Nieuwe leden over de legendarische properheid van de Broeker bevolking, zien ook de verveloosheid van Roomein- de 37, waar nu de vellen bijhangen, maar dat zou kunnen pronken als het de Broeker eer ophield. Zij zien ook het kavalje met grauw-cementen wand tegenover de school aan dit Roomeinde en het gloed nieuwe arrogant-kale stenen woninkje, dat hier het volslagen lelijke jonge eendje is. Met goed geplaatst groen zou hier wel wat te vermommen zijn als men wil. Én waar blijft de Waterlander, of eventueel de Nederlander, die het pand naast de kerk, Leedeinde 4 koopt, opknapt en bewonen gaat? Daar is eer aan te behalen en daar moet het goecl wonen zijn. Vreemd, dat in deze gemeente met zijn verzameling kenmerkende houten huizen met dubbele wanden een verbod bestaat om hduten huizen te bouwen. Brandgevaar? Er is sinds mensenheugenis geen brand geweest. Vroeger werd tegen zo'n brand dan ook ter dege gewaakt! Men mocht zelfs niet met een bran dende pijp zonder dop het dorp in komen. Nó moet men er op Oudejaarsavond zijn, dan vliegen de vuur pijlen allerwege de lucht in! Men zou de bestaande maatregelen eens met een frisse blik moeten bekijken en onder de loupe ne men, dan zou er van zo'n dorp als Broek wat te maken zijn. Al is er dan (nog) geen hoogbouw, zijn er geen be tonnen kozijnramen of blokkendozen, men zou wen sen, dat er in Broek een verbod was om stenen huizen te bouwen, zolang men althans niet in staat blijkt huizen van steen te bouwen, die het in deze omgeving op aannemelijke wijze doen. En daarvan zagen wij geen modern voorbeeld. Tot voor enkele jaren dreunde in de gemeente verordening op de openbare reinheid en veiligheid de galm van de oude keuren nog na. Wij hebben nog gezien, hoe vrijdags Broeker vrouwen haar straatje reinigden met een toewijding, zoals alleen de ingeboren deugd dat een rechtgeaard Broekster kan laten uitvoeren. Vóór de laatste vrijdag in de maan den mei en oktober kon men de Broeker straten extra zien wieden, schrobben en met zand invegen, zodat men bij de grote straatschouw door of namens de burgemeester ordentelijk voor de dag kwam. Dat is nu ook voorbij, al houdt een enkeling de oude traditie nog in ere. De gemeente-verordening is ech ter onlangs opgeheven. Gesprekken met vreemdelingen leerden ons, dat de aloude roep van Broek in Waterland nog steeds zijn naklank heeft, een naklank, die in Broek zelf niet meer begrepen schijnt te worden. Maar zou die roep tóch niet verstaan kunnen worden? Als buitengewoon lid traden toe: J. N. Bastert, Loenen aan de Vecht; Mr. R. B. van den Biggelaar, Amsterdam; Mevrouw A. C. Bink- Burgemeister, Bilthoven; Mr. H. F. Blaisse, Amster dam; Jvr. C. Baronesse van Boetzelaer, Arnhem; Mej. M. H. Boogman, Amsterdam; Mej. H. G. W. Boom, Haarlem; Cha». Burnier, Den Haag; J. van Dam, Rossum (Gld.); J. Drok, Ter Apel; Dr. S. Drukker, Goes; E. ten Duis, Maastricht; Mr. H. J. Eversen, Luxemburg; Mej. C. B. J. van Goor, Soest; Dr. C. A. Graafland, Groningen; F. J. van Hattum, Wassenaar; Mej. B. J. Heymering, Rijswijk (Z.-H); Ir. S. Hingst, 's-Gravenhage; G. H. ter Horst, Sneek; Mr. H. J. Hütschler, Amsterdam; B. W. Klooster man, Voorburg; L. Leemhorst, Oegstgeest; Prof. Dr. Th. Limperg jr., Amsterdam; Mevr. L. H. Maas Geesteranus-van Dam, Amsterdam; Openbare Lees zaal, Bussum; Openbare Leeszaal, Naarden; J. A. C. Peterse, Vught; J .M. C. L. Röpcke, Amsterdam; Dr. H. G. Schogt, Amsterdam; Mevr. N. M. Schreuder- Stheeman, Bloemendaal; Antiquariaat Schumacher, Amsterdam; J. Snitjer, Utrecht; Dr. C. J. M. Ver beek, 's-Hertogenbosch; J. Verhaar, Schoonhoven; Mej. J. Waterman, Amsterdam. Als gewoon lid traden toe: Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Purmerend; de Restauratie stichting Limburg, Maastricht. 44 Een proper huis in het echt Hollandse Broek foto's W. £ilver Rupe

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1961 | | pagina 10