Indrukken van het feest 12 ming van waardevolle stadsbeelden en het weren van storende nieuwbouw komt de kantonale en gemeente lijke autonomie weer sterk tot gelding. In een enkel geval het middeleeuwse stadje Murten heeft de Commissie voor Monumentenzorg krachtens een bijzondere overeenkomst het toezicht over alle bouw activiteit. Sommige kantons hebben bepaalde straten, wijken of pleinen onder toezicht gesteld, elders ont breekt dit geheel. Ook de controle op nieuwe gebou wen in een waardevolle omgeving verschilt van stad tot stad; in de ene stad heeft men er aandacht voor, in de andere zijn de ernstigste misgrepen toegestaan. Blijft de wettelijke bescherming door de federalistische staatsstructuur onvermijdelijk onvolledig, daar staat tegenover dat de organisaties op het gebied van monu menten- en natuurbescherming door een grote kring worden gedragen en zeer invloedrijk zijn. Geschied kundige genootschappen bestaan overal, in sommige „De huizen zijn als bladen van een kostbaar boekwerk (foto: Zilver Rupe) Droeg de jubileum-vergadering en de receptie in het Instituut voor de Tropen, waar talrijke leden en be gunstigers van de Bond tezamen waren gekomen, een bijzonder feeste lijk en stijlvol karakter een banket, door het bestuur in het Muiderslot aan zijn speciale gasten, autoriteiten, buitenlandse genodigden en vertegen woordigers van de provinciale com missies Stad en Dorp aangeboden, vormde voor de jubileumdag een waardig en luisterrijk besluit. Het Slot verscheen aan het gezelschap in de grijze winteravondschemering als een machtig silhouet. Eenmaal binnen de lichtkring van het poort gebouw en over het binnenplein ge treden, werd men in de gastvrije burcht ontvangen bij een behaaglijk knapperend houtvuur in de grote be tegelde schouw van de ridderzaal, waar boven de welgedekte tafels alle kroonluchters en kandelaars waren ontstoken, zfj verleenden, met de zang en het snarenspel van minstreel van Oss, aan spijzen en dranken en tafel gesprekken een bijzondere gloed en bekoring. Slotvoogd Koot verhaalde van de vele illustere gezelschappen en kringen die hier al zovele eeuwen bij een plachten te komen. Maar ook de buitenlanders, wellicht minder bekend met onze vaderlandse historie, ont kwamen niet aan de sfeer, fo konden

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1961 | | pagina 18