beier zal zijn boven de geprojecteerde winkels kan toren te bouwen. Dat er met weinig woonruimte gerekend wordt, blijkt ook uit het feit dat er twaalf scholen zullen verdwijnen. In ieder geval zal het saneringsplan een aanzienlijke achteruitgang van de woonfunctie meebrengen wat weer een verdere ver kommering meebrengt van de buurtverzorgende mid denstand en de kleinere ambachtsbedrijven die juist een typisch levendig binnenstadselement vormen. Ieder die Dordrecht enigermate kent, beseft dat er krachtige maatregelen nodig zijn om de schrikwek kende verkrotting te bestrijden. Terwijl echter het saneringsplan in de commentaren van overheids wege aangeprezen wordt als een „levenwekkende injectie", vreest de Bond Heemschut rnèt vele Dord- tenarendie van hun stad houden, dat de injectiespuit een verkeerd gekozen middel bevat, en zoiets heeft funeste gevolgen. Het bestuur van de Bond Heemschut heeft er dan ook bij de Gemeenteraad van Dordrecht met de meeste klem op aangedrongen het saneringsplan in zijn huidige vorm niet te aanvaarden, doch inplaats daarvan te bevorderen dat een nadere studie wordt gemaakt van de mogelijkheid de Spuihaven nabij het nieuwe stadhuis te behouden en in verband daarmee de doorbraken in de binnenstad te beper ken; dat bij verkeersmoeilijkheden waar nodig één richtingsverkeer en plaatselijke parkeerverboden worden ingesteld, gepaard met een spoedige reali sering van een ruime weg met parkeergelegenheid zuidelijk langs de Spuihaven; dat de woonfunctie van de binnenstad gestimuleerd wordt door subsi dies en waar mogelijk kleine stedebouwkundige cor recties; en tenslotte dat de restauratie van de vele grote en kleine monumenten, die van Dordrechts grote verleden getuigen en de binnenstad haar ka rakter geven, spoedig en met kracht ter hand wordt genomen. Langs de hier summier geschetste weg moet het mogelijk zijn de binnenstad van Dordrecht tot nieuw leven te wekken. Dordrecht staat voor de keus: óf een gestadig, voorzichtig genezingsproces, dat leiden kan tot een natuurlijke functie van de binnenstad als cultureel, toeristisch en ten dele bestuurlijk cen trum van het Drechtstedengebied, met de hiermee samenhangende economische functies, óf een onver antwoorde speculatie ten einde een dubieuze city functie te verwerven. Aan de ene kant een herstel methode die zeker óók miljoenen kosten zal, maar van de binnenstad een stadsdeel beoogt te maken waar het goed verblijven is voor inwoners en be zoekers, omdat men zich omringd ziet door een der oudste en roemrijkste steden van Holland, aan de andere kant een veel kostbaarder werkwijze, die jarenlang het trieste beeld van afbraak en ruïnes oplevert, de ergste krotbuurten (Augustijnenkamp, Heer Herman Suisstraat e.d.) vooreerst laat staan, de aantrekkelijkheid van de binnenstad voor bewo ning en bedrijf voorlopig verder vernietigt, en dit 86 alles in de onzekere verwachting dat er tijdig ge schikte gegadigden komen opdagen om dure winkel en kantoorflats te bouwen, maar met de volstrekte zekerheid dat Dordrecht zijn historie, zijn karakter en schoonheid prijsgeeft. Baatzucht maakt blind, zegt men. Zaandijk, plan „Komregeling Midden" Dat het in de actieve Zaanstreek, een van de belangrijkste industriegebieden in ons land, extra moeilijk is om karakteristieke elementen te behou den, begrijpt iedereen. Maar een plan als nu het gemeentebestuur van Zaandijk heeft doen ontwerpen dreigt alles wat deze plaats nog aan karakter en schoonheid bezit op te ruimen en het lelijke te bevorderen en te behouden. Er is een plein geprojecteerd, o.m. door sloping van het op de voorlopige monumentenlijst vermelde weeshuis en van het typisch Zaanse huis Weeshuis pad nr. 1. De voornaamste wand van het zo ontstane plein, tegenover de Lagedijk, zal dan bestaan uit een lage kleuterschool waarachter weinig fraaie woonhuizen in het zicht komen, en door een wel zeer lelijke kerk; de linkerwand zal worden gevormd uit een nieuwe bebouwing van drie woonlagen met winkels, wat weer in hoge mate detoneert ten opzichte van de karakteristieke Zaanse bebouwing langs de Lagedijk. Een veel betere oplossing ligt voor de hand door het plein te beperken en het thans zeer vervallen wees huis te restaureren, terwijl de bebouwing die nu de kerk aan het gezicht onttrekt, gehandhaafd moet blijven. Ernstig bezwaar heeft het bestuur van de Bond Heemschut eveneens gemaakt bij de gemeenteraad tegen de sloping van enkele panden ten noorden van de z.g. Beeldentuin en de bestemming van een deel van deze tuin tot parkeerterrein. De noodzaak van een uitbreiding van de parkeergelegenheid daar is allerminst bewezen en het zou een aanslag op het dorpsschoon zijn als deze unieke tuin zijn besloten heid verliest. Ook de bestemming van de voortuinen tot trottoirs is een bedenkelijke zaak. Van de fraaie bebouwing wordt hierdoor het aspekt geschaadt, de lelijke huizen komen meer in het zicht. Bijzonder gevaarlijk is tenslotte dat op de stroken voor ge mengde bebouwing tussen de Lagedijk en de Zaan bedrijven worden toegelaten, daar bij het ontbre ken van nadere bebouwingsvoorschriften en met name van maximum breedte der percelen de moge lijkheid bestaat van een industriële bebouwing over de volle lengte van deze stroken zodat het aanwezige karakter van Zaans dorp daar geheel te niet wordt gedaan. Het bestuur van de Bond Heemschut heeft de gemeenteraad met de meeste klem geadviseerd deze „Komregeling Midden" niet te aanvaarden. De laatste berichten melden dat het plan voor nader onderzoek is aangehouden. (vervolg blz. 100.)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1961 | | pagina 12