Heem schutberichten Vervolg van pagina 86) over de societeitszaken: „Deze zalen vormen een aaneengesloten rij vertrekken zonder onderlinge afsluiting. De scheiding wordt gevormd telkens door een paar marmeren kolommen, die natuurlijk als dragers der zware scheidingsbalken van het plafond dienst doen". Toen onlangs in verband met ernstige verzakkings verschijnselen deze „zware scheidings balken" werden onderzocht, bleken zij te bestaan uit geprofileerde lijsten met dunne paneeltjes, de marmeren kolommen „dragen" alleen loze ruimte. Het is de puurste schijnarchitectuur, en misschien daarom zo gezellig omdat Berlage met de principes zelf een loopje heeft genomen Huizenbezit vergt niet alleen onderhoud, maar ook periodiek „groot herstel". Nadat in de laatste jaren een paar aardige 17e eeuwse huizen aan het Spui, die eigendom van Arti zijn, voortreffelijk werden gerestaureerd door architect C. W. Royaards, is nu het hoofdgebouw zelf aan de beurt. Het verbou wingsplan van architect J. Schipper voorziet in een herstel van de ingang aan het Rokin als onderdeel van de restauratie van de 19e eeuwse gevel, grondige modernisering van de tentoonstellingszalen, maar behoud van de waardevolle interieurelementen uit de Berlage-Bleys-periode, en een passende moderne, open gevel aan het Spui ter vervanging van de in derdaad lelijke blinde muur, die het minst geslaagde deel van verbouwing Leliman uit 1855 vormt. Wanneer de Maatschappij Arti et Amicitiae in 1963 haar 125-jarig bestaan viert, dan zal dit hopelijk kunnen gebeuren in een vernieuwd gebouw, dat het kostbare erfgoed op harmonische wijze verenigt met de eisen van onze tijd. Dan zal dit gebouw ook weer de passende behuizing bieden aan de Maatschappij, haar tentoonstellingen, sociteitsleven en andere activiteiten. Temidden van het gaan en komen van velerlei groeperingen in het hedendaagse kunstleven is Arti et Amicitiae een vast punt, een plaats waar de kunstenaars baas in eigen huis zijn, waar men de prestaties van het verleden respecteert, in het heden staat en voor de toekomst werkt. GEURT BRINKGREVE, voorzitter Arti et Amicitiae. Nieuwe aanslag op het Muiderslot Het is de historische functie van kastelen om aan slagen af te weren en dat is met het plan van de Chr. Woningbouwvereniging „Ons Belang" om op de Westelijke Vechtoever tegenover het Muiderslot, hoge flatblokken neer te zetten, dan ook gelukt. In ons juni-nummer 1960 werd vermeld hoe dit plan de voornaamste attractie van Muiden, namelijk de vrije ligging van het Muiderslot aan de Vechtmon- ding, dreigde aan te tasten. Nu dit gevaar werd afgewend zou men kunnen ver wachten dat ter plaatse het geldende uitbreidings plan gevolgd zal worden. Daarin wordt dit gevoe lige punt weliswaar niet onbebouwd gelaten wat voor het Muiderslot het fraaiste zou zijn, maar in verband met het gebrek aan bouwgrond in de ge meente moeilijk kan worden verlangd maar toch wel voor de minst storende vorm van bebouwing gereserveerd, namelijk lage bejaardenwoningen op een onderlinge afstand van 6 m. Dezelfde woningbouwvereniging heeft nu opnieuw ex-artikel 20 van de Wederopbouwwet (het ontdui kingsartikel) een project ingediend dat van het uit breidingsplan afwijkt en 4 hogere woonblokken op een onderlinge afstand van slechts 3 m op deze plaats beoogt. Ook deze huizen zouden boven de dijk uit steken en het prachtige uitzicht van het slot waar van jaarlijks ca 80.000 bezoekers genieten naar deze zijde voorgoed bederven. Het bestuur van de Bond Heemschut heeft zich tot G.S. gewend met het verzoek aan dit plan de ver eiste goedkeuring te willen onthouden en te bevor deren dat, indien bebouwing van het onderhavige terrein noodzakelijk mocht zijn, deze wordt gereali seerd volgens het met zorg vastgestelde uitbreidings plan. Where te Purrnerend Sinds jaren hangt de dempingsdreiging over de Where, de enige stadsgracht die in Purmêrend is overgebleven; door het water en de statige oude huizen ook het enige aantrekkelijke punt in het verder hopeloos verknoeide stadje, dat in de v.m. Singelgracht een schoolvoorbeeld bezit van de ramp zalige gevolgen van grachtendemging. Zoals reeds vaker in ons blad werd vermeld heeft de Where nog een belangrijke waterstaatkundige func tie als verbinding tussen de Beemster-Ringvaart en de Purmer-Ringvaart, terwijl er alternatief-plannen zijn uitgewerkt met behoud van het water die nage noeg even duur zijn. Het in Purrnerend zwaar wegen de argument dat de gedempte Where parkeerplaats zou bieden aan 77 auto's is inmiddels ontkracht door dat het structuurplan voorziet in een verplaatsing- van de veemarkt, met het gevolg dat het huidige marktterrein voor parkeren beschikbaar komt, waar veel meer dan 77 auto's plaats kunnen vinden. Nu de Gemeenteraad op 7 juli j.1. besloten heeft tot uitvoering- van het dempingsplan, is het bestuur van de Bond Heemschut opnieuw in beroep gegaan bij Gedeputeerde Staten. G. B.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1961 | | pagina 26