Heemschutberichten Noordlaren op de keien B. en W. van de Groningse gemeente Haren hebben de raad een krediet van 53.650,— gevraagd, „om dat zij ervan overtuigd zijn dat een verbetering van de Noordlaarder wegen niet langer op zich mag laten wachten." In Noordlaren bestaan namelijk nog men durft het nauwelijks hardop te zeggen wegen die met veldkeien zijn bestraat, wegen uit het praemotorische tijdperk, wegen die niet toege komen zijn aan de verrukking der egaal-grauwe as- faltbaan met hun opgewtekte randversiering van neonreclame, patates-frites kramen en service-sta tions. Noordlaren is nog niet bevrijd van het ana chronistische verschijnsel „karakter", waar kunste naars en toeristen op af komen. De Groninger kunstkring „De Ploeg" schreef hieromtrent aan de raad: „Helaas heeft het dorp Haren zelf bijkans alle karakteristieke dorps-eigen monumenten verloren zien gaan; wij vragen ons af, of thans met deze z.g. verbetering van de bestaande, voor Noordlaren zo karakteristieke en waardevolle dorpsweggetjes niet de kroon zou worden gezet op een meedogenloos streven alles in de gehele gemeente te beroven van ook de laatste resten van een waardevol streekeigen karakter. Verschillende van onze leden werken als kunstschil ders regelmatig in het dorp Noordlaren en beschou wen dit nog als een oase in de woestijn der gemo derniseerde en genivelleerde dorpen, welke een soortgelijke ontluistering hebben ondergaan als waarover u thans moet oordelen; wij weten tevens, dat wij als kunstenaars niet alleen staan in onze bewondering voor wat Noordlaren nog biedt, wij weten dat ook talloze niet-kunstenaars doch wèl ge- voeligen voor nog bestaand maar steeds zeldzamer wordend clorpsschoon, mèt ons een plan als het be doelde als een zéér onzalig plan beschouwen." De provinciale commissie Stad en Dorp Groningen van de Bond Heemschut sloot zich hierbij aan, evenals de provinciale Groningse Archeologische Commissie. Nadat de gemeenteraad toch het besluit genomen had, heeft het dagelijks bestuur van de Bond Heem schut een schrijven gericht tot B. en W. waarin ge wezen werd op de omstandigheid dat in Noordlaren twee uitstekende wegen voor doorgaand verkeer ten dienste staan, en bovendien een verbindingsweg te genover de kerk van een gladde bestrating is voor zien, zodat het verwijderen van de karakteristieke keienbestrating van de tussenliggende dorpswegge tjes uit een oogpunt van verkeer niet noodzakelijk is te achten. Elders worden de keibestratingen bewust gehandhaafd, zoals in Sint Anna ter Muiden, Ste- vensweert eri Elburg. Ook in Drenthe begint men de waarde van het behoud van de nog aanwezige kei straatjes in te zien, hopelijk tijdig genoeg vóór zij alle zijn verdwenen. Het bestuur van de Bond Heemschut heeft het college verzocht, alvorens tot uitvoering van het project over te gaan, advies in te winnen bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, terwijl een van zijn leden, die architect is, zich be reid heeft verklaard terzake de problemen met het college onder ogen te zien. Binnengracht te Bunschoten Het college van B. en W. van Bunschoten verzocht de Bond Heemschut een oordeel te geven over de door een raadslid geopperde gedachte om in het kader van riolerings-werkzaamheden de binnen gracht tussen de dorpskernen Bunschoten en Spa kenburg te dempen. Deze gracht, vroeger verbindingswater met de open zee, is na sloping van de overbodig geworden sluis, na de oorlog van aard veranderd maar een aan trekkelijk element in de gemeente gebleven: het enigszins versmalde water scheidt .sindsdien met frisse groene bermen twee brede verbindende stra ten tussen beide dorpen. Hierdoor werd in de be hoefte van het toenemende landverkeer en de wen selijkheid van enige pleinruimte in Spakenburg voorzien. Indien de vaart alsnog gedempt zou wor den, zou ter plaatse een langgerekte pleinachtige ruimte ontstaan, waarlangs de lage huizen ter weers zij volkomen uit de schaal zouden vallen. Een even tuele plantsoenaanleg zou dit bezwaar niet opheffen en, gegeven de afmetingen, uitermate kostbaar wor den en moeilijk te onderhouden zijn. Het bestuur van de Bond Heemschut heeft B. en W. zijn erkente lijkheid betuigd in deze zaak te zijn geraadpleegd en is na onderzoek ter plaatse op grond van de bovenstaande overwegingen tot de overtuiging ge komen dat demping van de binnengracht uit een oogpunt van landschapsschoon bepaald niet ver antwoord zou zijn. Voorrnalig Ursulinenklooster, Roermond In Roermond is een plan gemaakt om ten bate van het Lanclbouwhuis het voormalige Ursulinenkloos- ter aan de Steegstraat, een der weinige monumen tale gebouwen uit de 17e eeuw die de stad nog bezit, te slopen. Het klooster staat vermeld in de voor lopige monumentenlijst en-bevat, achter de statige Maaslandse gevel, voldoende ruimte die voor het thans gestelde doel geschikt te maken zóu zijn. Het bestuur van de Bond Heemschut heeft B. en W. met klem verzocht geen toestemming te willen verlenen voor de sloping van dit monument. Streekplan Rijn en IJssel Er is een ontwerp ter visie gelegd voor een streek plan Rijn en IJssel, een gebied dat zowel ten aam zien van het natuurschoon als van de monumentale 45

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1961 | | pagina 11