JÉÉi 15 lk£*ÊïMm Kettingen aangebracht op het Lange Voorhout die slechts ten behoeve van de Koninklijke rijstoet worden verwijderd28 juni 1955. Men ziet op de Joto de bomen in volle pracht voor deze door de storm van 12 juli 1961 zouden worden geschonden. Overigens heeft de Ge meentelijke Plantsoenendienst van 's Graven- hage de toen aangerichte schade door nieuwe aanplant zo goed mogelijk hersteld. Dank zij de oudste grafsteen die van Ysbrant Aerntszn. uit 1469 kon in dit boek een hardnekkige historische legende met overtuiging worden weerlegd, dat nl. de Scheveningse kerk door de stormvloed van 1470 zou zijn verzwolgen en later land-inwaarts zou zijn herbouwd. Geenszins zijn de activiteiten van „Die Haghe" be perkt tot publicaties, lezingen en excursies. Zodra historische monumenten met afbraak of verwaarlozing worden bedreigd, zet „Die Haghe" zich in voor behoud en herstel door verzoekschriften te richten tot de verantwoordelijke overheid of tot de particuliere eigenaren. Op initiatief van „Die Haghe" zijn in 1955 de vooroorlogse kettingen hersteld, die het schelpen pad op het Lange Voorhout afsluiten om volgens een oude traditie alleen ten behoeve van de konink lijke rijstoet te worden verwijderd. Op kosten van de vereniging worden de notariële protocollen in het Gemeente-archief van 's-Gravenhage geïndiceerd, een bezigheid, waar vele leden zich niet rechtstreeks bij betrokken mogen voelen, maar die daarom van niet minder belang is voor de beoefening van de Haagse geschiedenis. De vereniging „Die Haghe" is zo gelukkig geweest steeds vooraanstaande personen onder haar leden te mogen tellen. Een der meest op de voorgrond tre denden is Dr. H. E. van Gelder, oud-gemeentearchi varis en directeur van het Gemeente-museum te 's-Gravenhage, die tot zijn overlijden op 84-jarige leeftijd wetenschappelijk actief is gebleven en in menig opzicht een stimulerend voorbeeld was voor de jon gere generatie. Helaas is de fortuin de Vereniging niet steeds gunstig gezind. De financiën vereisen grote omzichtigheid, Haar acties worden niet altijd met succes bekroond. Zo werd vergeefs gestreden voor de boerderij Vrede rust, die van 1593 daterend, aan een gemeentelijk uitbreidingsplan ten offer viel, en voor de zgn. koepel van het Kleine Loo, die enkele maanden ge leden zonder enige noodzaak werd geslooptx) Niettemin blijft „Die Haghe" haar zelfgekozen taak met enthousiasme vervullen, een geestdrift, die typisch Haags niet altijd naar buiten treedt, en zij hoopt een wakend oog te houden op de histori sche waarden der Hofstad tot in lengte van dagen. Rijswijkseplein 38 's-Gravenhage J. FOX secretaris De betreurenswaardige gang van zaken met betrekking tot dit in rococo-stijl gebouwde tuinhuis is beschreven in „Heemschut" jrg 38 (1961) 68-69. De Oude Kerk te Scheveningen van pleister ontdaan en, op de toren na, die nog aan de beurt moet komen, geheel gerestaureerd.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1962 | | pagina 21