Hattem doet ook mee Ook aan de zijde waar de stadsmuur is verdwenen en de hal/dichtgeslibde gracht ruimte maakte voor boomgaarden en moestuinen is het intieme ste delijke karakter Hattems grootste charme. In de pralende spiegelgalerij van Versailles staat de veldtocht tegen de Verenigde Provinciën afgebeeld als een reeks schitterende wapenfeiten van gepluimde ruiters die in wolken kruitdamp een sterke vijand overmeesteren. Maar in het Gelderse stadje Hattem plaatste men, toen de storm voorbij was, een gedenk steen met de volgende tekst: „der Francen overmoet heeft alles omgewroet: casteel en poort en muer door t sweevelachtigh vuer: dochd' Oppervooght van al versterck dees stadt en wal. Anno MDCLXXII". Het gaat er maar om van welke kant men de zaak bekijkt. Voor de zonnekoning één uit de reeks ver- overde vestingen, voor de bewoners rampspoed, voor de geschiedschrijver een zinloze daad, zoals elke oorlog er zovele oplevert. Want Hattem had toen al geen enkele militaire betekenis meer: een klein lande lijk stadje in een dun bevolkte streek, overvleugeld door het nabije Zwolle, met als herinnering uit de Hanzetijd nog een laatmiddeleeuwse stadsmuur en de resten van een kasteel. De verovering en de brand van Hattem hadden geen zin. Men zou hetzelfde kunnen zeggen van het uitbrei- dings- en doorbraakplan waarmee het Hattemse gemeentebestuur nu de hele stad wil omwroeten. Het is dom en zinloos. De noordoostelijke Veluwerand is niet meer de streek van natuurschoon en kleine besloten dorpen en stad jes. Op de lintbebouwing met villa'tjes volgden na de oorlog de industrialisering en de uitbreidings wijken. Het algemene aspect is op vele plaatsen rom melig en onaantrekkelijk geworden. De bevolkings groei stelt nu eenmaal zijn eisen: er moeten huizen komen en bestaansmogelijkheden. Ook van Hattem kan geen mens verlangen dat het beperkt blijft tot de omvang van een eeuw geleden. Maar het is geen onredelijk verlangen dat men bij uitbreiding en ver nieuwing rekening houdt met het in de historie ge groeide karakter van het stadje, dat men hiervan de waarde erkent en deze bij de noodzakelijk geworden veranderingen in ere houdt. Wat Hattem, evenals Elburg, tot nog toe gespaard heeft voor het lot van de meeste andere plaatsen in de omtrek, namelijk een vormloze samenklontering van huizen, tuintjes, fa brieken en winkels te worden, doorsneden door verkeerswegen, is juist de omstandigheid dat zij een stedelijk verleden hebben, weerbaar naar buiten, intiem cn geconcentreerd van binnen. Dat blijkt niet alleen uit de resten van vroegere verdedigings werken, waarvan ook Hattem nog heel wat bezit, maar. uit dc gehele plattegrond van regelmatige

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1962 | | pagina 15