26 werd volgens de adviezen van de Gemeentelijke Monumentenzorg maar zonder subsidie door de eigenaar, de boekhandelaar L. Driesen, hersteld. Het Utrechtse Monumentenfonds heeft voor deze daad van burgerzin een erepenning uitgereikt aan de heer Driessen. Het bouw- en aannemingsbedrijf J. Bakker dat en kele maanden geleden zijn veertigjarig jubileum vierde, schonk bij deze gelegenheid een bedrag van tienduizend gulden voor de opbouw van de Zaanse Schans; een gift die zoden aan de dijk zet! Stadswallen van Gennep In ons nummer van april 1960 (blz. 24) werd melding gemaakt van een schrijven dat het bestuur van de Bond Heemschut tot B. en W. had gericht over de restauratiemogelijkheden van de walmuren. Men was voornemens de wallen gedeeltelijk te slechten om ter plaatse villa's te bouwen en gedeeltelijk met de zo vrijkomende oude stenen te restaureren. Een persbericht meldt dat de burgemeester in een raads vergadering heeft medegedeeld dat overleg met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg heeft geleid tot een andere opvatting. De wallen zullen in hun huidige gestalte behouden blijven en het uitbreidingsplan wordt herzien. Het Kleine Loo, 's Gravenhage Achter het Huis ten Bosch staat nog de tuinkoepel van de voormalige buitenplaats „het kleine Loo". Enkele jaren geleden was er een plan tot restauratie dat niet tot uitvoering kwam. In een raadsvergadering in december stond evenwel een voorstel op de agenda het gebouwtje af te breken. De Bond Heemschut stuurde een telegram, waarin aangedrongen werd op uitvoering van het zowel esthetisch als financieel verantwoorde plan om de tuinkoepel te behouden. Het voorstel werd aangehouden voor nader onderzoek in de gemeentelijke monumentencommissie. Kasteel Biljoen Met grote voldoening ontvingen wij een schrijven van Gedeputeerde Staten van Gelderland over het veelomstreden uitbreidingsplan van de Gemeente Rheden. Uit dit stuk citeren wij: Overwegende ten aanzien van het herzieningsplan A. dat op de gronden ten oosten van de Gasthuis laan, aan weerszijden van de oprijlaan naar het kasteel Biljoen en de langs die laan gehandhaafde gérende stroken met de bestemming „agrarische doeleinden", de bestemmingen „open bebouwing b", „bijzondere bebouwing A", „openbare en/of bijzondere gebou wen", „openbaar groen" en „weg" zijn geprojec teerd dat voorts op de grond ten oosten van de A. G. Hof- kesstraat, tussen de straatweg Arnhem-Zutphen en de spoorlijn o.m. de bestemming „flatbebouwing in maximaal g woonlagen" is geprojecteerd; dat het kasteel Biljoen en de bijbehorende omlig gende gronden een nog vrijwel gaaf landgoed vormen van zodanige waarde uit historisch en landschappe lijk oogpunt, dat het behoud ervan als een algemeen belang moet worden gezien; dat het landgoed, gelegen aan een weg welke ter plaatse de bebouwing van het oostelijk deel van het dorp Velp duidelijk begrenst en in het volle zicht gelegen vanaf de straatweg Arnhem-Zutphen aan het landschapsbeeld ter plaatse een bijzondere be koring verleent; dat de geprojecteerde hoge flatbebouwing, tussen spoorlijn en straatweg, niet alleen het uitzicht op het kasteel c.a. van de weg af sterk zou belemmeren, doch bovendien aan de sfeer van de bebouwing in de om geving op niet aanvaardbare wijze afbreuk zou doen; dat, in verband met de hiervoor aangevoerde be zwaren, ook het geprojecteerde, de oprijlaan naar het kasteel doorsnijdende tracé van de verlegde Gasthuis laan niet kan worden aanvaard; dat de Gasthuislaan ook met een minder gestrekt tracé, waarbij de oprijlaan gespaard blijft, kan worden geprojecteerd zonder te veel van haar betekenis als (toekomstige) verbindingsweg tussen het zuidelijk en noordelijk dorpsdeel te verliezen; dat door het laten vervallen van vorenbedoelde be stemmingen de capaciteit van het plan weliswaar wordt verminderd, doch dat die capaciteit ook zonder die bestemmingen voorshands nog ruim genoeg is, zodat het nadeel dat hieruit voortvloeit niet opweegt tegen de schade welke door aantasting van het landgoed Biljoen zou worden toegebracht; dat op grond van het vorenstaande aan het op de kaart rood omlijnde gedeelte van het herzienings plan goedkeuring dient te worden onthouden; B. dat op een terrein ten oosten van de Beek- huizenseweg, tussen de Ossendaalselaan en de straat weg Arnhem-Zutphen, de bestemming „openbare en/of bijzondere gebouwen" ten behoeve van het oprichten van een ziekenhuis is geprojecteerd; dat tegen bebouwing van dit gebied bezwaren be staan, aangezien niet alleen verdere verkleining van het open gebied tussen Velp en Rheden, maar vooral aantasting van het fraaie landschap ter plaatse onmiddellijk grenzend aan het bezit van de „Vereni ging tot behoud van natuurmonumenten in Neder land" en met dat bezit landschappelijk een eenheid vormend moet worden voorkomen; dat, zo er al behoefte aan een nieuw ziekenhuis in Velp blijkt te bestaan, de mogelijkheid niet is uit gesloten pm dit op een stedebouwkundig meer aan vaardbare en niet-minder gunstig gelegen plaats op te richten (bijvoorbeeld op een terrein ten westen van de bestaande wijk Daalhuizen of in Velp-zuid) dat mitsdien aan de vorenbedoelde, op de kaart rood omlijnde bestemming geen goedkeuring kan worden verleend."

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1961 | | pagina 32