gebouwen en landgoederen zeer belangrijk is en grote zorg vereist. Het bestuur van de Bond Heem schut heeft een schrijven gericht aan het College van Gedeputeerde Staten waarin, bij alle waardering voor de aandacht die de genoemde factoren in het plan kregen, toch ernstige bezwaren tegen een vier tal onderdelen naar voren werd gebracht. Deze betreffen: ten eerste het tracé van de nieuwe noord-zuid verbinding Helmond—Rijksweg 12 voor zover dit is geprojecteerd vanaf Heelsum oostelijk van Wolfheze. Dit zou een ernstige aantasting zijn van het natuurwetenschappelijk en archeologisch belangrijke dal van de Heelsumerbeek, een betreu renswaardige doorsnijding van het complex Laag- en Hoog Wolfheze, en een aantasting van het ten noorden van de spoorbaan bij Wolfheze gelegen smeltwaterdal. Door verlegging van het tracé in wes telijke richting, ten westen van Wolfheze, zouden deze bezwaren vervallen. Het tweede punt is de nieuwe hoofdverkeersweg tussen Oosterbeek en Renkum, die bij het kasteel Doorwerth de oude heerlijkheid dreigt te verknip- jaen, en grotendeels is geprojecteerd over de Fontein Allee, nu nog een fraaie recreatieweg. De uitvoering zal voorts alleen mogelijk zijn door een ernstige aan tasting van de beboste helling van het Rijndal, dat een in ons land uniek landschapsbeeld vormt. On aanvaardbaar wordt dit offer nu naast de bestaande Rijksweg tussen Heelsum en Oosterbeek, die plaatse lijk nog verbeterd kan worden, in dit streekplan een niéuwe oost-westverbinding ten zuiden van de Rijn is geprojecteerd. Een ander gevaar is gelegen in de zuidelijke begrenzing van het uitbreidingsplan van Renkum dat ter plaatse voorziet in torenflats die het prachtige silhouet van de Veluwezoom ten zeer ste zouden schaden. Een verlegging van de begren zing'van het uitbreidingsplan naar het noorden is hier geboden. Het derde punt betreft de hoofdverkeersweg ten westen van Dieren, die het bosterrein van ,,'t Lei huis" in Laag-Soeren doorsnijdt. Een dergelijk tracé kwam ook voor in het aanvankelijke uitbreidings plan van de gemeente Rheden, waartegen ook de Bond Heemschut in 1954 bezwaar maakte, hetgeen leidde tot een besluit van G. S. (28 jan. 1955) om aan dit tracé goedkeuring te onthouden. Voor het niet zeer omvangrijke verkeer Doesburg-Eerbeek blijft de te verbeteren Harderwijkerweg aangewezen, terwijl dit in de toekomst van de route over de Rijksweg westelijk van het kanaal Apeldoorn-Dieren gebruik kan maken. De doorsnijding van het fraaie landgoed is dus evenzeer overbodig als in 1955 en uit een oog punt van landschapsschoon onaanvaardbaar. Het vierde punt is een soortgelijk geval waarbij het ontwerp-streekplan teruggrijpt op vroegere gemeen telijke plannen die zoveel gegronde bezwaarschriften hadden uitgelokt dat G.S. deze overnamen. Het gaat om de omleggingsweg rond Zevenaar en de bestem ming tot bebouwing van verschillende terreinen toe behorende aan het Huis Sevenaer, waardoor dit landgoed ernstig wordt aangetast en in zijn bestaan bedreigd. Vele malen reeds heeft de Bond Heem schut zich tot het gemeentebestuur en tot G.S. ge richt om te wijzen op het grote belang dat het voort bestaan van het historische gebouw met zijn prach tige tuin en landerijen heeft voor het stadje dat met vreemde hardnekkigheid alles wat aan zijn geschie denis en zijn vroegere aantrekkelijkheid herinnert tracht uit te delgen en een toonbeeld is geworden van vorm- en stijlloosheid. Het zou toch minstens nodig zijn dat het streekplan aangepast wordt aan de reeds door G.S. aangegeven verbetering in het gemeentelijk uitbreidingsplan en deze niet weer on gedaan maakt. Het bestuur van de Bond Heemschut heeft de hoop uitgesproken dat het Provinciaal Be stuur aanleiding mag vinden in de genoemde be zwaren om het ontwerp-streekplan op deze punten te herzien. Zeist, uitbreidingsplan Bos en Duin In het voorjaar 1960 werd een ontwerp voor de ge deeltelijke herziening van het uitbreidingsplan Bos en Duin ter visie gelegd. In verband met de vele bezwaren die hiertegen werden ingebracht is het ontwerp toen ingetrokken. Nu is een nieuw ont werp verschenen dat weliswaar veel minder wonin gen projecteert (1957 i.p.v. 3352) maar toch even zeer aanvechtbaar is. Het gaat om een gebied dat een verspreide bebouwing op ruime terreinen met veel groen heeft, en het aangename karakter bezit van een villapark in de natuur. Een zekere verdich ting van de bebouwing is daarbij zeker mogelijk en in de huidige omstandigheden moeilijk te vermijden, maar de parkachtige aanleg is behalve voor de be woners zelf ook voor de omgeving waardevol. Namens het bestuur van de Bond Heemschut werd aan de gemeenteraad van Zeist om. het volgende geschreven: „Het thans ter visie liggende plan gaat van geheel andere gedachten uit. Indien dit plan de goedkeuring zou verkrijgen, zou een dicht bebouwd en onaantrekkelijk woongebied ontstaan tussen de reeds dicht bebouwde woonkernen Zeist en dorp Bilthoven. Ook op het tussengelegen recreatiegebied De Pan Noord Houdringe Houdringe Beer schoten (nog slechts ten dele als recreatiegebied vei lig gesteld) zou een ontoelaatbaar grote druk ont staan; het valt te voorzien dat dit recreatiegebied door de grote massa der omwonenden op den duur onaantrekkelijk zou worden. Indien in de gemeente Zeist geen andere ruimtelijke mogelijkheden zouden bestaan voor het onderbrengen van nieuwe inwo ners, zouden wij ons kunnen indenken, dat een plan als het ter visie liggende een dwingende noodzaak zou zijn. Nu dit ongetwijfeld niet het geval is, menen wij van een ontoelaatbare aanslag op het schaarse natuurschoon in het centrale deel van de provincie Utrecht te mogen spreken." Talrijke bewoners van Bos en Duin hebben eveneens bezwaar gemaakt bij de gemeenteraad tegen de aard van de beoogde nieuwbouw (hoge flatgebouwen en 46

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1961 | | pagina 12