Op Heem wacht Monumentenwet op hellend vlak 85 De Memorie van Antwoord is uitgegaan en met een Gewijzigd Ontwerp van Wet (Monumentenwet) aan de leden van de Staten-Generaal aangeboden. Wij hopen oprecht, dat de leden van de Staten- Generaal evenzeer als wij geschrokken zijn van de wijzigingen op de oorspronkelijke ontwerp-wet, die in oktober 1955 verscheen. Niet zonder reden drongen wij er op aan in het oktobernummer 1955 van Heemschut, waarin wij het ontwerp-monumentenwet met vreugde begroet ten, dat niet méér kracht aan de wet zou worden ont nomen dan reéds bij het omzeilen der klippen ge beurd was! Hoe diep zijn wij daarin teleurgesteld! Met bezorgdheid zien wij de behandeling van het Gewijzigd Ontwerp van Wet tegemoet. Als er niet een krachtige tegenstroom uit de Kamers komt tegen de wijzigingen welke op verzoek van enige Kamerleden in deze ontwerp-wet zijn aangebracht, dan zal ons land straks weliswaar -eindelijk een Monumentenwet bezitten, maar helaas een, waar wij weinig plezier aan zullen beleven, althans als wij er van verwachten, dat met deze wet de monumenten beschermd zullen worden. Wij dachten dat dit namelijk de bedoeling van de wet zou zijn. Onderhoudsplicht Onze grootste teleurstelling betreft wel het vervallen van artikel 16 (oud), dat luidde: „De eigenaar van een beschermd monument is verplicht voor het onderhoud en de instandhouding behoorlijk zorg te dragen Wij achten dat een noodzakelijk artikel in een wet, die pretendeert de monumenten te beschermen. Het verleden kent te veel voorbeelden van monumenten, die opzettelijk verwaarloosd werden teneinde de ge wenste sloping in de hand te werken. Reeds in 1955 wezen wij er op, dat een dergelijk be langrijk artikel tot nog toe geheel ontbroken had, waardoor de kracht aan vele voorlopige, vroegere schikkingen was onthouden. Wij maakten toen reeds de opmerking, dat men deze verplichting niet uitslui tend behoefde te zien als een nadeel voor de eigenaar, immers als eigenaar van een beschermd monument geniet men het voorrecht, in aanmerking te komen voor subsidie, waarbij rekening wordt gehouden met de draagkracht van de eigenaar. Er is een parallel in de boswetgeving, waar de eigenaar zelfs voor het bedrijfsmatig kappen vergunning nodig heeft en bij inwilliging steeds moet inplanten, d.w.z. het bos in stand moet houden, ongeacht of hem dit financieel mogelijk is. Het grote belang van de instand houding van het Nederlandse bos vereist een dergelijk straffe maatregel. Waarom nu met twee maten gemeten? Het is te hopen, dat hierover een hartig woord ge sproken zal worden in de Kamers en dat daarbij als een mene tekel aan de wand zal staan: zonder onderhouds plicht is een monumentenwet krachteloos! Kerkelijke monumenten Het nieuwe artikel 16 luidt: „Onze minister neemt met betrekking tot een kerkelijk monument geen beslissing inge volge artikel 15 (hetwelk de mogelijkheid inhoudt van een vergunning om een beschermd monument af te breken, verplaatsen of in enig opzicht te wijzigen) dan in overeenstemming met de eigenaarindien en voor zover het betreft een beslissing waarbij wezenlijke belangen van de godsdienstoefeningen in dat monument in het ge ding zijn." Men moet wel beseffen, dat dit uiteindelijk betekent, dat bij invoering van liturgische diensten om een voorbeeld te noemen, de eigenaars de koorhekken willen verwijderen. Men denke in dit verband aan een der mooiste koor hekken, welke wij kennen, nl. het prachtige koperen koorhek op marmeren voet (door Jacob Lutma) in de Nieuwe Kerk te Amsterdam (de Amsterdamse kerkvoogdij besloot gelukkig tot handhaving), maar ook aan het 16de-eeuwse koperen koorhek van de St. Bavo in Haarlem, het eveneens i6de-eeuwse koorhek in Abcoude, dat van Rhenen, van de Westerkerk te Enkhuizen, enz., enz. Verwijdering daarvan zou een wezenlijke aantasting van de schoonheid van het mo nument zijn. Bescherming daarvan achten wij in het algemeen belang. Mogen of moeten wij er aan herinneren, dat het in 1866 verkwanselen van het oxaal uit de St. Janskerk te 's-Hertogenbosch de strijdbare katholiek Victor de Stuers aanleiding was om zijn striemend artikel „Holland op zijn smalst" te schrijven, waardoor van zovelen de ogen open zijn gegaan voor de noodzake lijke bescherming van onze cultuurmonumenten? Wordt nu honderd jaar later de klok weer terug gezet?

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1960 | | pagina 7