Om de toekomst van Loenen aan de Vecht rx 29 Het huis Leeuwendijkaangekocht door de Gemeente Loenen om de tuinen langs de Vecht vol te bouwen. Er heerst onder de inwoners, die Loenen een oprechte liefde toedragen, diepe bezorgdheid over de besluiten die het Gemeentebestuur ten opzichte van sanering en uitbreiding heeft genomen. Een uitzonderlijk fraai dorp in een zeldzame landelijke ligging dreigt daardoor ten onder te gaan. Gespaard als het bleef voor industrieën heeft Loenen zijn zeer eigen karakter als door een wonder tot op heden betrekkelijk ongeschonden weten te bewaren. Maar de vlam is plotseling in de pan geslagen. Weer dreigt een parel in de reeds zo deerlijk gehavende kroon van dorps- en landschapsschoon van ons land te worden verbrijzeld door verkeerd gerichte energie en een ontstellend gebrek aan inzicht in de waarde van schoonheid en harmonie. Aangestoken door de snelle groei van grote steden en gemeenten, die daartoe door harde economische noodzaak werden gedwongen, wil men vooral niet „achterblijven", wil men ook het kleine Loenen „groot maken", „tot bloei brengen", „saneren", „het opstoten in de vaart der grote steden." Er wordt echter niet beseft welke fatale gevolgen dit verkeerd gekozen voorbeeld voor een dorp van dit intieme karakter moet hebben. In een korte spanne tijds kunnen de elders efficiënt werkende bulldozers in deze beperkte afmetingen onherstelbare schade aanrichten. Zo doet men een kostbaar cultureel bezit tot iets karakterloos verworden. Tevens slacht men daardoor, toeristisch gezien, de kip met de gouden eieren; want de schoonheid en aantrekkingskracht van Loenen ligt in zichzelf besloten, in zijn zeer eigen charme en natuurlijke noblesse. Maar de overhaaste voortvarendheid schijnt niet te stuiten en kent geen grenzen. Nog waren de felle protesten tegen „Het Plan Leeuwendijk", het be-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1961 | | pagina 35