„Het hoofd van het gemeentebestuur van Zevenaar maakt bekend dat ingaande 9 oktober 1961 gedu rende vier weken op de gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage wordt gelegd een ontwerpplan tot herziening van het uitbreidingsplan in hoofd zaak met dé daarbij behorende bestemmingsvoor- schriften." Een eerste eis van behoorlijk bestuur zou toch zijn dat het gemeentebestuur de uitspraak van de Kroon afwacht en op grond daarvan een eventueel herzieningsplan aanhangig maakt. Inplaats daar van demonstreert het gemeentebestuur op de zit tingsdag zelf dat men op het raadhuis niet van plan is zich ook maar iets aan te trekken van de Raad van State het hoogste college in ons staats bestel, waarvan de Koningin voorzitster is. Het herzieningsplan houdt namelijk in geen enkel op zicht rekening met de ingediende bezwaren, doch verscherpt hiertoe nadrukkelijk de aanleiding. Het omstreden wegproject dwars door het landgoed wordt in deze herziening benadrukt als een door gaande verbinding met Didam, en de bestemming- tot woningbouw van een groot deel van de gron den langs de Babberichse weg een bestemming- waarvan de noodzaak nergens is aangetoond maar die wèl het Huis Sevenaer onhoudbaar maakt wordt thans uitgebreid over alle gronden langs die weg. Wij brengen hierbij in herinnering dat bij een vorige gelegenheid, toen de beroepen op de Kroon nog behandeld moesten worden, het ge meentebestuur reeds bouwvergunningen verleende, en dat, toen de Kroon de afgifte van de vergun ning schorste, de bouw rustig verder ging. Wij brengen eveneens in herinnering dat het begin van de reeks uitbreidingsplannen en herzieningsplan nen die alle op de een of andere manier tegen het Huis Sevenaer gericht zijn, geweest is de wei gering van de vorige bewoner om het historische familiebezit aan de gemeente te verkopen. Daar wilde de na de oorlog nieuw benoemde en uitwat ambitieuze burgemeester zetelen. Dat ging niet door. En toen kwamen de plannetjes, de een na de ander, eerst om de oprijlaan met woningwet huisjes te versieren, daarna om de tuinen en de landbouwgrond te onteigenen. Als er een plan vastliep kwam er onmiddellijk een dat verder greep. Het beleid van het gemeentebestuur van Zevenaar zou men in de ambtelijke terminologie moeten aanduiden ais niet beantwoordend aan de normen van behoorlijk bestuur". In gewoon Nederlands gezegd: minderwaardige dorpspolitiek die zich aan recht noch wet stoort. Dat het be stuur van de Bond Heemschut zich voor de zoveelste maal tot de gemeenteraad heeft gericht met het verzoek het herzieningsplan niet te aan vaarden, ligt voor de hand. Streekplan Rijn en IJssel Het „Adres van de vaste commissie van de provin ciale planologische dienst van Gelderland met be trekking tot de bezwaarschriften inzake het ont- werp-streekplan Rijn en IJssel" is verschenen, en de langademige titel vindt een gepaste voortzetting in dit 74 pagina's tellende rapport dat met niet minder dan 80 ingekomen bezwaarschriften af rekent. Wie nog menen mocht dat het ontwerpen van een streekplan een eenvoudig werk is, kan door de lectuur van dit stuk afdoende van het tegendeel worden overtuigd. Het bestuur van Bond Heemschut is niet ontvankelijk verklaard omdat de Bond geen eigenaar is van gronden bin nen het plangebied; desondanks wordt op de be zwaren, die grotendeels ook door andere recla manten naar voren zijn gebracht, wel ingegaan. Het eerste punt geldt de aantasting van het dal van de Heelsumse Beek door de ontworpen auto snelweg Helmond-Zwolle; het ontwerp-streekplan heeft terzake van het voorlopige plan van de Rijks waterstaat gevolgd maar het advies zegt hierom trent „mocht de minister van waterstaat er alsnog toe besluiten een wijziging van het tracé in over weging te nemen, dan zal de commissie gaarne des gevraagd en zover mogelijk haar medewerking ver lenen." Tegen het voorgestelde tracé zijn vele be zwaren binnengekomen, maar het ongeluk is dat dit weggedeelte, hoe men het ook traceert, altijd schade aan het natuurschoon toebrengt. Het twee de bezwaar van Heemschut betrof de hoofdver keersweg tussen Oosterbeek en Renkum nabij Doorwerth; bij de detaillering kan hieraan ge deeltelijk tegemoet worden gekomen. Dit geldt ook voor het derde bezwaar, de doorsnijding van het land ,,'t Leihuis". Zeer teleurstellend is de wijze waarop de bezwaren tegen het vierde punt, Zevenaar en omgeving be treffende, worden afgedaan. Het ontwerp-streekplan heeft daar zonder meer de vreemde uitbreidings- politiek van het gemeentebestuur overgenomen zie hieromtrent het vorige Heemschutbericht. In het advies wordt terzake verwezen naar de sum miere antwoorden op de door Jhr. H. R. R. L. van Nispen van Sevenaer ingebrachte bezwaren. Het valt wel op dat, terwijl op andere bezwaarschrif ten tegen aantasting van het natuurschoon nader wordt ingegaan en hieraan zelfs in verschillende onderdelen wordt tegemoetgekomen de bedoe ling van het streekplan om de nog altijd zo fraaie streek te beschermen tegen concurrerende uitbrei dingsplannen der gemeenten blijkt duidelijk aan de monumentale en landschappelijke betekenis van het Huis Sevenaer geheel wordt voorbijgegaan. Het advies zegt daar, blz. (56/57): „De betrokken gronden (n.1. het landgoed, red.) kunnen niet wor den gemist in een stelselmatige en harmonische uitbreiding van Zevenaar" en: „Zevenaar is bezig zich snel tot een flinke plaats met een aantrekke lijk woonklimaat te ontwikkelen". Voorts wordt wat de geprojecteerde wegen betreft naar het uit breidingsplan verwezen. Het gaat er nu juist om bij de jarenlange strijd om het Huis Sevenaer dat 106

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1961 | | pagina 12