6 en het parkeerterrein bleven ongewijzigd. Zo is een project verkregen dat uit een verkeersoogpunt vol komen onlogisch is, omdat de verlengde Torenlaan op een hoogst gevaarlijke wijze tegen de Angstel dood loopt en het verkeer op niet nader aangegeven wijze via het parkeerterrein de verderopgelegen Hein- Muitenbrug moet trachten te bereiken. Wordt dit plan uitgevoerd, dan bereidt men een onhoudbare situatie voor, die als oplossing toch het oorspronkelijke brug- en-doorbraak-project afdwingt. Om deze redenen heeft het bestuur van de Bond Heemschut bezwaar gemaakt bij Gedeputeerde Staten en verzocht aan het plan de vereiste goedkeuring te onthouden. Warmond, uitbreidingsplan Zwanburgerpolder Of alle zeilers op de Kagerplassen content zullen zijn over de uitspraak van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland „terzake van het door de raad der gemeente Warmond op 27 september 1960 vastgestelde plan tot partiële herziening van het uitbreidingsplan in hoofd zaak (plan „Zwanburgerpolder") en de daartegen in gebrachte bezwaren", is een open vraag, maar zeker is wel dat de uitslag waarschijnlijk veel ongunstiger ge weest zou zijn zonder de adressen van Heemschut, de A.N.W.B. en verschillende watersportverenigingen. Dat de ontworpen brug over de Leede uit het plan ge schrapt werd, is niet bereikt, maar G.S. delen de me ning der adressanten dat tegen de ontworpen woon wijk in de Zwanburgerpolder overwegende bezwaren van landschappelijke aard bestaan, omdat daardoor het uitzicht over en het contact van Warmond met het polder- en plassengebied verloren zou gaan. Warmond mag uitbreiden, maar op bescheiden wijze, aangepast aan de normale behoeften van de autochtone bevol king en daarvoor is grond beschikbaar langs de spoor baan nabij de Herenstraat. Wanneer men een dergelijke overweging leest, rijst steeds opnieuw de verbazing over de kortzichtigheid waarmee uitbreidingsplannen worden gemaakt. De ontworpen woonwijk was dus niet noodzakelijk voor de normale behoefte van de autochtone bevolking. Voor wie dan wel In hun weerwoord op de door Heemschut aangevoerde bezwaren zeggen B. W. dat „niet valt te ontkennen dat ten gevolge van het stichten van een woonwijk in de Zwanburgerpolder de Leede in de dorpsbebouwing zal worden betrokken, waarbij het uitzicht over de nog onbebouwde polder ten dele zal vervallen, dat echter gestreefd zal worden naar een zodanige stedebouwkundige behandeling van de te bebouwen oever van de Leede, dat aan de recreatieve waarde geen afbreuk zal worden gedaan; dat de nieuwe woonwijk gekenmerkt zal worden door lage bebouwing, gevat in het groen". De simpele Engelse volkswijsheid „you cannot have your pie and eat it" schijnt voor bestuurders van vakantiegangers-trekkende dorpen erg moeilijk te zijn. De „recreatieve waarde" van de Leede is immers de wijdheid rondom, en niets doet daaraan zo grondig afbreuk als de peuterige netheid van een bungalow wijkje „gevat in het groen". Daarom hebben G.S. beslist, dat er wel enige boerderijen in de polder ge bouwd mogen worden die voor de dorps-bevolking nodig zijn, maar niet de wijk die volgens B. W. tot de „normale groeimogelijkheid" behoort, doch waar van ieder, die het stuk van G.S. met alle pro- en contra-argumenten leest, de bedoeling bespeurt War mond te laten uitdijen tot dorp van welgestelde fo rensen. En dan wordt de kip met de gouden eieren geslacht. ^aandijk, „Komregeling Midden''' Hoewel aan enkele van de bezwaren die Heemschut tegen het plan „Komregeling Midden" bij de ge meenteraad van Zaandijk naar voren heeft gebracht, tegemoet gekomen werd, is het gehele plan toch nog van dien aard dat het bestuur van de Bond zich met een adres tot G.S. van Noord-Holland heeft gewend,, waarin met klem verzocht werd goedkeuring te ont houden aan deze „Verordening tot vaststelling van de aard der bebouwing en het gebruik van gronden." Maastricht, Cellebroederskapel Na de trieste historie van de storende hoogbouw aan de Maas nu een goed bericht uit Maastricht: de ver vallen Cellebroederskapel, waarover Prof. Dr. J. J.. Timmers in Heemschut (1960, blz. 13) schreef: „Slechts een snelle en afdoende behandeling zal het voortbestaan van deze beide doodzieken (de St. Andries- en de Cellebroederskapel, red.) kunnen ver zekeren", zal nu toch worden gerestaureerd. De raad heeft enige maanden geleden een subsidiebij drage van 30% in de kosten gevoteerd. Beplanting militaire loodsen Naar aanleiding van ons schrijven over de landschaps ontsiering door militaire loodsen (blz. 105, 1961)werd namens de Minister van Defensie medegedeeld dat de genoemde complexen bij Uitgeest in het afgelopen jaar grotendeels zijn beplant, dat men bij Egmond aan de Hoef is begonnen en hiermee in 1962 zal voort gaan, evenals bij het gebouwencomplex op het fort te Beemster. Nagegaan zal worden of het mogelijk is de bestaande beplantingen uit te breiden, waarbij de keuze van in een bepaalde streek passende houtsoorten alle aandacht heeft. Met erkentelijkheid heeft het bestuur van de Bond Heemschut hiervan kennis ge nomen. Landschapsverzorging bij ruilverkavelingen Over de methoden die bij de voorbereiding en de uit voering van ruilverkavelingen gebruikelijk schijnen te zijn, is al menig hartig woord gevallen ook in dit blad. Zelfs al zou echter deze wet zó toegepast worden dat niemand er een aanmerking op zou kunnen ma ken, dan ware er nog alle aanleiding om op herziening aan te dringen. Een der grootste lacunes in het huidige

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1962 | | pagina 12