bestuur pleitte met succes voor de variant met be houd van de Baangracht. Het stemt tot voldoening dat nu vrijwel alle grachten intact worden gelaten, maar het bestuur is nog allerminst gerust over de consequenties van het plan ten aanzien van de be bouwing langs de grachten en daarmee het karak ter van de stad wegens het terugleggen van diverse rooilijnen. In verband met het zorgvuldig opge maakte saneringsplan voor Vlissingen is het ge meentebestuur gevraagd om over bepaalde ingre pen Heemschut in het overleg te betrekken, hetgeen werd toegezegd. De aandacht van het bestuur is in het onderhavige tijdvak weer gevraagd voor talloze afzonderlijke objecten, zowel in de steden als daar buiten: bedreigde kastelen, landgoederen, molens, boerderijen. In het tijdschrift kan men geregeld le zen welke acties door het Bondsbestuur worden on dernomen. Daarom moge hier worden volstaan met een opsomming in telegramstijl van de gesignaleer de gevallen: In Noordlaren (Gr) werd gepleit te gen verwijdering van de karakteristieke keienbe strating. In Dokkurn heeft de Bond de mogelijkhe den nagegaan voor handhaving van het grachtje 't Nauw, en in Garijp (Tietjerksteradeel) werd ge pleit voor het behoud van enkele dorpshuizen. In Leeuwarden is het gemeentebestuur in overweging gegeven voor het 400 jaar oude woningcomplex „Luilekkerland" een passende bestemming te zoe ken, teneinde dit als stadseigen te bewaren. B. en W. van Zwolle antwoordden het bestuur na zijn infor matie over een eventuele verwijdering van het stoephek van het monumentale kantongerecht dat dit niet zou gebeuren. G.S. van Overijssel werd met klem verzocht enige onderdelen van het ruilverka velingsplan Denekampse veld ten koste van het fraaie landschap rond Singraven niet goed te keu ren. De kansen op behoud van de havezathe de „Eeshof" bij Tubbergen, door de Bond voorgestaan lijken thans sterk gestegen. Nadat tegen een plan tot plaatsing van twee zeer ontsierende benzine pompen bij 't Stift te Weerselo bij B. en W. be zwaar gemaakt was, heeft het gemeentebestuur dit plan in gunstige zin doen wijzigen. In het door de gemeenteraad van Deventer aanvaarde sanerings plan acht het bestuur met name de geprojecteerde verbreding van de Korte Bisschopstraat onnodig en verwerpelijk. Met de door de raad aanvaarde wijziging in het plan tot verbinding van de te verbeteren Singel met de nieuwe verkeers straat over het kazerneterrein wordt deze aan slag op een aantal waardevolle monumenten nog minder voor de hand liggend. Ten aanzien van het nieuwe IJsselwegproject heeft het Bondsbestuur aan de Rijkswaterstaat enkele wijzigingen in over weging gegeven, opdat het unieke rivierlandschap bij Middachten minder ernstig wordt geschaad. Bij G.S. van Gelderland is bezwaar gemaakt tegen enige on derdelen van het ontwerp-streekplan Rijn en IJssel. Hetzelfde college onthield in overeenstemming met het advies van de Bond zijn goedkeuring aan het uitbreidingsplan voor Velp, met name aan de op het landgoed Biljoen o.i. onnodig geprojecteerde be bouwing. Dit besluit van het hoge bestuurscollege stemt tot grote voldoening, waarbij de historische en landschappelijke waarde van het landgoed rond het monumentale kasteeltje als algemeen belang werd veilig gesteld. Het bestuur heeft zich ook dit jaar verschillende malen verzet tegen hardnekkig opnieuw door de gemeente Zevenaar op het land goed Sevenaer ontworpen uitbreidingsplannen. G.S. deden tenslotte elders een plaats voor een bejaar dencentrum aanwijzen. De Kroon is verzocht ook de fabrieksuitbreiding en wegaanleg door het bo tanisch belangrijke parkbos rondom het monumen tale huis niet toe te staan. De Bond steunde een actie van een aantal vooraanstaande ingezetenen van Zeist bij G.S. van Utrecht tegen aantasting van de omgeving van het Slot. Bij het gemeentebestuur van Zeist werd tot tweemaal toe bezwaar gemaakt tegen het uitbreidingsplan Bosch en Duin, als zijnde in strijd met het landschappelijk aspect ter plaatse. Het behoud van een oude boerderij op het landgoed Houdringe te de Bilt werd bepleit. Het gemeente bestuur aldaar werd gecomplimenteerd met de ge reedgekomen herplaatsing van het tolhuisje. De Kroon vernietigde het raadsbesluit tot bebouwing in het Rijsenburgse bos te Driebergen, waartegen ook de Bond bezwaar maakte. B. en W. van Bun schoten wonnen bij de Bond advies in of handha ving van de gracht naar Spakenburg, uit een oog punt van landschapsschoon gewenst werd geacht, hetgeen het bestuur bevestigend beantwoordde. Te gen een ongevoelig doorbraakplan in Abcoude is aan de gemeenteraad geadresseerd. In Noordholland waar met een bij uitstek waakzame commissie wordt samengewerkt, werd dit jaar actie gevoerd tegen een bouwplan te Muiden van flats tegenover het Mui- derslot, dat inderdaad is tegen gehouden; éen uit breidingsplan in Zaandijktegen een besluit tot demping van de Middenwegsloot te Midden-Beem- ster hetwelk door de Kroon als zijnde in strijd met het algemeen belang werd vernietigd!; tegen ver bouwing en uitbreiding van het fraaie landgoed Boekesteyn te 's-Graveland, hetgeen door GS. in derdaad werd afgekeurd; en voor herplaatsing van de luiken aan het raadhuis aldaar; voor behoud van woonbestemming van het landgoed Nijenburgh te Heiloo; voor conservering van de fundamenten van de „Nuiuendoorn" bij Krabbendam; voor behoud ter plaatse van het voormalige raadhuisje van Span broek; voor herstel van de historische en fraaie zo genaamde „Vredesbrug" bij het Slot te Heemstede voor behoud van boerderijen o.a. langs de Amstel te Nieuwer-Amstel. Voorts werd de directie van het P.E.N. bereid gevonden de ontsierende elektriciteits palen bij de bekende molengroep te Schermerhorn te doen vervangen door ondergrondse kabels. B. en W. van Edam werden gecomplimenteerd met het initiatief de wijk „Boerenverdriet" als geheel op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen: een 62

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1961 | | pagina 12