"^s ^•^^■%485^®s^fc<e5*5B8 4?gï%Sggë .T''-' -38 s--wc:. .'ar.«ife»: «^r3 *"*?- :-ti» ^^SBBg^SBiirtag^-:ijii Kastelenleed. Voet van een toren van het kasteel Well). ons land, de toeristen en de kasteelbezitters. Bovendien tracht zij de belangstelling van het grote publiek op onze kastelen te richten. De NKS kent verschillende aktiviteiten. Zo krijgen de leden elk jaar in het voorjaar een kastelendag aange boden, waarop de kennis van het Nederlandse kasteel wordt verdiept. In de afgelopen jaren werd zo'n dag in het kasteel van Breda gehouden, waar o.a. de heer Von Frijtag Drabbe een lezing hield over luchtfoto grafie in dienst van de historie. Een andere dag was die in het Gravensteen te Leiden, of in de Ridderzaal in Den Haag, waar Dr. C. de Wit de historie van dit rgebouw uit de doeken deed en daarbij onthulde dat het eerste bouwwerk daar ter plaatse héél wat ouder is dan men doorgaans denkt. Vorig jaar werd in Utrecht bijeengekomen en daar werd door de schrijfster Hella Haase de romantische zijde van het kasteel belicht. Naast zo'n kastelendag wordt ook elk jaar, aan het eind van de zomer, een kastelentocht georganiseerd. In 1960 ging deze naar het noorden, waar de Menkema- .borg, de Fraeylemaborg en het gerestaureerde Laar- woud werden bezocht. In de jaren daarvoor waren er tochten met autobussen naar het hart van Utrecht, naar Noord-Brabant, met luxe-rondvaartboten langs -de Vecht zo komt elke streek van ons land aan de beurt. Bovendien geeft de NKS naast haar jaarverslag, ook nog andere geschriften uit. Zij heeft een boek „Kaste len in Nood" uitgegeven; hierin werd een dringend beroep op het Nederlandse volk gedaan. Thans is ver schenen no. 1 van een reeks over Nederlandse kastelen. Dit boekje is van de hand van de Archivaris van Zierik- zee, de heer P. van Beveren, en gaat over de kastelen op de Zeeuwse eilanden Schouwen en Duiveland. De NKS heeft ook een kastelenkaart uitgegeven, waar op een aantal kastelen zijn vermeld die nog te be zoeken zijn. En verder heeft ze onlangs een kastelen teken-wedstrijd voor de jeugd van de middelbare scholen georganiseerd. Op het Muiderslot werd de prijsuitreiking verzorgd. Alles bij elkaar is het werk van de NKS wel zeer veel omvattend. Als wij constateren hoe de belangstelling van het grote publiek voor de Nederlandse kastelen groeit, blijkt het werk van de NKS niet tevergeefs geweest te zijn. Maar toch, de moeilijkheden blijven dezelfde moeilijkheden die Jhr. van Nispen tot Sevenaer reeds 23 jaar geleden opsomde. De lasten blijven voor dé kastelenbezitters te zwaar en ver schillende gebouwen zijn, ofschoon ze nog wel te be zoeken zijn, niet meer bewoond. Eigenlijk is slechts het bewoonde kasteel volkómen aanvaardbaar. Een nog altijd zeer dragelijke oplossing is, dat een kasteel een bestemming krijgt, hetzij als museum, hetzij als toeristisch evenement of als raad huis. .Minder gelukkig, maar toch ook nog binnen zekere beperkingen aanvaardbaar, is de bestemming tot recreatie-oord, jeugdherberg of hotel. Absoluut onaanvaardbaar en bovendien een begin van het einde die onherroepelijk leidt tot verval, is wanneer-het slot onbewoond raakt en het leeg en hol blijft staan. Dan gaan er gevaren dreigen. Gevaren waaraan men eerst geringschattend voorbij gaat, maar die al gauw leiden zullen tot het breken van vensterglazen en het in wateren van regen. Wanneer het zover is, neemt het verval hand over hand toe Het aantal leden van de NKS bedraagt op het ogenblik omstreeks 650 en de stichting krijgt een klein subsidie. Voor het werk dat hier gedaan moet worden, zijn de geldmiddelen belangrijk te klein. In deze tijd van hoogconjunctuur, waar het bedrijfsleven winsten maakt die in geen enkele redelijke verhouding staan tot de inkomsten van culturele verenigingen, zou de staat de subsidies rijkelijk moeten optrekken. Wanneer er een tijd gunstig is om propaganda te maken voor onze kastelen, voor deze stenen getuigen van onze historie, die misschien als bouwwerk zelf niet altijd grote waarde hebben, maar als entourage, als décor van onze geschiedenis toch niet gemist zouden kunnen worden, d&n is dat NU! 'Wat zou ons land tenslotte zijn zonder de hoge torens en de tinnen weerspiegelend in het stille slotwater of uitstekend boven de fraaie boompartijen en de ver stilde schoonheid van de parken? Wij kunnen iets van onze grootse historie begrijpen op het Muiderslot, waar wij de strijd tussen Holland en Utrecht be lichaamd zien in de figuur van Floris V, of onze Gou-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1961 | | pagina 44