5 N.V. Philips-Duphar die met medewerking van B. W. van 's-Graveland nu al jarenlang probeert om het landgoed in een laboratoriumcomplex te ver anderen. De vorige poging werd in 1960 ondernomen via het bekende ontsnappingsartikel 20 van de weder- opbouwwet, dat bestemd is om in noodgevallen stag natie van de woningbouw te voorkomen door de be roepsrechten van belanghebbenden uit te schakelen, doch nog al eens misbruikt wordt om een plannetje „door te drukken". Gedeputeerde Staten hebben toen, o.m. op grond van de overweging dat het gebied waartoe Boekesteyn behoort in het geldende uitbrei dingsplan bestemd is voor buitenplaatsen met daarbij behorende gebouwen, tuinen, bossen en graslanden, welke te beschouwen zijn als cultuurmonumenten, aan het desbetreffende besluit van B. W. hun goed keuring onthouden. De actie, waaraan ook Heem schut door een adres aan G.S. had meegewerkt, was met succes bekroond. Philips-Duphar en het gemeen tebestuur proberen het thans langs een andere weg, ditmaal door een partieel uitbreidingsplan in onder delen. Hierdoor zou het mogelijk worden het be staande hoofdgebouw tot het vijfvoudige uit te brei den, wat logischerwijs ook een uitbreiding van de bij gebouwen en de proefvelden moet teweegbrengen. Het gevolg zou zijn dat niet alleen Boekesteyn als landgoed binnen korte tijd zou teloorgaan, maar hier door een ontwikkeling zou aanvangen die funest moet zijn voor de aangrenzende 's-Gravelandse buiten plaatsen, die nu nog een zo uitzonderlijk fraai geheel vormen. Het plan gaat lijnrecht in tegen de allerwege als noodzakelijk aanvaarde gedachte dat bedrijven met wat men noemt een „stuwend" karakter, die eco nomisch niet aan het Gooi gebonden zijn, uit het Gooi en de naaste omgeving moeten worden geweerd. Het is op deze gronden dat de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten, die als eigenares van het naburige Spanderswoud rechtstreeks belanghebbende is, aan G.S. verzocht heeft het uitbreidingsplan niet goed te keuren, een verzoek dat door de Bond Heem schut werd ondersteund. Het is géén reclame voor Philips-Duphar N.V. als „force malfaisante" van 's-Graveland op te treden. HaarlemSpanjaardslaan De Spanjaardslaan was tot voor kort een der mooiste lanen van Holland: vier rijen zware linden met daar tussen een rijweg, een wandel- en fïetsweg en een ruiterpad, vormden de zuidrand van de Haarlemmer hout. De bomen zijn deze zomer gekapt: het was triest maar nodig, het gemeentebestuur kan ook de on aangenaamste mens in de Haarlemmerhout niet bloot stellen aan het gevaar onder een omvallende linde be dolven te worden. Wil de Spanjaardslaan voor volgen de generaties weer zo fraai worden als hij geweest is, dan is het nodig spoedig opnieuw te planten. Een open vlakte zoals daar nu ligt noodt echter tot „verkeers- voorzieningen". Dit geldt temeer nu ca. 150 m ten zuiden van het z.g. huis niet de beelden dat weste lijk in de as van de Spanjaardslaan ligt de nieuwë westelijke randweg om Haarlem op de Wagenweg uitmondt, terwijl oostelijk de Spanjaardslaan zijn voortzetting vindt in de Spaarnelaan, zodat de kaal- gekapte vlakte een nog niet gesmede schakel vormt van de wegverbinding die volgens het streekplan van Amsterdam naar Zandvoort voeren zal. In de plaat selijke bladen verschenen weldra tekeningen die de gedaante aangaven van de te smeden schakel: de Spanjaardslaan zou voor ca 2/3 van zijn lengte een 2-banige autoweg worden die dan naar het zuiden zou afbuigen, schuin door de nieuw te planten bomenrij en de aangrenzende begroeiing heen, om tegenover de randweg aangesloten te worden op de Wagenweg. De commentaren waren niet enthousiast: auto's in de Haarlemmerhout, de Spanjaardslaan grotendeels een snelverkeersweg met een dode staart aan het eind tus sen de afbuiging en het huis met de beelden; de be roemde statige Spanjaardslaan zou voorgoed tot het verleden behoren. Nu is het inderdaad nodig de ge noemde verbinding tot stand te brengen, maar dat kan ook even ten zuiden van de Spanjaardslaan. Dit zal enige moeite kosten, omdat daar de terreinen lig gen van Nederlands oudste voetbalvereniging K. H.F.C. Er zijn echter meerdere varianten denkbaar die verkeerstechnisch gunstiger zijn dan het gepubli ceerde project, de te herplanten Spanjaardslaan ge legenheid geven om als weg voor het langzame ver keer zijn afsluitende functie ten opzichte van de Haar lemmerhout te doen hernemen, en die ook het sport terrein niet wezenlijk aantasten. Het bestuur van de Bond Heemschut heeft er bij B. W. van Haarlem op aangedrongen deze moge lijkheden te willen overwegen en het plan in deze zin te doen wijzigen. Abcoudedorpskern Van Burgemeester en Wethouders van Abcoude ont ving de Bond Heemschut een schrijven met de volgen de inhoud: „In zijn vergadering van 21 nov. j.1. stelde de gemeenteraad vast de 2e partiële herziening van het plan van uitbreiding in onderdelen voor de dorps kern Abcoude. Vaststelling geschiedde volgens het door ons ingediende ontwerp, met uitzondering van de nieuw geprojecteerde brug vanaf de Torenlaan over de Angstel met doorbraak naar het Kerkplein. Deze nieuwe brug en de doorbraak naar het Kerkplein werd door de gemeenteraad uit het plan genomen. Wij menen dat hiermede aan Uw bezwaren tegen dit plan geheel is tegemoet gekomen." Inderdaad heeft Heemschut's adres aan de gemeente raad geleid tot een nader overleg met B. W. en ver keerde het bestuur van de Bond Heemschut in de me ning hierin bevestigd door de bovenstaande brief dat aan de bezwaren was tegemoet gekomen. Wat bleek echter bij nadere bestudering van het uitbrei dingsplan? Wel hadden B. W. brug en doorbraak in de tekening laten wegwerken, maar de van over de Angstel op deze brug toelopende verlengde Torenlaan

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1962 | | pagina 11