zijden het wijde uiterwaardenlandschap over de Gelderse Dijk, en met goed geprojecteerde en vooral niet hoge moderne woonwijken, meer landinwaarts, ware in Hattem een harmonie tussen de historische sfeer en het hedendaagse leven te bereiken die voor de verknoeide dorpen in de omgeving voorgoed ver loren is. Dan zou ook het vreemdelingenverkeer voor Hattem wat kunnen gaan betekenen, niet van een enkele haastige automobilist en in de zomer van patat-kauwende bromnozems, maar van buitenlan ders en landgenoten die even willen verblijven waar het mooi is en rustig, maar niet doods, waar men de sfeer van het verleden weldadig ondergaat zonder van de activiteit en de voorzieningen van onze tijd afgesneden te zijn. Het gemeentebestuur van Hattem geeft echter de voorkeur aan de platgetreden paden waarvan men met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kan aannemen dat zij zullen leiden tot een onooglijke, banale, lawaaiige provincieplaats. Het gemeente bestuur heeft een flatwijk Griftplan en een nieuwe stadswijk tussen Dorpsweg, Hendrikjesweg, Lippen- oordsweg en Gelderse Dijk geprojecteerd, waardoor van de fraaie ligging aan de Gelderse dijk met het vrije uitzicht op het historische stadje alleen het nadeel overblijft van de bochten die een dijk nu eenmaal ken merken en die midden in de bebouwing dubbel hin- derlijk zijn. Het gemeentebestuur is voornemens de lastigste bocht, waar de Nieuwe Rondweg bij het hotel de Boer als Nieuwe Weg afbuigt in Apeldoornse richting, nog wat moeilijker te maken door enkele tientallen meters voorbij de bocht een kruisende weg te projecteren die uit het stadje breekt naar de wijk Griftplan. Het gemeentebestuur wil bovendien de enkele-minuten-gaans-grote oude stad nog op twee andere punten voor het verkeer ontsluiten: door een brug over de Grote Gracht en vanuit de Dorpsweg. Een levensgrote doorbraak langs de Zuidwal, het Tinneplein en de Korte Kerkstraat zal de toegangs wegen verbinden en op de plaats waar eens het kasteel van Hattem stond komt een parkeerplaats. Het gemeentebestuur heeft het plan onlangs met spoed door de raad heengewerkt, het uitvoerige adres van de Bond Heemschut terzijde schuivend maar merkwaardigerwijs waren de meeste huizen in de doorbraakzone al eigendom van de gemeente, en even merkwaardig is de omstandigheid dat deze gebouwen al tot bouwval zijn gereduceerd door lek kende daken, bestemming tot opslagplaats en zo meer. ,,Der Fransen overmoed heeft alles omgewroet", leest de wandelaar op de bijna drie eeuwen oude gedenkplaat. Hattem is nog altijd een mooi, karakter vol stadje. Hattem kan door een radicale koerswending weer véél fraaier en stijlvoller worden dan het nu in zijn verwaarloosde toestand is, en daarmee ook wel varender. Maar Hattem kan ook in korte tijd omge wroet worden, niet eens door overmoed maar door gebrek aan fantasie en cultureel inzicht. Er zullen géén pralende plafondschilderingen gemaakt worden om deze zinloze vernieling te verheerlijken. G. B. 13 lijke moestuintjes, zoals deze even verder nog te vinden zijn (zie foto hieronder) werden opge ruimd. v* ra f 1 t l I

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1962 | | pagina 19