s.o.s. Heemschuts Gedenkboek Het boekwerk „Strijd om Schoonheid" is versche nen; het boek dat 50 jaren strijd van Heemschut weergeeft, successen en tegenslagen vermeldt; een overzicht geeft van het gehele strijdperk, waarop Heemschut zich beweegt. Het is ook een documentaire geworden, die de werkzaamheid der verschillende commissies heeft vastgelegd, de namen en adressen alsmede de doel stellingen vermeldt van de bij de Bond aange sloten instellingen, die zich bewegen op het terrein van de schoonheid van stad, dorp en land. Als zodanig is het een vademecum, dat onmisbaar is voor hen, die zich voor deze waarden interesseren; het behoort grijpbaar klaar te staan. Zelfs ver haalt het, hoe de stand van zaken is in andere Westeuropese landen zoals België, Frankrijk, Dene marken, Finland, Groot-Brittannië, Noorwegen, Zweden en Zwitserland, waar zusterverenigingen van de Bond Heemschut werkzaam en waakzaam zijn. Meer dan honderd illustraties w.o. foto's over de volle pagina van 26x18,5 cm verduidelijken en verlevendigen de tekst waaraan 22 auteurs mede werkten. Het boek werd verzorgd door de uitgeverij Ploegs- ma en is in de boekhandel gebonden verkrijgbaar voor 12,50. Zorgt zelf een exemplaar in handen te krijgen en gebruikt het ook als geschenk aan derden, het zal een welkom geschenk blijken. Legt het onder de Kerstboom, geeft het bij verjaardagen en jubilea, het behandelt een onderwerp, dat elke Nederlander moet of gaat interesseren en ge helpt er de strijd om schoonheid mee te winnen. T. K. hoogwaardig grasland te maken, dat er nieuwe legers koeien op kunnen weiden en moderne ma chines rijden, maar wij achten, dat niet één belang mocht domineren, maar dat een middenweg ge zocht moest worden. Bovendien, als we de reke ning opmaken, heeft de recreatie in Friesland zo voor en na nogal eens een offer gebracht aan ont ginning, ruilverkaveling, herontginning, ontwate ring en wat er meer cultuurtechnisch begerens waardig mag zijn. De wildernis van de Lytse Geast is een vervelend lap cultuurgrond geworden, het even boeiende bütefjild niet minder, bij de inpoldering van de Swette is de bebouwing tot vlak bij het water sportwater opgerukt (en dan zijn het daar nog op zichzelf heel acceptabele boerderijen geworden: in de nieuwe ruilverkavelingen staat ons, als we niet oppassen, heel wat anders te wachten...!), in het Koningsdiep worden de bossen gespaard, maar verder wordt alles gereguleerd en gedenatureerd of versierd met PEB-palen (die niet op het fraaie landschapsplan staan)afsluiting van het piassen- gebied bezuiden Terhorne staat al op het pro gramma (de geesten worden er door Gedeputeer den en anderen al jaren rijp voor gemaakt), in de Hege Warren zullen over enkele jaren 40 tot 50 boerderijen, „hèt Europese watersportgebied", zo als het in de folders heet, van Alde Feanen en Princenhof met hun plaatijzeren armetierigheid storend omzomen en men kan er maar op rekenen, dat er voor het merengebied van de Zuidwesthoek ook wel een potje op het cultuurtechnische vuur staat. Gaasterland (recreatiegebied pur sang) zal trouwens de ruilverkavelingsoperatie ondergaan. De Leeuwarder Courant dringt terecht aan op een recreatiecommissie zoals die er o.a. reeds zijn in de Provincie Limburg en Gelderland. Dan kunnen onaangename verrassingen als er nu ten aanzien van de Wielen en omgeving uit de bus dreigen te komen, ons mogelijk bespaard blijven. Intussen, de tijd dringt. Begrijpt u waarom wij op openbaarheid aandrin gen 103 Bij de opening van de tentoonstelling Levend Erfdeel" werd aan H.K.H. Prinses Irene het eerste exemplaar van „Strijd om Schoonheid" aangeboden door Heemschut's voorzitter, Mr Arn. J. d'Ailly. Anp.foto

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1961 | | pagina 9