Heemschutberichten Het Bossche Broek In Heemschut van oktober 1958 werd melding ge maakt van de zonderlinge praktijken die waren toe gepast bij de voorbereiding van het ruilverkavelings- plan-Bossche Broek. Volgens het Algemeen Handels blad (30 aug. 1961) stemden toen 7 eigenaren vóór het plan, en bijna 400 tegen. De doorslag werd even wel gegeven door de ca 1000 afwezigen, waarvan honderden wegens onjuiste adressering geen oproep hadden ontvangen. Toen de mogelijkheden van be roep op hogere bestuursinstanties waren uitgeput, hebben een aantal betrokkenen de zaak voor de rechtbank in 's Hertogenbosch gebracht. De recht bank gelastte op enkele punten een nader onderzoek. Terwijl aldus de rechtsgeldigheid van de gehele onderneming nog betwist wordt, heeft het water schap „het Stroomgebied van de Dommel" op 26 mei j.1. besloten de werkzaamheden aan de benedenloop van de Dommel onmiddellijk tot uitvoering te bren gen zoals in het plan was voorzien. Aanleiding tot deze werken is de wateroverlast die vaak 's win ters optreedt langs de Esschestroom, een beek die bij het gehucht Halder in de Dommel uitmondt. Om deze overlast te voorkomen moet het niveau van de Dommel beneden Halder enigszins verlaagd worden. Dit zou kunnen gebeuren door de bedding iets te verdiepen en vooral door de afwatering bij den Bosch te verbeteren. Goedkoper schijnt het te zijn het riviertje te „normaliseren", d.w.z. recht te trekken en te verbreden met de gebruikelijke saaie kanaaltaluds. Nu vormt de Dommel juist daar in het z.g. hoge Broek, slingerend door het land van de historische huizen Nieuw Herlaar, Haanwijk, Maurick, het Vaantje en Oud Herlaer een uitzonderlijk fraai en ongerept rivierlandschap. Dit was dan ook de reden waarom de Bond Heemschut zich op 14 juli met een adres tot G.S. heeft gewend, waarin verzocht werd het besluit van het Waterschap te vernietigen aangezien door de beoogde normalisering zonder dwingende noodzaak een gebied van unieke land schappelijke schoonheid zijn typisch Brabants ka rakter zou verliezen. Een zonderling detail van het Dommelproject is voorts dat de dijk niet alleen verlegd, maar ook ver hoogd wordt wat de wateroverlast bovenstrooms veeleer erger dan beter maakt! Voordat op het adres van de Bond Heemschut enig antwoord was geko men, had de zaak al een nieuwe wending genomen. De ruilverkavelingswet kent de mogelijkheid om kavels die zeker aan een nieuwe eigenaar zullen toe vallen, reeds voorlopig in diens gebruik te geven; dit om te voorkomen dat dergelijke gronden ver waarloosd zouden worden voordat de gehele lang durige procedure van taxatie, opmeting en toewij zing is voltooid. Het gaat dus om een tijdelijk ge bruiksrecht. Op grond van de omstandigheid dat in het ruilverkavelingsplan een fietspad openbare weg is geprojecteerd langs de Dommel heeft de plaatselijke ruilverkavelingscommissie (wier bevoegd heid dus nog niet eens vaststaat) de oeverlanden voorlopig in gebruik gegeven aan het Waterschap. Het Waterschap liet hierop prompt een begin maken met de Dommelwerken. Zonder toestemming van de eigenaars werden de bómen gekapt en groe ven zware machines in enkele weken de fraai be groeide oevers weg. Een tweetal eigenaren daagden de aannemer en het Waterschap in kort geding voor de Haagse recht bank; diens uitspraak (21 aug.) was dat de manier waarop het Waterschap het tijdelijk gebruiksrecht hanteerde, inderdaad onrechtmatig was. Inplaats van stopzetting te gelasten, gaven Gedeputeerde Staten het Waterschap opdracht de werkzaamheden voort te zetten. Een door wetsovertredingen tot stand gekomen plan zal desnoods door nieuwe wetsover tredingen doorgedreven worden, en wat volgens plan vernield moet worden, zal verdwijnen! Mocht er later ooit sprake zijn van schadevergoedingen wegens onrechtmatig handelen van het Waterschap, welnu, dan betalen de gedupeerden als ingeland zelf mee en het plan blijft uitgevoerd, de kronkelende Dom mel is een karakterloos afvoerkanaal geworden. Recht of onrecht, landschapsschoon of cultuur steppe, dat doet er niet toe, maar plan is plan. 83 „Het Vaantjeeen middeleeuws tolhuis op het landgoed Haanwijk, voordat de omgeving vergraven werd. (Foto W. Zilver Rupe)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1961 | | pagina 9