fuilverkavelingswerk is namelijk dat van het totale be drag aan rijksbijdragen voor cultuur-technische wer ken, slechts 3% is bestemd voor de landschapsverzor ging. Deze 3% vormen dan de wel zeer smalle marge die het ruilverkavelde land scheidt van de complete „cultuursteppe". Daarvan moet alles wat het land schap enigermate menselijk maakt door wat beplan ting die niet direct agrarisch rendement oplevert, wor den bekostigd. De contact-commissie voor natuur- en landschapsbescherming heeft ook dit jaar een gedegen adres aan de leden van de Tweede Kamer gestuurd waarin bepleit wordt om, in afwachting van een gron dige herziening van de ruilverkavelingswet, deze fu neste percentageregeling door een betere te vervan- Sen. Bij dit adres heeft het bestuur van de Bond Heem schut zich gaarne aangesloten. Kalverpolder De welsprekende foto die de omslag van ons vorige nummer sierde met het spandoek „Redt de Kalver polder" tussen de molenwieken, is in de eerste weken van dit jaar wel zeer actueel geweest. In het tijdschrift „Noordholland, orgaan van de Culturele Raad voor Noordholland" heeft Ir. P. K. van Meurs, de onlangs gepensioneerde hoofdingenieur van de Provinciale Planologische Dienst die nauw betrokken is geweest bij de totstandkoming van o.a. het streekplan voor de Zaan, een gedegen studie gepubliceerd over „De agglomeratie Amsterdam". Voor de strijd voor het openhouden van de Kalverpolder is dit artikel van het grootste belang, omdat nu blijkt, dat, mede in ver band met de Coentunnelweg, de gedachten der pla nologen uitgaan naar een grote uitbreiding der woon gebieden van Krommenie en Wormerveer ten zuid westen van de spoorbaan. De bebouwing van de Kal verpolder ten oosten van de Zaan raakt hierdoor op de achtergrond en is voor de volkshuisvesting zeker voorlopig niet nodig, terwijl de betekenis van dit open gebied als natuurschoon- en recreatieruimte in de komende verstedelijking van de gehele streek veel zwaarder gaat wegen. Hier komt bij dat door de in het artikel van ir. van Meurs geschetste ontwikkeling nog een aantal fraaie Zaanse molens bedreigd worden waarvoor de Kalverpolder een uitwijkmogelijkheid zou bieden, zodat de functie van molenreservaat steeds groter nadruk en urgentie krijgt. De Stichting Zaans Schoons heeft al de argumenten die pleiten voor het vrijhouden van de Kalverpolder ten einde de zo hoopvol begonnen opbouw van de Zaanse Schans de nodige ruimte te bieden, nog eens samengevat in een uitvoerig adres aan het provinciaal bestuur. Dit vond weerklank in de begrotingszitting der Provinciale Staten, waar een motie werd inge diend met de volgende inhoud: „De Provinciale Staten van Noord-Holland, van oordeel zijnde dat aan het in de Kalverpolder ontworpen plan Zaanse Schans en Molenreservaat de mogelijkheid voor een volledige ontplooiing moet worden opengehouden en het be houd van deze polder als natuurreservaat voor de Zaanstreek van groot belang moet worden geacht, verzoeken Gedeputeerde Staten bij een volgende wij ziging van het streekplan voor de Zaanstreek de be stemming tot bebouwing van de Kalverpolder te wij zigen, zodat deze als natuurreservaat en recreatieoord kan worden behouden en het realiseren van het plan „Zaanse Schans en Molenreservaat volledig mogelijk wordt." Deze motie werd van vele zijden krachtig ondersteund en is door G.S. overgenomen. Een be langrijke stap in de goede richting! G.B. Een der fraaiste huizen van Hattembekend als het huis van de gezusters Daendels. is al jaren in restauratie. (Zie verder het artikel op blz. 9 e.v.)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1962 | | pagina 13