j., te adresseren aan ons Heemschut secretariaat, Singel 512, Amsterdam. De Griekse wijsgeer Diogenes was met één ton te vreden. De stichting, die zijn naam voert en die met ruim 23 eeuwen devaluatie rekening moet houden heeft thans vele tonnen nodig. U kunt daar een duig toe bijdragen, opdat vele waardevolle panden in Amsterdam behouden én gebruikt blijven, want zij zullen tal van kunstenaars een sfeervolle woon- en werkplaats in de binnenstad verschaffen. T. K.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1962 | | pagina 23