Men kwam daarbij pas goed tot het besef onder de indruk te zijn gekomen van het totaalbeeld, maar in wezen tegen de ontluisterde muren aan te kijken van dit eens zo machtige en nog altijd indrukwekkende monument. Misschien is het goed, dat de verbeelding aanvult, waar de realiteit te kort schiet. Wij dachten hier aan de ruïne van Brederode. Nieuwe schoonheid In de Alpes Maritimes, van Menton naar het noor den opklimmend door de prachtige Vallée dü Caréi bereikt men op 700 m hoogte het dorp Castillon, een gaaf opgebouwd en prachtig gesitueerd dorp, in z°ijn geheel in 1951 opgebouwd, bestemd voor zestig ge zinnen. Met bewondering zagen wij dit zuiver Pro- venijaals gehouden dorp met zijn kerk, gemeenschap pelijke bakkerij, gemeentehuis, school en woonhui zen tegen de berghelling' gebouwd aan. Geen wan klank was er te bekennen. In verwondering infor meerden wij naar de betekenis hiervan, die gul, maar met rechtmatige trots werd verklaard. Nadat een aardbeving in 1886 het op de Col de Castillon gelegen dorp had verwoest en nadat het nieuw ge bouwde dorp door het geschut in de oorlogsdagen van 1939—1940 opnieuw was weggevaagd, werd het in 1951 op deze lager gelegen plek met zorg door een groep architecten in zijn geheel herbouwd. Om haar heldhaftig gedrag werd het dorp geëerd met het Croix de Guerre 1939—1940, maar om zijn schoonheid als herboren dorp had het enkele jaren geleden de „Coupe de la plus belle France" ver worven, waar men buitengewoon mee bleek inge nomen. Of een Nationale Beker de bouw van onze moder ne stadsuitbreidingen in een streekeigen karakter zou helpen bevorderen? Het stemt tot nadenken. Dorpspompen en -fonteinen Veelvuldig op onze tochten zijn wij gewend de krui ken te vullen met het koele bronwater uit dorps fonteinen en -pompen. Wie schetst onze verbazing op onze jongste tocht door Frankrijk te constateren, dat vele van deze pompen en fonteinen verdwenen waren, buiten gebruik gesteld, en in sommige geval len als dorpsversiering gevuld met bloembakken. De aanleg van waterleiding had voor de dorpsbe woners de pompen overbodig gemaakt. Maar naar onze ervaring is daarbij aan de toerist niet gedacht. Niet alleen waren tal van pompen door haar buiten gebruikstelling aan het verkommeren, maar zij ver oorzaakten dubbele teleurstelling omdat zij haar nuttig effect hadden verloren. Wij bleken niet de enigen te zijn die teleurgesteld waren; van de vele trekkende toeristen, van de thans zo ontelbare kam peerders vernamen wij hetzelfde. Waar men zich zo allerwege op de toerist instelt ware een wenk voor de Syndicats d'Initiatives om aan de dorpspompen te denken niet overbodig. Ook in Nederland! Torens Voorbij Nimes, op weg de Camargues in te gaan, werd het oog geboeid door een kelkvormig voor werp, dat aan de horizon oprees. Wij vonden het een fraai beeld in het landschap. Naderbij gekomen bleek het een machtig bouwwerk dat in vorm en kleur (zacht rose) toch luchtig en sierlijk was gehouden. De verrassing was, dat het een watertoren bleek te zijn. Later bleek het niet de enige te zijn. Als wij in Nederland bij het horen van het woord watertoren aan een plomp bouwsel denken dat het landschap ontsiert, is dat kennelijk te wijten aan de opdrachtgevers en ontwerpers dezer torens. Zuid- Frankrijk leerde ons, dat het anders kon. Parkeerwee Het parkeren van auto's op pittoreske dorpspleinen, vóór en om waardevolle monumenten, voor aantrek kelijke beplanting, neemt een onheilspellend karak ter aan. Het eigene, het intieme van de dorpsplei nen wordt totaal weggedrukt door de besloten lan delijke markten en pleinen te misbruiken als open luchtgarages. Wij kennen de voorbeelden uiteraard ook in eigen land, maar werden extra getroffen, toen wij in het door Matisse zo vermaard geworden Vence de Place du Grand Jardin ontluisterd zagen door parkerende auto's. Wij telden 60 auto's. Vermoedelijk hebben 200 inzittenden het gemak gehad niet ver te hoeven lopen, maar zij hebben enige duizenden mensen het genot bedorven van op het plein te lopen of er op een der terrassen te zitten. Het wordt tijd, dat deze gemakzucht beteugeld wordt, zelfs zij die daardoor getroffen zouden wor den, zullen er dankbaar Voor kunnen zijn. 82 Hel nieuwe dorp Castillon (A.M.).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1961 | | pagina 8