Voortzetting van het debat Een jaar geleden, in ons aprilnummer 1960, citeerden wij uitvoerig de gedachtenwisseling tussen de archi tecten Arthur Staal en Bakema over het voortbestaan van de Amsterdamse binnenstad en over de wijze waarop de hedendaagse architect in het historische stadsbeeld bouwt en zou moeten bouwen. Hetzelfde vraagstuk werd opnieuw aan de orde ge steld in de rubriek ,,Uit eigen en andermans koker" in „Bouw" van 3 sept. en 17 dec. 1960, ditmaal voor Venetië. Vaak immers wordt Venetië als een min of meer schrikwekkend voorbeeld aangehaald van een stad die „in schoonheid sterft", uit onwil, of onmacht, het moderne economische leven ruimte te geven om zich in eigen gestalte te ontplooien. De aanleiding was een nieuw gebouw aan een romantisch zijkanaal in de buurt van de Piazzale Roma. „Associated Press" gaf bij de foto het volgende commentaar: „De nieuwe brug is in de traditionele Venetiaanse stijl: gewelfd en met een stenen balustrade. Het nieuwe gebouw daarentegen is uitgesproken modern. Het is een van de vele nieuwe gebouwen in Venetië die een storm van protesten hebben veroorzaakt. Conservatieve Venetianen houden staande dat dergelijke gebouwen de verschijning van de oude „Koningin van de Adri- atische Zee" bederven. Moderne ontwerpeis zeggen dat deze gebouwen weldra evenzeer een deel van het Venetiaanse stadsbeeld zullen uitmaken als de Brug der Zuchten zelf". „Bouw"redacteur ir. W. Vel- derpoort tekent hierbij aan: „Het is heel erg jammer en het is in sommige opzichten zelfs niet minder dan een ramp maar het ziet er naar uit dat die „moderne ontwerpers" het gelijk aan hun zijde zullen krijgen." Hij noemt dan als redenen: de snelle achteruitgang van de constructieve staat der gebouwen, vooral in de minder door toeristen bezochte wijken, de erbar melijke woontoestanden die al in aanleg aanwezig waren door de dichte bebouwing maar nu allerwege zijn verergerd, ook in vroegere paleizen, en tenslotte de aantasting van de fundamenten en voorgevels door de golfslag der motorboten. „Om de vermelde redenen lijkt het helaas maar al te waarschijnlijk dat aan de bewonderaars van het onvolprezen Venetië thans niet zo heel veel decennia meer zullen worden gelaten om naar de stad van hun voorkeur op te trekken. Hetgeen overigens voor de „zusterstad" van Venetië, Amsterdam, eveneens geldt." „Bij de thans snel voortgaande vernieuwing van Venetië kan men niet blijven doorgaan met „aanpassen"! Want men zou dan op den duur onvermijdelijk toch een tweede-rangs resultaat verkrijgen, zonder eigen ka rakter. Met enige charge uitgedrukt: het resultaat zou tenslotte worden het aanpassen aan een bebou wing die zelf niet meer bestaat. En daarom lijken die „nieuwe ontwerpers" het helaas toch wel bij het goede eind te hebben. Al is het kwestieus of hun werk nu altijd wel veel karakter heeft." Architect ir. W. S. van de Erve repliceerde hier- Het omstreden nieuwe gebouw in Venetië, (foto Associated Press)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1961 | | pagina 40