Op Heemwacht De roep van Broek in Waterland TON KOOT Nu wij een voortreffelijk werkende Rijksdienst voor de Monumentenzorg hebben, een échte Monumen tenwet haar laatste fase doormaakt, er meer geld ter subsidieëring van waardevolle panden beschikbaar is dan weleer, is er reden tot verheugenis. Dat er ook reden zou zijn om de strijdmiddelen aan de kapstok te hangen, het zondagse costuum aan te trekken en met over elkaar geslagen armen in het zonnetje vol daan te gaan zitten nasoezen is een ernstig mis verstand. Er wordt nog steeds niet alleen onnodig verminkt en voortvarend gesloopt en gedempt, maar ook zo on oordeelkundig, ongevoelig modern gebouwd temid den van harmonisch stads- en dorpsschoon, dat men zich verbaasd afvraagt of er niet een krachtige actie in het leven moet worden geroepen om een zending (resp. missie) te organiseren onder gemeentebesturen en bouwers. Deze verkorenen zouden hun krachten niet behoeven te gebruiken om de commerciële kwa liteiten in de door hen te bewerken „achtergebleven gebieden" te ontwikkelen, maar wél om de ogen te openen voor wat goed en mooi is. En dan zouden zij beslist, maar voorzichtig, kunnen duiden op de eco nomische betekenis hiervan, zij het op langere ter mijn. Heemschut is namelijk vooruitzien, vér voor uitzien, met begrip en waardering vóór en kennis van het verleden. De Bond Heemschut is nu met zijn vijftig jaren oud en wijs genoeg om dit waar te maken. Men be hoeft slechts zijn 50 jaarverslagen door te bladeren en de 37 jaargangen van zijn orgaan. Er zijn dorpen en stadskernen waar incidenteel ge restaureerd wordt en waar verkommerde panden in treffelijke schoonheid herrijzen en die zelfs verharde onwetenden verbaasd doen opzien, maar waar an derzijds het dorp en de stadskern als geheel naar de knoppen gaan. U kent het: misplaatste hoogbouw, glazige schoenen dozen en betonnen honingraten, die de gehele om geving kapot slaan en aantrekkelijke silhouetten verprutsen. Het is een bedenkelijk verschijnsel dat dit kan. Hier 41 Dit is er nog in Broek J A

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1961 | | pagina 7