Heemschutberichten Nieuwe aanslag op het Muiderslot verijdeld Opnieuw is het voornemen van de Chr. Woning bouwvereniging „Ons Belang" om, in afwijking van het geldende uitbreidingsplan, tegenover het Mui derslot te hoge en te dichte bebouwing te doen ver rijzen, verijdeld door de waakzaamheid van Gede puteerde Staten die, gehoor gevend aan de bezwa ren die hiertegen o.a. door het bestuur van de Bond Heemschut waren ingebracht, ook aan dit tweede plan hun goedkeuring hebben onthouden. Voormalige Ursulinenklooster te Roermond In ons juni-nummer van dit jaar (blz. 45) werd melding gemaakt van het plan om dit gebouw in de Steegstraat, waarvan vooral de statige Maas- landse gevel van belang is, te slopen in verband met de modernisering van het Landbouwhuis. Thans bereikt ons het goede bericht dat het pand wel inwendig verbouwd wordt, maar met behoud van de gevel. Tongerlose hoef bij Tilburg In het uitbreidingsplan „het Zand" van de gemeen te Tilburg ligt een 17de-eeuwse boerderij, die eens behoorde aan de abdij van Tongerlo, vanwaar de paters Norbertijnen van 12S2 tot 18S2 de zielzorg in Tilburg uitoefenden. Behalve door deze histori sche herinnering is de Tongerlose hoef door zijn verschijning en ligging een waardevol element in de omgeving. Duidelijk werd dit onder woorden gebracht in een ingezonden stuk in het „Nieuws blad van het Zuiden" van 23 september j.1.: „Veel heb ik de laatste weken gelezen en gehoord over een mij tot voor kort onbekende hofstee in Til burg. Ik bleek er niet zo vèr vanaf te wonen en ben na bezichtiging van het interessante complex tot de overtuiging gekomen dat hier meer op het spel staat dan alleen maar het behoud van een oude boerderij. Wij wonen sinds enige tijd in ,,'t Zand", het huis is goed, de buurt mooi aangelegd, er zijn winkels in de buurt en de city is dichtbij met een (betrekkelijk) goede stadsbusverbinding En toch missen wij hier iets! Vrijwel nergens in deze energieke stad vindt ons oog en ons hart echt rust. Hoewel er veel gemoderniseerd wordt, on danks enkele parken en plantsoenen en trots rian te nieuwe wijken, is er bijna niets dat echt mooi is, dat ons even losmaakt van de dagelijkse sleur. Van alles wat wij hier zien en beleven gaan er twaalf in een dozijn, niets is specifiek, karakteris tiek behalve dan de vele schoorstenen en fabrie ken. Is het dan zoveel gevraagd de duizenden men sen in ,,'t Zand" en de tienduizenden in de stad een heerlijk plekje te geven waar zij eens rustig kunnen uitblazen? Mag zo'n uniek object dan niet een paar ton kosten? Wie weet komen de kosten er nog eens uit." Het probleem is in deze brief van een Tilburge- naar precies aangegeven. In het nu al jaren gel dende uitbreidingsplan is met het voortbestaan van de Tongerlose hoef geen rekening gehouden. In 1955 kocht de gemeente de boerderij aan. Toen bleek het gebouw op de voorlopige Monu mentenlijst vermeld te zijn zodat het niet kon worden gesloopt. Een comité werd gevormd dat voor behoud ijverde. Men onderzocht de moge lijkheid de boerderij naar het Openluchtmuseum in Arnhem over te brengen, maar dat bleek geen bruikbare oplossing. In opdracht van B. en W. ontwierp de architect De Wilde een restauratieplan. Volgens de pers berichten zou de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg de restauratie wel willen steunen, doch niet genegen te zijn een hoog subsidie te geven omdat hierdoor een precedent gevormd zou wor den ten aanzien van de vele fraaie boerderijen in den lande die door stadsuitbreiding en ruilverka veling worden bedreigd, terwijl het subsidiebudget toch al te krap is. En zo komt de zaak weer terug bij het Tilburgse gemeentebestuur met de vraag, door de bovenaangehaalde briefschrijver gesteld, namelijk: zou het in het kader van de miljoenen- verslindende stadsuitbreiding niet méér dan ver antwoord zijn enige tonnen te besteden aan een enkel bijzonder element van culturele waarde waaraan grote behoefte blijkt te bestaan. Het bestuur van de Bond Heemschut heeft er bij B. en W. met klem voor gepleit een oplossing in deze richting te willen bevorderen door de Ton gerlose hoef een bestemming te geven hetzij van restaurant-uitspanning, hetzij van wijkcentrum of jeugdgebouw. Wellicht zou een goed opgezette actie onder de Tilburgse burgerij en bij de indus trie om hiervoor geld in te zamelen de doorslag kunnen geven. Het Van Coehoornbos, Gaasterland In de kerk van Wijkei (Gaasterland) bevindt zich het marmeren praalgraf van Menno, Baron van Coehoorn, die in de nabijheid zijn buitenhuis had. De grote vestingbouwer en artilleriegeneraal had daar omstreeks 1680 een bos doen aanplanten dat thans als natuurmonument eigendom is van „It Fryske Gea", en behalve zijn landschappelijke en recreatieve betekenis ook grote botanische waarde heeft door het voorkomen van enige bijzondere 104

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1961 | | pagina 10