aarden wal met zes bastions welke, met fraaie bo men beplant, gaaf bewaard is gebleven. Het deftig aandoende stadhuis van 1697 heeft aan de achterzijde de waag, welke het gezicht over het grachtje op fraaie wijze afsluit. Schoonhoven. Van de Lekzijde komt men door de in 1601 herbouwde en tevens enigszins verplaatste fraaie gebeeldhouwde zandstenen pomp, welke bij de Hofpoort staat. Amaliastein is eerst in- de vorige eeuw te niet gegaan, doch de fraaie bossen tussen de Lekdijk en de grote weg naar Gorinchem ten westen van de Lekbrug wijzen nog de plaats aan, waar dit kasteeltje gestaan heeft. Leksmond, heeft een éénbeukige bakstenen gothi- sche kruiskerk, waarschijnlijk uit de 2de helft 14de eeuw. Bij de onlangs gereed gekomen restauratie zijn de doorgangen onder de toren weder geopend. Ameicle. Het oude Ambachtshuis, waarvan door de Heer van Brederode in 1644 de eerste steen „zeivers is geleid", is bij de laatste zeer geslaagde restauratie ingericht tot representatief gedeelte van het gemeen tehuis. De Ned. Hervormde kerk met laatromaanse toren uit de 13de eeuw is na de grote brand van 1953, waarbij de oude bekapping en het meubilair geheel verloren gingen, weer fraai gerestaureerd en in ge bruik genomen. Tienhoven heeft een aardig N.H. kerkje, gelegen in een scherp uitspringende bocht van de bandijk. De toren heeft een tufstenen benedengedeelte uit de 12de eeuw. De kerk uit de 15de eeuw is fraai geres taureerd. Langerak heeft een aardige goed gerestaureerde dorpskerk uit de 14de eeuw. Van het machtige kas teel zijn nog slechts de slotgrachten over. Op het terrein staat een eenvoudige boerderij. Nieuwpoort, miniatuur stadje van 240 X 340 m, binnen de wal gemeten. Nadat de middeleeuwse vesting was ontmanteld, werd de stad in 1673 bij de" inval van de Fransen opnieuw bewald met een 72 links: VianenRaadhuis Midden: detail van hel Raadhuis beneden: stadspoort foto's: 145, 6, 78t 10 W. M. Zilver Rupe 2y 9: Rijksmuseum 3: Rijksdienst voor de Monumentenzorg

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1961 | | pagina 22