De zoekplaat was Welgelegen Heemschuts Gouden feest Jubileumboek 120 goedkeuring van Gedeputeerde Staten vastgesteld. De algemene ledenvergadering, die jaarlijks op het sportveld te Hilversum wordt gehouden, stelt de Rekening vast. Bij niet goedkeuring der Rekening wordt zij ter goedkeuring aan Gedeputeerde Staten voorgelegd. De algemene vergadering beslist ook over verkoop en bezwaring van onroerende goederen wanneer zij een waarde van f 5.000,te boven gaan. Bovendien is de goedkeuring van Gedeputeerde Staten vereist. Het bestuur bestaat uit vijftien leden, waarvan op grond van historische verworvenheid, ieder Gooisch gemeentebestuur er één aanwijst. De scharende leden der vereniging zijn door zes leden vertegenwoor digd en de niet-scharenden door twee leden. De Voor zitter, tevens lid van het bestuur, wordt door de Kroon benoemd. Het bestuur beslist over alles, wat niet bij de Wet aan de ledenvergadering is opgedragen. De vereni ging kan worden ontbonden, indien de meerderheid van alle leden en bovendien de meerderheid van de scharende leden daartoe besluiten op voorstel, hetzij van het bestuur, hetzij van de raad van een der zes Gooische gemeenten, hetzij van tenminste 40 der scharende leden. Dit voorstel tot ontbinding behoeft de goedkeuring van de Kroon. De steeds verder gaande uitbreidingsplannen van de Gooische gemeenten vormen de laatste tijd een ernstige bedreiging voor het voortbestaan van Stad en Lande van Gooiland. Indien voor de gronden, welke voor bebouwing aan de gemeenten moeten worden afgestaan, geen andere landbouwgronden kunnen worden verkregen, zal het binnen afzienbare tijd voor de scharende leden niet meer mogelijk zijn de veehouderij rendabel te drijven. Moge spoedig een streekplan voor het Gooi tot stand komen, waarbij aan dit eeuwenoude, unieke instituut een blijvende bestaansmogelijkheid zal worden gewaarborgd. Het zoekplaatje uit ons vorige nummer had een on gedacht succes. Behalve van veel leden uit de provincie Groningen, waar het gezochte huis zich bevindt, kwamen antwoorden binnen uit Utrecht, 's-Graven- hage, Santpoort, Vlissingen, Kampen en Amsterdam. Het blijkt te zijn de buitenplaats „Welgelegen" te Kleinemeer, aan het kanaal van Sappemeer naar Borgercompagnie, gebouwd in zijn huidige vorm in 1750 door een lid van de familie Lichtenvoort. Ter ere van een voorvader Enno Doedens Star, die vice-admiraal was geweest onder Michiel Adriaans- zoon de Ruyter behielden drie dochters Star Lichten voort, geboren op „Welgelegen" de naam Star, ook nadat zij met de heren Busmann, Nauta en Numan huwden. Van haar stammen de families Star Busmann, Star Nauta en Star Numan. In 1900 stierf er Cornelis Star Lichtenvoort kinderloos. Het huis kwam in andere handen, de bijbehorende landerijen eveneens. Het huis verviel. In 1915 viel het besluit tot afbraak. Het einde scheen gekomen, de vijvers en grachten waren gedempt, de tuinen ge rooid. Toen de nood het hoogst was, was de redding nabij. Mr. Cornelis Alexander Star Numan kwam het familiebezit in oude luister herstellen. Het werd be woond door zijn zuster Mevr. Thomassen a Thues- sink van der Hoop van Slochteren-Star Numan, wier echtgenoot burgemeester was van Sappemeer. Zij woonden er van 1917 tot 1925. In 1936 stierf de eigenaar. Nogmaals is het huis bewoond geweest door een burgemeester. Thans is het verpleeginrichting voor bejaarden. Alle briefschrijvers, die te hulp schoten, hartelijk dank. Van verschillende kanten kwam het verzoek om meer dergelijke puzzles. Wie onzer leden heeft soortgelijke problemen? T. K. Op donderdag 2 februari 1961 om 14,30 uur zal het 50 jarige bestaan van de Bond Heemschut her dacht worden met een bijeenkomst in de aula van het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam. Mr. W. A. Offerhaus, Commissaris der Koningin in de Provincie Groningen, zal de feestrede uit spreken. De leden, donateurs en buitengewone leden zullen in de gelegenheid worden gesteld deze herdenking bij te wonen, waarvoor zij binnenkort het bericht tegemoet kunnen zien om een toegangskaart aan te vragen. De beschikbare plaatsruimte en de te ver wachten belangstelling zullen het waarschijnlijk noodzakelijk maken om de aanvragen om toegangs kaarten in volgorde van binnenkomst te behandelen met het risico, dat de late inzenders teleurgesteld moeten worden. Na de herdenking zal van 16,00- 17,30 uur het dage lijks bestuur recipiëren in de hal van het Koninklijk Instituut voor de Tropen. Het jubileumboek, uit te geven ter gelegenheid van het 50-jarige bestaan van de Bond Heemschut, komt dezer dagen in manuscript gereed. Het ver schijnt onder de titel Strijd Om Schoonheid. Het wordt rijk geïllustreerd, goed gedokumenteerd en aantrekkelijk geschreven. Nu reeds zij medegedeeld, dat het boek niet tegelijk met de jubileumviering zal verschijnen, maar eerst in de nazomer 1961. Een reeks boeiende bijdragen van de hand van ervaren schrijvers op de verschillende sectoren van het heemschutwerk zullen dit boek tot een begeer lijk bezit maken in de boekerij van een ieder wien de schoonheid van stad en land ter harte gaat.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1960 | | pagina 18