Heemschut op excursie 105 kelijk is geworden ligt het voor de hand deze in het belang van de veiligheid en van de doorstroming te bestendigen. Alweer blijkt het publiek sneller en in telligenter te reageren op een onvermijdelijk geworden verandering in de verkeersgewoonten dan de autori teiten voor mogelijk hadden gehouden. Deze maat regel vraagt echter om een aanvulling. Wanneer in de herstelde Leidsestraat de fietsers verdwijnen ten bate van de auto's, dan dient op de voor de fietsers bestemde parallelroutes zoals de Spiegelgracht het autoverkeer beperkt te worden, tenminste door een rijverbod tijdens de spitsuren. Wie de stroom op deze smalle rijwegen op de spitsuren kent, zoals het tijdens de operatie-Leidsestraat is geworden, zal opgemerkt heb ben dat het intense fietsverkeer hier ernstig wordt ge hinderd en in gevaar gebracht door enkele personen- en vrachtauto's. Over het algemeen heeft de sluiting van de Leidsestraat de conclusie gerechtvaardigd dat de weggebruikers zich weten aan te passen, hetzij door hun auto thuis te laten en de tram of een taxi te nemen, hetzij door een andere route en zo mogelijk een ander tijdstip te kiezen. Er is en hiermee besluiten wij ditmaal de beschouwingen over het verkeersprobleem in Am sterdam geen enkele reden om in paniek te raken voor de „verkeersmoloch" en het monster öf zinloze offers te willen brengén zoals de heer Drost voor stelde óf toe te staan dat het de stad onbegaanbaar maakt. Het monster is alleen gevaarlijk zolang men het niet aandurft. G. B. Dit jaar was Harlingen het voor de Heemschutdag uitverkoren doel. Het trok ruim 125 leden en geno digden, waaronder verschillende autoriteiten van Rijk en provincie tot zich. Velen zullen plezierige herinneringen bewaren aan deze, ter gelegenheid van de visserijdagen extra fees telijke uitgedoste noordelijke havenstad. De Zuider haven, waar de vissersvloot gepavoiseerd lag te pron ken, bood de aankomende bezoekers een kleurig wel kom. De leden die reeds een dag tevoren naar Har lingen waren gekomen, hebben kunnen genieten van een grootse vlootschouw op een stralende Waddenzee, 's Middags waren velen getuige van een ringrijderij in de Voorstraat, met oud Friese sjezen en Friese costumes, waarin ook werd gevolksdanst. In het fraai gerestaureerde stadhuis ontving een trots gemeente bestuur het gezelschap. Burgemeester Nauta ver bloemde in zijn welkom niet, dat er in het verleden met Heemschut wel eens heftige discussies waren geweest over bepaalde onderdelen van Harlingens oude stad. Maar hij liet er geen twijfel over bestaan dat hij thans met voldoening aan de Bond Harlingens gave en gevarieerde historische stadsschoon toonde, ten dele reeds goed gerestaureerd en weer gezond ge maakt. De Grote Sluis, bewaakt door twee potsier lijke leeuwen, kreeg onlangs een grondige beurt; de Kleine Sluis zal in 1961 gerestaureerd worden. Op een aan de gang zijnde inventarisatie zullen niet alleen afzonderlijke gevels voorkomen, maar enige gracht- en straatwanden in haar geheel worden ver plaatst, waar ook aan het uiterlijk van de minder monumentale panden er tussen door eisen zullen worden gesteld. Ook hiermee bewijst Harlingen met zijn tijd mee te gaan. Bij de rondwandeling bleek het voor vele leden een verrassing, de rijke verschei denheid van Harlingens nog uitgebreide stedeschoon te aanschouwen. Het zal, nader ontdekt en tijdig opgeknapt, in toenemende mate een trekpleister blijken voor de toeristen langs de route E-10 Scan- dinavië-Parijs. Het zal ook steeds meer landgenoten en speciaal ook de vakantiegangers naar de Friese Waddeneilanden uitnodigen tot een bezoek aan de stad. Wij hopen en vertrouwen met de burgervader, dat bij de realisering van het saneringsplan-noord, waar bij 120 oude woningen zullen moeten worden ver vangen, voor de te herbouwen huizen een bij de oude kern passende vorm zal worden gevonden, waartoe het gemeentebestuur overleg pleegt met stedebouw- kundige ir. Vegter. De Nederlands Hervormde Kerk, die er op zijn terp thans weer prachtig bij staat, en waar de excursisten een bijzonder mooi orgelspel mochten beluisteren, wordt nog omlijst door een gor del van onaanzienlijke huisjes (in Harlingen sprak men van krotjes), die niettemin met hun fraaie daken een goed scherm vormen voor de qua uiterlijk banale gebouwen er achter. Een stedebouwkundige in het gezelschap hoorden wij als oordeel uitspreken: Laat men deze huisjes sparen en rehabiliteren, mede door de houten optrekjes die het achteruitzicht belemme ren te verwijderen. Zij zullen dan bijvoorbeeld voor bejaarden aantrekkelijk rustieke woningen vormen rond het grote grasveld dat de kerk omringt. In het algemeen kan Heemschut met warmte en ver trouwen Harlingens stadsschoon, zoals het thans door zijn bestuur wordt bewaard en bewaakt, propageren. In het afgelopen seizoen werden bovendien nog twee excursies gehouden, georganiseerd door Heemschuts Commissies Stad en Dorp in Noord- en Zuidholland voor de leden in haar provincie,. Op 4 juni, één der zeldzame warme zomerdagen, trokken 112 Heem schutters de Gooise hei op en bezichtigden speciaal de vestingstad Naarden. De Commissie Zuidholland hield dit jaar voor het eerst een eigen excursie, en wel naar het gebied rond de Brielse Maas. Hier gold de belangstelling het landelijke schoon dat in ver band met het Europoort-project grotendeels zal ver dwijnen, en vooral de stad den Briel, Geervliet en Heenvliet, waar de excusristen in het kasteeltje de Oliphant werden ontvangen. Aan deze op 2 juli ge houden provinciale Heemschutdag werd deelge nomen door 83 leden en introducé's. H. ROWAAN

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1960 | | pagina 27