SS ■■ix-m* Veerpoort het stadje binnen. De enig overgebleven poort van een viertal, dat vroeger toegang tot de stad gaf, is een overwelfde doorgang in de stadswal, waarboven een wachthuis en bekroond met een hoog tentdak. Ontstaan bij het kasteel, dat Jan, Heer van de Lede, in het eerste begin van de 13de eeuw hier liet bouwen, nam het plaatsje onder de beschermen de muren van het slot en door de gunstige ligging al spoedig in omvang en betekenis toe. Toch ging het ook hier evenals elders vaak up en down, daar het stadje in de loop der tijden voor wapengeweld niet is gespaard gebleven. Vooral in 1304 werd de stad al gauw door de Vlamingen bezet, daar de heer Ni- colaas van Cats als Zeeuws edelman met de Vlamin gen samenspande; doch Witte van Haamstede weet dan Schoonhoven weer aan de zijde der Hollanders te brengen en heer Nicolaas met zijn zoon als ge vangenen mee te voeren. In de 15de eeuw werd Schoonhoven herhaaldelijk in het krijgsbedrijf be trokken. Vooral 1424 en 1425 waren voor de stad veel bewogen jaren. De Hoekse en Kabeljauwse twisten, de worsteling om de macht tussen Jacoba van Beieren en Philips van Bourgondië woedde fel. Het ging de Hoekse partij niet voor de wind en de toestand was voor „Vrou Jacop" zeer benard. Toch gaven haar partijgangers zich nog niet gewonnen en het gelukte Floris van Kijfhoek met zijn Hoeken on verwacht Schoonhoven te bemachtigen, doordat de burgerij, zeer op de hand van de gravin, hem gewil lig binnen liet. Op het slot echter was Willem van den Coulster als slotvoogd met een Kabeljauwse be zetting onder bevel van Albrecht Beilinc. De Hoeken en Schoonhovenaren vingen de belege ring van het slot aan op de 14de maart 1425. Na 12 dagen was het lot beslist en was het huis tot over gave gedwongen. De bezetting bedong vrije aftocht, uitgezonderd Albrecht Beilinc, die slechts op ere woord werd vrijgelaten om te trachten een zekere som als losgeld bijeen te brengen. Geruime tijd was hij daarmede bezig en toen hij ten slotte naar Schoonhoven terugkeerde, werd hij, buiten mede weten van Johanna van Beieren, 's nachts heimelijk Sc HOQNHOVE 73 links: LeksmondDorpsstraat midden: AmeideAmbachtshuis rechts: SchoonhovenVeerpont «"fflJSFfL

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1961 | | pagina 23