soorten. Het getuigt dan ook van weinig respect voor deze waardevolle nalatenschap dat het ge meentebestuur van Gaasterland een wegomleg- ging geprojecteerd heeft, dwars door het Van Coe- hoornbos heen, waardoor het natuurmonument zou worden verknipt en op onherstelbare wijze aangetast. Zowel de ANWB als „It Fryske Gea" hebben alternatief-oplossingen voorgesteld, die niet kostbaar zijn en het Van Coehoornbos onaan getast laten. Het verkeer is op deze provinciale weg nr. 12 trouwens zeer beperkt en een noemens waardige uitbreiding is evenmin te verwachten. Het bestuur van de Bond Heemschut heeft zich tot Gedeputeerde Staten gericht met het dringende verzoek bij de gemeente op een betere oplossing te willen aandringen en in geen geval toestemming te verlenen aan het huidige project. Industrievestiging bij Wijk bij Duurstede Of het ten allen tijde economisch verantwoord is dat in vele kleine steden industrie wordt gevestigd, is een vraag waarover Heemschut zich niet uit spreekt. Maar als dit gebeurt op een manier die de schoonheid van stad en land nodeloos en on verantwoord aantast, ligt het op de weg van onze Bond hiertegen te waarschuwen. Dat is het geval met het ter visie gelegde „Ont werp tot wijziging, wijziging 1961 A van het uit breidingsplan in hoofdzaak voor de gemeente Wijk bij Duurstede", waarbij gronden aan de Rijn dijk en de aansluitende wegen worden bestemd tot industrieterrein en insteekhaven. Het terrein moet daarvoor opgehoogd tot U/2 m. beneden de kruin van de dijk en de bebouwing zou tot een goot- hoogte van IV2 m. worden toegestaan. Dit heeft tot gevolg dat het unieke vergezicht van de stad uit over de rivier en omgekeerd het nog beroem der aspect van de ronde stenen korenmolen in 1659 gebouwd op de oude ommuring en bekend door het schilderij van Jacob van Ruysdael in het Rijksmuseum achter fabrieksloodsen zou ver dwijnen en voorgoed bedorven zou zijn. Ware dit nu de enige mogelijkheid om Wijk bij Duurstede expansie en werkgelegenheid te ver schaffen dan zou een economische noodzaak tegen een belangrijk cultuurgoed in de waagschaal lig gen, en in dergelijke zaken is de keuze voor een gemeenteraad moeilijk. Het terrein buiten de mo len aan de Rijndijk is echter noch de enige, noch zelfs de beste mogelijkheid. Op de voorgeschreven afstand van de sluizen kan immers in de gemeente industrieterrein aangelegd worden langs het Am sterdam-Rijnkanaal, zonder kostbare ophoging, met constant waterpeil en landschappelijk veel aan vaardbaarder. Aanvankelijk was dan ook indus trieterrein in dit gebied geprojecteerd, maar dit plan werd in verband met door sommige ingezete nen ingediende bezwaren teruggetrokken. VRIENDELIJK VERZOEK Zouden de leden die hun contributie over 1961 nog niet hebben voldaan de admini stratie willen helpen door deze betaling zo spoedig mogelijk te doen op één der in de omslag vermelde rekeningen9 En zouden de genen die het vorige jaar intekenden op het gedenkboek „Strijd om Schoonheid" tegen de speciale ledenprijs van f 5—, en die het boek inmiddels ontvingen doch nog niet betaald hebben, dit alsnog willen doen? Het bestuur van de Bond Heemschut heeft een adres tot de gemeenteraad gericht met het verzoek het wijzigingsontwerp niet te aanvaarden doch B. en W. in overweging te geven een daartoe ge schikt terrein het Amsterdam-Rijnkanaal te doen aanwijzen, zodat aan de eerste gedachte, die ook de meest logische is, uitvoering kan worden ge geven. Landschapsontsiering door militaire loodsen Oude verdedigingswerken zijn meestal een sieraad van het landschap, maar of de Stichting Menno van Coehoorn ooit haar zorgen zal uitstrekken tot hetgeen thans ten behoeve van 's lands defen sie wordt gebouwd lijkt ons vooralsnog onwaar schijnlijk. De beste uitweg is dan een zorgvuldig uitgevoerde camouflerende beplanting zoals in ver schillende plaatsen, met name in de provincie Utrecht, is toegepast. In Noordholland, o.a. bij Eg- mond aan den Hoef, bij Uitgeest en bij Kwadijk in de Beemster maken de militaire loodsen echter een storende indruk in het landschap. Het bestuur van de Bond Heemschut heeft de Minister van Defensie verzocht ruimere kredieten toe te staan om ook in deze gevallen een spoedige inplanting mogelijk te maken. Zevenaar Op 5 oktober kwamen voor de Raad van State de beroepen in behandeling tegen het uitbreidings- plan-in-hoofdzaken en tegen het plan-bejaarden centrum nr. 3, van de gemeente Zevenaar, de veel-besproken en voortdurend gewijzigde plannen waardoor het historische Huis Sevenaer van zijn gronden en daarmee van zijn agrarische bestaans mogelijkheid beroofd zou worden. Wanneer het Koninklijk Bestluit waarin dit geschil beslecht zal worden, is verschenen, hopen wij hierop uitvoerig terug te komen. Het getuigt echter wel van een vreemd gebrek aan respect voor de Nederlandse staatsinstellingen dat men, gedateerd op dezelfde 5de october, in de plaatselijke bladen de aankondiging kon lezen: 105

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1961 | | pagina 11