Saneringsplan voor Vlissingen 99 Meer dan enige andere havenstad heeft Vlissingen te kampen met het probleem van een excentrische ligging der oudste delen. Slechts op drie dicht bij elkaar ge legen punten is contact tussen nieuwe wijken en oude stad mogelijk, (afb. i). Talrijke rampen hebben Vlissingen getroffen: een bombardement in 1809 (het fraaie renaissance- raadhuis ging hierbij verloren); de brand in de St. Jac.obskerk in 1911de oorlogsjaren 40-45 en de over stroming van 1953. Dempingen in 1909 tastten het karakter van de oude stad ernstig aan. Tenslotte slokt de Maatschappij de Schelde, op zichzelf een welvaartsbron voor de stad, steeds méér hiervan op. Lètterlijk, zoals moge blijken uit afbeelding 2 Een gaaf historisch centrum kan men dus niet ver wachten. Eerder moet men zich Verwonderen over wat er mede dank zij een niet onbelangrijk aantal restauraties nog intact is. Dat men dit oudste deel inderdaad als cèntrum zou handhaven, was beslist niet vanzelfsprekend. De aanwezigheid van enkele karakteristieke elementen is mogelijk doorslagge vend geweest. Dit zijn (afb. 3): de ondanks de ver minkingen nog altijd aantrekkelijke v.m. oude haven, thans Bellamy ,,park", de terzijde gelegen St. Jacobs- kerk, de Nieuwendijk waar dank zij de Engelse Kaai nog direct contact tussen bebouwing en water is de Boulevard de Ruyter en de Walstraat, een weinig fraaie, maar florerende winkelstraat. Voor een inzicht in de huidige plattegrond is een kort overzicht van de groei noodzakelijk. 1). (afb. 4). Tot diep in de zestiende eeuw was de zeshoekige stad begrensd door het Molenwater, de zee-dijk (een restant van de Westpoort markeert nog het vroegere punt van samenkomst), de Nieuwe Haven of Engelse Kaai en de oostelijke stadsgracht. Rond 1580 werd een onvoltooide citadel van Alva als „Nieuwstad" bij de stad getrokken; de vroegere oostelijke gracht werd naar het oosten verplaatst 1) Zie Herma M. van den Berg, het Raadhuis van Vlissingen in de stedebouwkundige ontwikkeling van de stad, Buil. K.N.O.B. 1956, kol. 157. 1 Het contact lussen nieuwe wijken en oude stad te Vlissingen verge leken met dat ineen gewone water stad en dat in een landstad. 2 De voornaamste elementen in de oude staddie voor de centrum functie van belang zijn: het Bellamypark met loodrecht daarop de Nieuwendijk de St. Jacobskerk op de Oude Markt, de Boulevard de Ruyterde Wal straat en als eenzaam monument het stadhuis. 3 Links: Fragment van een 17de eeuwse kerk, opgenomen in een der loodsen van de Mij. de Schelde. Foto: C. L. T. C.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1960 | | pagina 21