tekst ontvingen, maar 128. Indien de leden van hun instemming met deze uitbreiding blijk willen geven door verhoging van hun contributie, zal het bestuur daar geen bezwaar tegen maken. Waar dit voor documentatie of publiciteit noodza kelijk werd geacht werd het orgaan aan derden toe gezonden, waaronder aan de leden van de Staten- Generaal. Propaganda Een nieuw Heemschut-vouwblad zag het licht, sa mengesteld door de heer G. Brinkgreve en ontwor pen door Han Prins; het werd o.m. onder de leden verspreid voor de ledenwervingsactie. Mej. Petra Clarijs dient opnieuw dank betuigd voor de verzor ging van enige Heemschutpropaganda-tentoonstel- lingen voor de jeugd in een aantal plaatsen in Friesland. De Nederlandse Vereniging voor Pen ningkunst zijn wij grote dank verschuldigd voor het feit, dat zij dit jaar een penning heeft doen slaan, ge wijd aan het 50-jarige bestaan van Heemschut en ontworpen door Geurt Brinkgreve, welke zij aan al haar leden heeft toegezonden. Het Bondsbestuur ontving een zilveren exemplaar. Het jubileumboek dat in het najaar gereed komt, moge het Heemschut werk in verleden en heden nader onder de aandacht van velen ook buiten de Bond brengen. Werkzaamhede?i Dat in het afgelopen jaar minder aanleiding was om direct tegen schendingen van het zo bijzondere stadseigen van Amsterdam actie te voeren, moge eensdeels een verheugend symptoom zijn. Tijdens de jubileumviering, waarbij het gemeentebestuur het bestuur van de Bond en zijn buitenlandse gasten heeft willen ontvangen en rondleiden, zijn aan het aangeboden diner over en weer woorden gesproken, die duiden op een groeiende toenadering over de problemen van de instandhouding en bevordering van dit nationale en internationale cultuurbezit. Dit ontkent anderzijds geenszins dat het bestuur niet verschillende bedreigingen ook in Amsterdam met grote zorg blijft volgen. Tijdens de laatste verga dering van het algemene bestuur is een commissie adhoc gevormd, speciaal om na te gaan hoe de aan slagen terwille van de aanleg van autoparkeerplaat sen op de nog aanwezige binnentuinen van de grachtenhuizen en het woongenot in wijde omge ving, effectiever kunnen worden bestreden. Bij B. en W. is er op aangedrongen een aangevraagde vergunning tot het sorteren van oude metalen aan de Amstel bij de Magere Brug niet te verlenen. Voorts heeft het bestuur zich intensief beraden over de vraag, of thans niet dient te worden aangedron gen op bepalingen voor een vermindering van maximum-gewicht voor het vrachtvervoer in de bin nenstad, zoals die op verschillende zogenaamde B- wegen buiten de bebouwde kom gelden. Dit vracht verkeer van ongelimiteerde zwaarte vormt een voort durend ernstige bedreiging vooral voor de histori sche bebouwing. De gemeentelijke dienst voor de Monumentenzorg doet in de hoofdstad, evenals die in de (te weinige) andere steden waar een derge lijke dienst werkzaam is, voortreffelijk werk, al kun nen de daarbij wel gemaakte compromissen ons niet altijd bevredigen. Het vraagstuk van het behoud van het karakter van onze stadskernen is in alle oude steden actueel. Het ontstellende gemis aan cultureel bewustzijn in de bestuurlijke sector der gemeenten openbaart zich in het aanzien der oude binnensteden. Er bleek be hoefte; te bestaan tot gemeenschappelijk overleg, een uitwisseling van ervaringen bij de verschillende plaatselijke verenigingen en actie-comité's, wie de historische stadskernen ter harte gaan. Een eerste vergadering werd door de Bond op initiatief van de Zwolse vereniging op 10 mei jl. in Utrecht be legd. Dit contact zal binnenkort uitgroeien tot een speciale Heemschut-commissie-stadskernen, waarin alle oude binnensteden kunnen zijn vertegenwoor digd. Moge dit gemeenschappelijk optreden van al degenen, die zich de culturele en recreatieve waarde van deze historische stadskernen bewust zijn, hier de Heemschutgedachte nog daadwerkelijker ingang doen vinden. Het moet mogelijk zijn de stadsbesturen en gemeen teraden er meer van te doordringen welk een ver antwoordelijkheid zij dragen mede ten aanzien van de aan hun beslissing toevertrouwde architectuur als nationaal openbaar kunstbezit. Het neerzetten van een torengebouw zoals de Drakenburgh, midden in de binnenstad van Utrechtwaarvan de bouw in het afgelopen jaar reeds voor een groot deel zijn beslag kreeg, mag niet meer mogelijk zijn. Ook in-Maas tricht dreigt naast de reeds uit de toon vallende nieuwe bebouwing tussen de grote Markt en de Maas bij de Wilhelminabrug, de bouw van toren flats. Deze misvormen het aantrekkelijke Maas-sil houet en cloen de prachtige situatie van het monu mentale stadhuis binnen de historische gevelwanden volkomen teniet. Aan het gemeentebestuur is in een adres verzocht dit plan niet in deze vorm te doen uit voeren. In het noorden werd in Groningen tever geefs bij de gemeenteraad en bij Gedeputeerde Sta ten gepleit tegen onzes inziens onnodige demping van dé Westerhaven, die als bolwerksgracht nog ka rakteristiek is. De saneringsplannen in Dordrecht hebben het afgelopen jaar veelvuldig de aandacht van het bestuur gehad. Tegen een zogenaamd ur gentieplan is aan het gemeentebestuur een adres gericht. Definitieve saneringsplannen worden he laas nog veelal achter gesloten deuren voorbereid. Het valt te hopen dat uiteindelijk het basisplan nog in gunstige zin wordt gewijzigd. De Bond heeft er inmiddels bij het gemeentebestuur op aangedrongen de doortrekking van de Taankade langs de Wijn haven terwille van een reeds verouderd plan tot aanleg van een sleepboothaven niet uit te voeren. Het gemeentebestuur van Alkmaar zond de Bond het gewijzigde basisplan ter beoordeling toe. Ons 61

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1961 | | pagina 11