Heem schutberichten 25 De Rijsenburgse bossen Naar Cobouw (iyfebr.) meldt, gaat de zonderlinge onteigening van een deel der Rijsenburgse bossen ten behoeve van de woningbouw niet door: de Kroon heeft het raadsbesluit vernietigd dat de gemeente grond van de gemeente zou onteigenen om te ont komen aan de voorwaarden waaronder de gemeente de schenking van deze gronden destijds had aanvaard. De schenkster is mevr. Diederichs-Portman geweest die in het begin van deze eeuw een prachtig bosgebied aan Driebergen-Rijsenburg naliet onder de bepaling dat het bos moest blijven, dat er niet ingebouwd zou mogen worden en dat het altijd voor vrije wandeling geopend dient te blijven. Ter herinnering aan deze vorstelijke schenking is er toen een laan naar mevr. Diederichs genoemd. Het gemeentebestuur liet echter enkele jaren geleden een uitbreidingsplan ontwerpen waarbij een deel van dit gebied bij de Patrimoniumlaan en de Loolaan tot bouwgrond werd bestemd. Het is ons niet bekend of het toenmalige college van B. en W. daarbij af schrift van de schenkingsacte aan de raad en later aan Gedeputeerde Staten heeft overgelegd, hetgeen zeker had moeten gebeuren omdat er krachtens deze acte een servituut op de grond lag. Waarschijnlijk heeft men dit toen vergeten, immers noch de raad noch G.S. hebben er toen op gewezen dat het, zacht gezegd, onbehoorlijk zou zijn, als de gemeente op deze wijze een aangegane verplichting zou negeren. Dat gebeurde pas toen B. en W. in maart 1959 op grond van het goedgekeurde uitbreidingsplan de raad voorstelden in beginsel tot onteigening te be sluiten. In de gemeente ontstond begrijpelijke op winding. Niet over het betrekkelijk kleine stuk waar het nu in feite om ging door verwaarlozing toch al ernstig in aantrekkelijkheid achteruitgegaan maar over het beginsel dat het gemeentebestuur ten einde goedkope grond voor een beperkt aantal wonin gen in handen te krijgen de schenking zelf zou aan tasten en zo de weg voor volgende bestuurders zou openen om verder te gaan. De Bond Heemschut heeft er in een adres aan de Gemeenteraad op aangedron gen maart 1959 het onteigeningsvoorstel te verwerpen. Het werd met 10 tegen 5 stemmen aan genomen. Een jaar later viel het besluit om tot feitelijke onteigening over te gaan. De Bond Heem schut adresseerde aan G.S. en verzocht aan deze procedure geen medewerking te willen verlenen. Bovendien kwamen de erven van de schenkster in het geweer die niet alleen het bos, maar ook de in komsten gedurende 60 jaar voor de rechtbank terug vorderden. Het zal voor de wandèlaars in Drieber gen-Rijsenburg en voor de Bond Heemschut een grote voldoening zijn te vernemen dat aan deze on verkwikkelijke affaire nu een eind komt. Benzinepompen in het Stift Weerselo Het vroegere Stift in de gemeente Weerselo, waarvan de kerk, een der deftige woonhuizen en een oude, in vakwerkbouw opgetrokken voorraadschuur nog over zijn, omgeven door hoog geboomte, geldt als een der mooiste plekken van Twente. Er werd een aanvraag ingediend om juist daar een tweetal ben zinepompen te mogen plaatsen. Nu zijn dergelijke apparaten niet bepaald onopvallend, in de eerste plaats door de felle kleuren waarin zij terwille van de commercie beschilderd plegen te worden, en de sfeer van het Stift zou hierdoor grondig worden ont luisterd. Onder de verenigingen en instanties die hiertegen protesteerden, was ook de Bond Heemschut. Nu is het vreemde dat benzinepompen geen gebouwen in de zin der wet zijn zodat het welstandstoezicht er geen vat op heeft. Maar ook de Hinderwet schijnt geen rechtsgrond op te leveren. Men mag zijn om geving niet hinderen door lawaai of stank, maar wel door iets storend lelijks te laten zien of iets bijzonder moois te bederven. Is gezichtshinder minder hinder lijk dan geluids- of reukhinder? B. en W. hebben in ieder geval geen grond tot weigering kunnen vinden, zodat de pompen geplaatst zullen worden. Wel zullen de pompen na overleg zo worden opgesteld dat zij minder in het oog vallen en de toegangsweg tot het Stift in geringer mate wordt ontsierd. Heemstedehet Oude Slot In december jl. heeft in de gemeenteraad van Heem stede een uitvoerig debat plaatsgevonden over het Oude Slot, de ruïne van het kasteel van Adriaen Pauw dat in ons nummer van augustus 1960 door de heer J. J. Gerstel werd besproken. Aanleiding hiertoe was een voorstel van B. en W. het college te machtigen een onderzoek te doen instellen naar de mogelijkheden van restauratie, hetgeen, naar de burgemeester volgens het verslag in het Haarlems Dagblad opmerkte, een volledige restauratie impli ceert waarvoor plannen in nauw overleg met Monu mentenzorg worden opgemaakt. Een lange historie van verwaarlozing en verval schijnt dan toch einde lijk afgesloten te zullen worden. Heemschutdaden door het bedrijfsleven Het doel dat de Bond nastreeft, kan alleen bena derd worden als de gedachte in brede kring leeft, ook zonder adressen van het bestuur! Vaak wordt in dit blad protest aangetekend tegen vernielingen door het bedrijfsleven. Des te verheugender is het hier twee feiten te kunnen signaleren die uit een tegenovergestelde houding voortkomen. Een fraai vroeg 17e eeuws huis in Utrecht, Korte Jansstraat 2,

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1961 | | pagina 31