Verzamelbanden Heemschut 108 verijdeld, terwijl tevens de mogelijkheid van restau ratie kon worden bepleit. In 191.5, toen wederom een aantasting van de wallen van Heusden dreigde, kwam de Minister van O. K. en W. tussenbeide en werd in overleg met Monu mentenzorg en de Stichting, door de Grontmy een restauratieplan opgezet dat in 1946 kon worden in gezonden. Door de waakzaamheid van de Stichting, werd ook in 1953 een voorstel van het gemeentebestuur, om een gedeelte van de v.m. wallen te egaliseren, door de Minister afgewezen. Thans ligt opnieuw een door de Grontmy ontworpen plan, tot het terugbrengen van de omwalling in de oorspronkelijke Oud-Nederlandse vorm, ter tafel. Het zijn echter steeds de financiën die een mogelijke uitvoering in de weg staan. Gezamenlijk overleg met alle bij een eventuele restauratie betrokken in stanties is nu de volgende stap, die ten slotte tot een uitvoering van de plannen zal kunnen leiden. Een kring van correspondenten, verspreid over alle delen van het land, houdt verder het dagelijks bestuur van de Stichting voortdurend op de hoogte van wat in de aangewezen rayons met oude vestingwerken gebeurt en waarschuwen tijdig wanneer gevaar dreigt dat een of meer der zich onder hun wakend oog bevindende objecten geschonden wordt. Dan komt het Stichtingsapparaat in actie en tracht men door stappen bij de eigenaars der bedreigde werken, z.a. het Rijk, de Provincie, de Gemeente of particu lier, te bewerken dat óf een aantasting wordt voor komen, dan wel herstel wordt overwogen en tot stand komt. Vaak echter moet ook de hulp van de sterke arm worden ingeroepen, i.c. de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen die, met de Wet in de hand door middel van de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg, beslist over het behoud van deze over blijfselen uit het verleden. Meestal kan echter door tijdig overleg met de be trokken eigenaar erger worden voorkomen. Door een zeer nauwe samenwerking tussen de Stich ting en de Rijksregering, de Dienst der Domeinen, de Rijksdienst voor het Nationale Plan, het Staats bosbeheer, de Ned. Heidemij, de Cultuurtechnische Dienst, de Rijksgebouwendienst e.a., die elk een af gevaardigde in het Hoofdbestuur van de Stichting hebben, worden doorlopend adviezen (al dan niet gevraagd) verstrekt, welke verband houden met de instandhouding der betrokken monumenten. Naast de strijd om het behoud van deze monumenten, streeft de Stichting er tevens naar om, door publi catie van de resultaten van het wetenschappelijk on derzoek der eigen Studie-commissie, meer bekend heid te geven aan de historische ontwikkeling en be tekenis van deze objecten. Zo geeft de Stichting uit: „Atlas van historische vestingwerken in Nederland", waarvan de delen I (Groningen, Friesland en Drente) en II (Overijssel en Gelderland) reeds zijn verschenen en deel III (Utrecht en Noord Holland) in 1960 zal gereedkomen. Verdere publicaties van de Stichting zijn: Het Plaatwerk „De Wallen van Naarden", door S. Moulijn; „Naarden 1350-1950", De geschiedenis van een Ne derlandse vesting, door C. A. de Bruijn en W. H. Schukking; „Wandelingen met Mars", door J. W. F. Werumeus Buning en W. H. Schukking, en andere kleinere verhandelingen, plattegronden van vestingsystemen en jaarverslagen. Door de jaarlijks weerkerende excursies naar ver schillende overblijfselen van v.m. vestingwerken, tracht de Stichting de belangstelling voor deze ob jecten op te voeren. Telkens neemt een groter aantal van de donateurs en begunstigers der Stichting hier aan deel. Donateurs kunnen worden verenigingen en andere zedelijke lichamen die instemmen met het doel van de Stichting. Zij betalen een jaarlijkse bijdragen van min. 25 gulden. Als begunstiger worden aangemerkt personen die de Stichting steunen met een jaarlijkse bijdrage van min. 3 gulden. Het secretariaat is gevestigd: Piet Heinlaan 92 te Oegstgeest. Wij hopen dat het streven van de Stichting, o.a. be staande in het bewaren van „zinrijke overblijfselen en eerbiedwaardige tradities uit ons nationaal ver leden", er toe moge bijdragen dat in het Neder landse volk de zin voor kunst en natuurschoon wordt ontwikkeld. G. A. de BRUIJN secretaris Van de N.V. Verkooporganisatie van Business Systems te Baarn kreeg de redactie een aanbod om verzamel banden voor het orgaan te leveren in grijs linnen met rug- en plattitel „Heemschut" in bruin. Bij de band worden veerkrachtige stalen geleverd waarmee men de nummers zonder beschadiging vastklemt in de dubbele rug, in afwachting, of zelfs inplaats van het definitieve inbinden. De opgegeven capaciteit is zes afleveringen, maar de band kan er meerdere bevatten. Na een proefexemplaar enige maanden te hebben gebruikt kan de redactie bevestigen dat deze wijze van opbergen goed voldoet. De kosten zijn f 2,50 p. st. bij een afname van 100 exemplaren, vermeerderd met f0,40 voor emballage en portokosten. Wie van deze aanbieding gebruik wenst te maken gelieve dit aan het secretariaat op te geven: zodra er 100 aanmel dingen zijn zullen de banden worden besteld. B.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1960 | | pagina 30