rijen huizen) en tegen de daarmee samenhangende aanzienlijke toename van het verkeer, waaraan tal van aantrekkelijke situaties ten offer zouden vallen en de vele hier gevestigde instellingen herstellings- en conferentieoorden, tehuizen voor kinderen, re creatiecentra e.cl. in hun rust en daarmee hun be staan worden bedreigd. Demping Binnendiep le Aduard' De hierbij gereproduceerde foto's werden op 19 fe bruari j.1. gemaakt door de secretaris van de Gro ningse Commissie Stad en Dorp van onze bond, die erbij vermeldde dat de demping van dit water heel vlug in zijn werk is gegaan: „toen wij er van hoorden was alles al in kannen en kruiken, en was men al begonnen de zaak dicht te gooien. Dit alles op grond' van een rapport van de inspecteur van de volks gezondheid te Leeuwarden, alsof dit niet heel goed anders gekund had." Een van de vele gevallen waarin verwaarlozing en vervuiling van het water gevolgd wordt door dem ping: eerst plichtsverzuim van de plaatselijke over heid om het water naar behoren te onderhouden dat doet men met een weg toch óók? daarna de fout niet verbeteren maar wegwerken door een nog ernstiger fout: de blijvende verminking van stads- of dorpsbeeld waarvan het water hier in Nederland een onmisbaar onderdeel uitmaakt. Zeven-aar Een jaar geleden (april 1960, blz. 24) kon men in deze rubriek lezen: „Het houdt maar niet op in Zevenaar. Nu heeft het derde uitbreidingsplan ter visie- gelegen dat evenals zijn beide gestrande voor gangers het historische landgoed van zijn park en zijn gronden wil beroven. Het door een fraai en botanisch belangrijk park om geven Huis Sevenaer met zijn goed beheerde land en tuinbouwgronden waarvan talrijke „kléin lu- den" in het stadje middels een modern pachtsy- steem meeprofiteren, wekt vreemde weerstanden. Het moet verknipt, verkaveld en opgeruimd wor den! Het ligt dan ook voor de hand dat het bejaar dencentrum waaraan inderdaad behoefte bestaat de reeds lang bestaande Pelgromstïchting heeft niet genoeg ruimte in haar gebouw telkens op nieuw op de gronden van het Huis Sevenaer wordt geprojecteerd, in een voor de bejaarden onaantrek kelijke geïsoleerde ligging. Gedeputeerde Staten van Gelderland, die hiertegen aanvankelijk geen bezwaar hadden gemaakt, zijn nu naar aanleiding van de door Heemschut, de Contact commissie voor Natuur- en Landschapsbescherming en verschillende anderen ingediende bezwaarschrif ten, op hun standpunt teruggekomen. Overwegende dat „bij nader aanzien de mogelijkheid niet uitge sloten blijkt te zijn dat het bejaardencentrum wordt gebouwd op een reeds grotendeels aan de Pelgrom- stichting welke voornemens is het centrum te bou wen toebehorend terrein gelegen in de bebouwde kom van Zevenaar, dat genoemde stichting ook de voorkeur geeft aan het in de kom gelegen terrein mede omdat daar, anders dan op de gronden ten zuiden van het Huis Sevenaer, spoedig met de reali sering van het urgent geworden bouwplan kan wor den begonnen; dat het onder deze omstandigheden juister is de op laatstvermelde gronden geprojec teerde bestemming „Bejaardencentrum" alsmede de ten noorden daarvan geprojecteerde bestemming „openbaar groen of plantsoen" en de tenwesten daar van geprojecteerde bestemming „Openbare weg" achterwege te laten en aan die gronden weer de oor spronkelijke agrarische bestemming te geven," heb ben G.S. besloten aan dit onderdeel van de omstre den herziening van het uitbreidingsplan hun goed keuring te onthouden. Hiermede is inderdaad het ernstigste bezwaar tegen dit plan vervallen het geen nog niet zeggen wil dat de rest nu zulke schone perspectieven opent. Want nauwelijks was deze be slissing van G.S. bekend of op het raadhuis van Zevenaar lag alweer een plan ter visie om op het open terrein vóór het Huis Sevenaer, dat zulk een fraai uitzicht, mogelijk maakt op het park en het kasteel, woongebouwen van 3 en 4 lagen met auto boxen te situeren. Opnieuw heeft het Bestuur van de Bond Heemschut bezwaar gemaakt en de ge meenteraad verzocht hieraan zijn goedkeuring te onthouden G. B. 47 '-fT: .*uv - 'ï.'.fv i Binnendiep te Aduard van het £mden, net gedempt Binnendiep te Aduard van het Noorden, klaar voor de demping

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1961 | | pagina 13