na 31 BB De in hun eenvoud zo bijzonder harmonische dorpshuizen kunnen inwendig van modern woongerief worden voorzien. Een der fraaie boerderijen die met de bijbehorende landerijen z.ou moeten wijken voor een forensenbuurt. (foto's: W. M. Zilver Rupe) van een bureau voor architectuur en stedebouw- kunde toch enig begrip verwachten voor het eigene van dit mooie dorp en veronderstellen dat zij in deze delicate materie de juiste weg zou kunnen wijzen. Helaas is daarvan in het onderhavige plan niets te bespeuren. Het is van een kille, prozaïsche zakelijk heid, met een neurose-verwekkende strookbouw. Hiervan is het in het dorp door dit zelfde bureau ontworpen plan „Rijnzicht" al een waarschuwend voorbeeld. Het is vanzelfsprekend dat voor Loenenaren die een woning zoeken moet worden gebouwd. Maar dat dient dan met liefdevolle aandacht te gebeuren, door een architect die de individuele eisen die deze moeilijke opgave stelt, kan realiseren. En wil men in Loenen gaan saneren, dan is er slechts één juist standpunt. Het behoeden voor afbraak en node loze verwaarlozing van al datgene dat voor haar eigen karakter waardevol is. Vooral van het Gemeentebestuur kan hierin zo'n voorbeeldgevende en stimulerende werking uitgaan. Herstel van het onvervangbare wekt herstel op, daar entegen leidt afbraak onherroepelijk tot verdere afbraak. De strijd om Loenens behoud is in volle gang, dus past het om af te wachten in hoeverre de daartoe bevoegde instanties slagen een brug te slaan over de vooralsnog diepe afgrond der tegenstellingèn. Maar één ding is zeker. Men zal tot het uiterste moeten strijden om dit kostbaar bezit van eeuwen voor de toekomst te bewaren en voor ondergang te behoeden. BERTUS SONDAAR PAUL DETERMEYER De onlangs gerestaureerde tuinkoepel van ,,0ud-0ver", aan de Vecht.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1961 | | pagina 37