Afbraakplannen in Roermond Roermond was in vroegere eeuwen de hoofdplaats van het Overkwartier van Gelder en het is vanaf de 16de eeuw, met slechts een korte onderbreking, zetelplaats van een bisschop. Dit doet een stad ver moeden, die „statig" is en „prelatig", een verwach ting, waarin de geïnteresseerde bezoeker geenszins bedrogen zal uitkomen. Immers de sfeer van Roer mond is niet met die der overige Limburgse steden te vergelijken. Wellicht zal men die sfeer weinig Limburgs vinden: eer Gelders, met iets Nederrijns en iets Brabants, en hier en daar zelfs iets Oosten rijks, zij het meer in de geest van Jozef II dan van Maria Theresia, waarnaar de stad haar Roerbrug noemt. Een stad van magistraten, kerken en kloos ters, die, afgezien van de levendige winkelstraten, rustig is en stil, en in het bezit van een zeer eigen karakter. Toch zal de bezoeker, die gevoelig is voor oud stede- schoon, in Roermond niet geheel aan zijn trekken komen. De stad heeft één monument van uitzonder lijke waarde: de Munsterkerk, die momenteel ge restaureerd wordt; daarnaast bezit zij een reeks zeer zeker niet onbelangrijke objecten, als de kathe draal, de voormalige Minderbroederskerk, thans Ne derlands-Hervormd, de resten van het Karthuizer- klooster, met zijn in Zuidduitse barok aangeklede straten toegestaan Aan de periferie dienen de auto's te stoppen en te worden geparkeerd op par keerplaatsen. Dit heeft bovendien het voordeel dat de stad rustig is. Schoolkinderen uit de flatgebou wen bereiken de scholen die goed zijn gelegen in de regel alleen over wegen die voor voetgangers zijn gereserveerd. Alle afstanden zijn beloopbaar Het stadscentrum werd sterk geaccentueerd; er omheen liggen drie stadsdelen met flatgebouwen. Aan de periferie daarvan bevinden zich drie zones van een gezinswoningen in groepjes van 70." De grote spotter Heinrich Heine schreef eens dat hij bij het naderen van het Laatste Oordeel zeker naar Holland zou gaan omdat alles daar dertig jaar later gebeurt. Dat zou men echt wel eens kunnen denken bij de „doortastende" plannen van sommige Nederlandse gemeentebesturen om onze kleine oude stadskernen te doorbreken met autowegen in plaats van te streven naar voetgangersgebieden met par keergelegenheid om het centrum heen. Moeten wij eerst het Amerikaanse voorbeeld volgen van de door express-ways doorsneden en desondanks ver vallen stadscentra, om, als daaraan de regeneratie mogelijkheden der historische aanleg en bebouwing zijn opgeofferd, tot de conclusie te komen dat de idee van Mourenx-la-Nouvelle toch eigenlijk beter was? G. B. laat-gotische kapel, de reeds genoemde brug, enkele resten van de middeleeuwse vestingwerken, het Prinsenhof (thans Louisahuis) en het voormalige bis schoppelijke paleis (thans Paleis van Justitie), om ons slechts tot de allervoornaamste te beperken. Met diverse oude huizen een waarlijk niet onaanzienlijk monumentenbez.it, en toch Juist in deze stad met haar eigen karakter, dat niet zozeer door de genoemde monumenten, maar vooral door de sfeer zijner stillere, achterafgelegen straten wordt bepaald, hebben de 19de en de 20ste eeuw zoveel onheil aangericht, dat er nog maar weinig plekken zijn, waar iets van die sfeer te bemerken is. De 19de eeuw toonde vooreerst een funeste voorkeur voor het bepleisteren van gevels met het grauwe portlandcement, en daarna (de 20ste eeuw volgde helaas dit voorbeeld ijverig na) legde zij een zeer dubieuze smaak aan de dag in het vervangen van stemmige gevels door architectonische monstra, die hun onbenulligheid trachten te verbergen achter onharmonische kleurverhoudingen en dwaze, zinloze versierselen. De laatste wereldoorlog sloeg in dit reeds gehavende stadsbeeld nieuwe, nog niet overal geheelde leemten. Goed bedoelde vernieuwingen waren niet steeds succesrijk. Er is echter een gedeelte der stad Roermond, dat met de genoemde restricties hier en daar nog boeiende straatwanden heeft te bieden: het zijn de stillere straten, gelegen tussen de Swalmerstraat en het Munsterplein. Meerdere der reeds genoemde monumenten zal men daar aantreffen. De harmoni sche bebouwing, waarin overigens ternauwernood specimina van belang zijn op te merken, heeft on danks alle aantasting een onmiskenbare charme be houden. Zoals zo vaak het geval is, zijn het ook hier de „kleine" monumenten, die de sfeer van een straat en van een stadsdeel bepalen; zij zijn veel kwetsbaar der dan de reeks der algemeen bekende en erkende getuigenissen van oude architectuur, wijl hun af zonderlijke waarde soms betrekkelijk gering is, maar als schakel in het geheel van een straatwand en een stadsgezicht kunnen zij allerbelangrijkst zijn. Het is juist de fout van de 19de eeuw, dat zij de grote mo numenten met zorg en ijver naar onze smaak soms met teveel ijver restaureerde, daar geen oog had voor het straat- en stadsbeeld, die veelal waar lijk aan de heidenen werden overgeleverd. Zulk een „klein" monument is het gesticht voor ouden van dagen annex aan het Roermondse Loui sahuis. Het is in het genoemde stadsdeel gelegen en gevestigd in enkele oude herenhuizen. De naar de straat gekeerde gevels, 17de eeuws en later, met 19de eeuwse verbouwingen en verminkingen, be pleisterd en weer ten dele ontpleisterd, aansluitend bij een eenvoudige, monumentale koetspoort van Naamse steen, die nog sporen van oorlogsgeweld 79 Vervolg van blz. 78

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1961 | | pagina 29