wordt grote slagvaardigheid vereist van allen, die wél oog hebben voor de schoonheid en betekenis van die stadskernen en dorpen, die gebouwd zijn in een tijd, toen de hedendaagse bouwbrutaliteit haar kans nog niet kon krijgen. Uit de brieven die wij binnen krijgen, blijkt, dat het verschijnsel van de aantasting van het wezen van dorpen en stadskernen in hun geheel, van hun rythme, schaal en silhouet, steeds meer verontrusting gaat baren. Het is ons opgevallen, dat dit niet enkel brieven van Heemschutleden zijn. Blijkbaar is Heemschut voldoende begrip in ons land, dat de verontrusten zich in vertwijfeling om hulp tot de Bond wenden. De algelopen weken dreef een onbestemde drang ons verschillende keren naar het landelijk Broek in Waterland, al ware het maar om te logenstraffen, dat Amsterdam geen omgeving heeft. De nieuwe verkeersweg laat het dorp niet meer on beroerd, het is nu wel resoluut in tweeën gesneden, dat doen nieuwe wegen van het huidige allure. Het noordelijke deel van het dorp is het meest spectacu laire. In een wijde boog aan de meestal rustige water kom spiegelt zich het geboomte van het dorp Broek. Daar springt een witte koepel in het water naar voren, ginds een houten huis en daarboven spitst een torentje boven de kronen der bomen uit. Het legendarisch propere dorp ligt met zijn houten huizen dicht aan smalle paden of gekromde weg getjes, gedoken in welig groen. Broek is een dorp om door te slenteren, nieuwsgierig rondziend, verlan gend naar ongeweten dingen. Wat treft ons in dit dorp? Is het de macht van het verleden, of de wetenschap, dat zich een legende spon om de houten woningen van de eens zo for tuinlijke dorpelingen? Of spreken de parelgrijze en groenachtig crème hou ten gevels, de sierlijke deuromlijstingen, de gescho ren hagen, hardstenen lantaarnpalen, gesneden deu ren en fraaie bovenlichten, zoals die zich her en der aan ons voordoen, een taal, die wij onbewust ver staan? Broek is een simpel Waterlands dorp, maar er hangt hier het gerucht van het nooit-geheel doorvorste, men voelt een prikkel om te willen ontdekken wat niet geweten is en zo gaat men speurend langs de eens zo trotse en nu zo ingetogen woningen en hoe ven over smalle en nooit rechte weggetjes, langs het water, tussen de hagen en onder de bomen. Wie kritisch wordt betreurt de verkommering, de ver veloosheid, de gevoelloosheid der vernieuwd, maar niet verfraaide, bruggetjes, maar zelfs dat kan de goede stemming niet bederven, er is zoveel aantrek kelijks en als er de wil zou zijn, is er ook een weg om die onvolmaaktheden te verbeteren. De vraag is, of men het ziet! Er is een gemeentebestuur, er is on getwijfeld iemand belast met het toezicht op de bouw, zien zij dat die bruggetjes en die nieuwe vlakke stenen huizen het hier niet doen en het alle maal zoveel stijlvoller en harmonischer zou kunnen? Ik hoop het, want dan is er hoop. In de zestiende eeuw was Broek een dorp, wiens be woners zich generen mitte zeevaert, ten coopvaert ende ten harinck vaeren en tot grote rijkdom kwa men. In de zeventiende eeuw was het een merkwaar dige gemeenschap van vetweiders, kaasboeren, rente nierende kooplieden en assurantiemakelaars op In dische zeeschepen. Toen werd er geld.opgestapeld en weinig verteerd. Een gerucht van fantastische rijkdom maakte zich daarop los uit het Waterlandse dorp. De Broeker 42 Mooi maar verkommerd wacht aan het Leedeinde dit huis op een bewoner die waarlijk een einde aan het leed maakt Zo draagt Broek bij tot de versmade schoonheid van Amsterdams naaste omgeving TOT

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1961 | | pagina 8