Op Heemwacht Reisherinneringen TON KOOT Dat het onderwerp van deze Heemwacht reis herinneringen is en dan nog wel buitenlandse, wil allerminst betekenen, dat over het eigen land niet voldoende te zeggen zou zijn, men leze de Heem- schutberichten en weet clan wel beter. Deze reisherinneringen zijn als afwisseling bedoeld op de beschouwingen over eigen land en als bewijs dat men buiten onze grenzen de heemschutvaardig heid niet behoeft te verliezen. Voie Sacrée Tijdens, het passeren van Noord-Frankrijk, ditmaal niet de geijkte wegen volgend, kozen we de route over Sédan, Verdun en Bar-le-Duc. Het opmerke lijke van de route van Verdun naar Bar-le-Duc is, dat deze niet de nummering van alle Franse wegen volgt, maar wordt aangeduid als N. Voie Sacrée, als posthume hulde aan de ontelbare gesneuvelden tijdens de eerste wereldoorlog. Kenmerkend langs deze weg zijn de hardstenen zuil tjes, die de naam Voie Sacrée dragen, waaronder een bronz.en lauwertak, waarboven een bronzen Franse soldatenhelm ligt. Eén enkel mijlpaaltje is opmerkelijk als klein monument, maar de lange rij van z,uiltjes, kilometer na kilometer, aan beide kan ten van de weg in de zo rustige landelijkheid der golvende korenvelden waartussen de oorlogskerkho ven rusten, is indrukwekkend en laat niet na, de voorbijganger tot ernstige bezinning te stemmen over deze oorlog en meer nog over de noodzaak tot behoud van de vrede. De tocht deed beseffen dat zinvolle naamgeving en de aanduiding daarvan vér strekkende betekenis kan hebben. Ik zal niet meer aan de eerste wereldoorlog kunnen denken, zonder het beeld van de Voie Sacrée voor ogen te krijgen met geheel haar diepe en smartelijke achtergrond. Antiek theater Onder de verschillende Romeinse theaters welke wij bezochten, maakte dat te Orange de meeste indruk. Nu heeft Orange voor ons als Nederlanders uiteraard al vele aanknopingspunten en is daarom al een bezoek meer dan waard. Prins Maurits heeft in 1622 de stad omgeven met een machtige ring muur en er een sterk kasteel gebouwd. Onder de clruk der omstandigheden maakte de Prins bij de bouw gebruik van de stenen der Romeinse monu menten voor zover die na de verwoesting door de Barbaren waren overgebleven. Toen Lodewijk de XIV in oorlog kwam met Holland, ontmantelde hij de stad en richtte het kasteel te gronde. Het Ro meinse theater en de Triomfboog zijn de weinige herinneringen aan de Romeinse tijd en de indruk die men van dit theater ondergaat is diep, niet het minst van het exterieur met zijn 103 m lange en 38 m hoge muur, maar ook van het interieur met zijn bewonderenswaardige akoustiek. Het deed verrassend aan, te bemerken dat een architect, genaamd Caristie, een tekening had vervaardigd met een reconstructie van dit theater. 81 Watertoren hij Nimes.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1961 | | pagina 7