.114 Het builen „Gooilust" in de winter. Foto: Cok de Graaff, Laren bezit in 's-Graveland Tromps merkwaardige land huis Trompenburghen in Naarden de buitens Oud.-Bu.ssum en de Beek. Ook op deze wijze genieten belangrijke gedeelten van het Gooi bescherming. Toch is er, zoals reeds gezegd, thans sprake van een Gooiprobleem. Er zal alles op gezet moeten worden om te voorkomen, dat het Goois natuurreservaat in een nabije toekomst, hapje voor hapje door de bebouwing wordt opgeslokt. Lukt het niet de bevol kingsdruk van het Gooi af te leiden, dan zullen de Gooise steden en dorpen ineenvloeien tot een vormloze massa, een ,,neither town nor country", waar de natuur, die eens de grote attractie van het Gooi vormde, is gedegradeerd tot een tuintje hier en een plantsoen daar. Voor niemand heeft dit beeld iets aantrekkelijks en het nageslacht zal ons voor een der gelijke „Gooise gruwelwarande" zeker niet dank baar zijn. Laten wij hopen, dat thans alles zal worden beproefd om dit schrikbeeld af te wenden. Maar ook dan komt men er niet, wanneer inmiddels niet zorgvuldig ge waakt wordt voor het behoud van het gave aspect van de gebieden, die men ten koste van zoveel in spanning wil sparen. Hoe meer de bebouwing opdringt en hoe meer die haar landelijk aspect verliest, hoe meer de illusie van de „vrije natuur" dreigt te worden verstoord. Eén hoog flatgebouw kan het aspect van een grote natuurruimte bederven, omdat het zelfs door bomen niet meer te camoufleren is. Iedere wan delaar op de Gooise heide zal dit beamen, maar waar om ontwerpen stedebouwkundigen van naam nog steeds torenflats aan de rand van de Gooise gemeen ten? De natuur heeft waarlijk geen stedelijke „accen ten" nodig om zich in volle schoonheid te kunnen ontplooien! Naarden staat misschien op het punt een wandaad te plegen tegen eigen historie: het bouwen van een torenflat van 45 meter hoogte slechts weinig lager dan het Amsterdamse havengebouw op minder dan 1100 meter afstand van de Grote Kerk en even dicht bij de rand van het Naardermeer. Moge een krachtige tegenactie dit alsnog verhoeden! Een dergelijke gebouw in Bussum-Zuid of Hilversum- Noord neergezet, zou aan de centrale Gooise heide iedere natuur-illusie kunnen ontnemen. Nederland is een land, waarin men steeds weer gede monstreerd ziet, dat ook met betrekkelijk kleine natuurgebieden, mits gaaf begrensd, grote effecten kunnen worden bereikt. Ook in het Gooi is dit het geval. Laat men die gave horizon van de Gooise heiden zorgvuldig behoeden en waar die reeds geschonden is door beplanting trachten het onge repte aspect te herstellen. Alleen indien het door een krachtig bestuursbeleid gelukt, een dijk op te werpen tegen de aanrollende huizenzee en een zorgvuldig beheer er in slaagt de Gooise natuurmonumenten te behouden en zo nodig te restaureren, zal de natuur ook in het Gooi in de toekomst zijn heilzame rol kunnen blijven vervullen. H. P. GORTER (vervolg van blz. 110) OP HEEMWACHT Deze laatsten zullen moeten weten, dat zij in hun streven door een brede laag van het volk en diens vertegenwoordiging geschraagd worden. Immers ook de Minister van Financiën en de overige leden van het Kabinet moeten overtuigd worden. Ziet, daar is weer een dwingende bestaansreden ook na vijftig jaar voor de Bond Heemschut. Zijn doel- stellingis dezelfde als bij de oprichting, zijn voortvarend heid en strijdvaardigheid zijn onwankelbaar gebleven, het aantal leden is toegenomen, maar is nog altijd niet groot genoeg. Het verwijt tegen de Bond Heemschut luidt wel, dat deze nog niet genoeg optreedt, niet overal een vinger in de pap steekt. Dat is helaas waar, maar is een ge volg van zijn beperkte actieradius. Meer leden zal meer middelen en meer mogelijkheden betekenen. En dat kan slechts met Uw hulp!

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1960 | | pagina 12