De kerk te Sleen i Heemschuts collectebus Wie het „Kunstreisboek voor Nederland" opslaat vindt de indruk die hij van oude landkaarten krijgt bevestigd; de huidige actieve provincie Drente is eeuwenlang een stil landschap geweest van heide velden en moerassen, met weinig steden en weinig monumenten. Dat het in verhouding tot andere provincies bescheiden aantal echter bijzonder fraaie en karakteristieke bouwwerken bevat, bewijst onder meer de kerk van het dorp Sleen; een imposante Hallenkerk uit de 14de—15de eeuw met een sier lijke toren en houten kruisgewelven die door zware ronde kolommen zonder kapiteel of base ment worden gedragen. Het gebouw heeft vele wederwarigheden doorstaan; het werd in de 80-jarige oorlog als kazerne gebruikt en door schanswerk rondom zelfs als fort. De inval der Munstersen in 1672 bracht nieuwe rampen, ge stadige verwaarlozing deed de rest. In 1837 bracht men storende en roestende ijzeren trekstangen aan. Het kritieke moment kwam toen op 8 sept. 1880 bij volkomen stil weer een deel van het dak instortte en de gewelven openscheurden. Een binnen- kamerse strijd volgde tussen de kerkvoogdij die sloping en een „nieuwe tempel" wenste, en het departement van O. K. 8c W. waar men voor restau ratie voelde. Dank zij een subsidie werd het restau ratie maar hoe! De huid van het gebouw werd geheel afgehakt en ommetseld met harde machi naal gevormde baksteen, de ramen kregen „stijl zuivere", d.w.z. Frans-Gotische natuursteen trace ringen, het interieur werd met portlandcement bepleisterd en ook anderszins verminkt, het koor is nu door een schot van het schip gescheiden. Thans is het opnieuw zover dat de kerk van Sleen aan een grote herstelbeurt toe is of anders ver loren zou gaan. Het zal helaas financieel niet moge lijk zijn alle vergissingen van 1880 ongedaan te maken, maar wanneer het restauratieplan uitgevoerd zal zijn, herkrijgt zeker het interieur zijn statige schoonheid van weleer. Uiteraard subsidiëren het Rijk, de Provincie en de Gemeente, maar het bedrag dat de kerkvoogdij moet opbrengen is niet gering. Een lijstcollecte onder de gemeenteleden bracht 29.000,— op, ca 60,— per gezin: een respectabel gemiddelde! Toch is er nog een tekort van 35.000,—. Wellicht zijn er onder de lezers van Heemschut enkelen die een bijdrage willen storten op postgiro 1002102, ten name van de penningmeester Restauratiecommissie Ned. Herv. Kerk te Sleen. Het gaat om een der be langrijkste monumenten van Drente! G. B. 119 a Middenschip van de kerk te Sleen. (Foto Rijksdienst voor de Monumentenzorg) Gegevens ontleend aan een folder, samengesteld door G. C. Heibers, directeur van het Provinciaal Museum te Assen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1961 | | pagina 25