Heemschutdag 1961 het opvangen van de overloop van de Amsterdamse bevolking, over voorzieningen, die alleen bereikt kunnen worden bij een bepaald inwonertal enz. Dit alles maakte dat men niet kon wachten, om zich te beraden. De gemeente Zaandijk heeft haar heil loze plannen inzake de dorpskern teruggenomen voor nader onderzoek, maar in Zaandam moest, on danks de geharnaste protesten de zaak worden door gezet. Aan de ene kant toont men open oog voor culturele belangen, aan de andere kant schuift men alle argumenten voor 't behoud van culturele waar den terzijde. Dit is nu wat we met de linker- en rechterhand bedoelen. Laten we hopen dat men in Zaandam tot het besef komt dat het „beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald is". Want we dragen Zaandam een heel warm hart toe. A. Ongekende en onverwacht grote belangstelling vooi de dit jaar op de traditionele eerste vrijdag in september uitgeschreven autobusexcursie in het Utrecht-Zuidhollandse grensgebied heeft de orga nisatoren wel enig hoofdbreken bezorgd. Alle leden die zich binnen de gestelde termijn hadden aange meld, ten getale van 330 personen, konden een zit plaats in de karavaan van acht bussen krijgen en voor de koffiemaaltijd in Schoonhoven in drie res taurants worden ondergebracht. Daarna moesten nog vele tientallen leden worden teleurgesteld. Door het gehele gezelschap in twee helften te splitsen, die elk de opgegeven route in tegengestelde richting reden, kon een te massale monumentenbestorming nog worden vermeden. Voorzitter d'Ailly kon deze dag helaas door ziekte niet aanwezig zijn. Wel be vond zich oud-voorzitter Bentinck onder de deel nemers. Evenals vorige jaren was Mr. R. Hotke als directeur van de Rijksdienst voor de Monumenten zorg' als gast aanwezig, terwijl Mr. F. P. Th. Rohling het Ministerie van O. K. en W. vertegenwoordigde. Alle hulde verdient het bestuurslid Ir. J. D. M. Bar- det voor de wijze waarop hij deze excursie heeft ge organiseerd en de grote toeloop heeft weten op te vangen. Hoewel enige excursisten onderweg tijdelijk zoek zijn geraakt, heeft hij het geheel toch in rede lijke banen weten te leiden. Beter gezegd: bijzonder mooie banen, vooral 's middags bestraald door een nog warme nazomerzon, die elders, o.m. in Amster dam, de gehele dag niet door de mist wist te breken. Dank zij deze speciale sfeervolle belichting langs de oevers van de Lek en de Vlist kwamen de verschil lende karakteristieke stadjes en het hier zo intieme polder- of het wijde rivierlandschap zeer mooi tot hun recht. De vele bezienswaardigheden op deze tocht zijn in het vorige nummer reeds uitvoerig beschreven. Ik moge hier volstaan met te vermelden dat speciaal de in recente tijd gereedgekomen restauraties in dit gebied de algemene bewondering verwierven. Met name in Vianen, waar men te voet via de Hofpoort en het schilderachtige terrein van het v.m. slot en daarna langs een aardige pomp en de monumentale Lekpoort in de centrale Voorstraat belandde, was het herwonnen aspect van het Raadhuis en de grote N.H. kerk een verrassing. Alle deelnemers hebben beide gebouwen ook van binnen kunnen bezichtigen alvorens langs de pittoreske fragmenten van de stads muur en de gracht achter de kerk weer de bussen te vinden. Deze zeer geslaagde restauraties werden, evenals die van het kerkje van Tienhoven, het raad huis van Ameide en het nog niet voltooide herstel werk aan de toren van Haastrecht, uitgevoerd onder leiding van Ir. T. van Hoogevest, wiens naam hier wel met ere mag worden vermeld. De groepen die 's middags langs Ameide kwamen werden door een vriendelijke geste van de burgemeester in staat ge steld van het raadhuisje ook het fraai ingerichte in terieur te zien. Allen genoten van het uiterlijk aspect, nog verhoogd door de fraaie ligging in de bocht van de Lekdijk, haaks op de bijzonder gave rij huizen die het rivier front van het stadje vormt. Genoemde gastvrijheid betekende voor die groep een compensatie voor het voorbijrijden van het museum Bisdom van Vliet in Haastrecht, 's middags door de andere helft bezocht, curiosum van 19e eeuwse stadse wooncultuur op het land. Degenen die dit misten kregen er bovendien een kort bezoek aan Oudewater, compleet met hek- senwaag, buiten het programma om, voor in de plaats. Schoonhoven was de ontmoetingsplaats van alle groe pen. Men constateerde verwonderd hoezeer de opvat tingen van stijl en smaak zijn veranderd sinds de beide in 1927 begonnen restauraties van stadhuis en kerk. Al was de vormgeving' hier en daar origineel (bijv. de lampen in de kerk)er was toch wel vaak ver afgeweken van de historische toestand, welk ge mis bij het stadhuis werd verzacht door het voor Heemschut's bezoek bespeelde carillon. Gelukkig ver stoorde de op de excursiedag nog niet ver gevorderde nieuwbouw in kubusvorm door een plaatselijk win kelbedrijf de sfeer rond de Waag nog weinig, een dergelijke bouw in deze kwetsbare omgeving werd algemeen betreurd. Overigens voerden de plaatse lijke autoriteiten ons nog langs veel schoons. De rit door een landschap, dat vooral langs de Vlist en de Lekdijken nog door verscheidene zeer fraaie boerderijen wordt aangekleed, droeg tenslotte veel bij aan de waardevolle en prettige eindindruk van deze dag. H. ROWAAN 97

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1961 | | pagina 23