EEN GELUKKIG BESLUIT ZOEKPLAA1 91 Rotterdam; Ir. F. P. J. Peutz, Heerlen; Mej. L. van Pieterson, Rotterdam; Mej. A. F. van der Poest Clement, Zevenbergen; Jhr. A. van de Poll, Noord- wijkerhout; L. Proos Hoogendijk, Amsterdam; Mej. H. Ricardo, 's-Gravenhage; W. G. F. G. Rissink, Amsterdam; M. J. F. Robijns, Gorinchem; Mevr. R. Ruys-Baronesse Snouckaert van Schauburg, 's-Gra venhage; D. Salomons, Amersfoort; C. A. B. A. M. Schade, Moergestel; B. Schefïer, 's-Gravenhage; E. R. van Schothorst, Arnhem; J. Sibinga Mulder, Soest; P. Smit, Edam; Mr. J. H. Smits, Arnhem; Ir. J. P. Smits, 's-Gravenhage; Mr. C. Star Nauta Carsten, Arnhem; Mevr. N. H. Stoffer-Wormhoudt, Amsterdam; W. Stooker Jr., Amersfoort; W. van der Straaten, Utrecht; Ir. F. J. A. den Tex, Amsterdam; J. A. Trarbach, Eindhoven; Rector H. C. W. van der Vegt, Utrecht; Mej. E. Venekamp, 's-Gravenhage; Mej. M. Verloop, 's-Gravenhage; S. L. Vermeer, Hummelo; J. M. Volgers, Amsterdam; Mej. Mr. G. J. van der Waals, Leiden; F. H. J. Wasmann, Druten; W. Weener, Utrecht; Mej. A. H. Westen brink, Vlaardingen; J. S. Wiergersma, Zandvoort; J. P. Wiersma, Leeuwarden; Mr. P. M. Witteman, Amsterdam; P. Wynia, Rotterdam; Mej. M. Wouden berg, Vlaardingen; Mr. H. A. IJff, Hilversum; M. J. Zaayer, 's-Gravenhage; A. L. Zillesen, Haarlem; Jvr. I. baronesse van Zuylen van Nyevelt, Vorden. Als donateur traden toe: ,,de Cirkel" N.V., Zwanen burg; Gemeentebestuur van Urmond; A. de Hoop N.V., Rotterdam; Mevr. M. Th. R. gravin Schimmel- penninck-von Weister, Diepenheim. Als gewoon lid trad toe: Stichting tot instandhouding der goederen en rechten van het Huis Bergh, 's-Hee- renberg. Rectificatie: Tot onze spijt was in ons juni-nummer de titel weg gevallen van: Prof. Ir. L. H. de Langen, Arnhem. Woonwagencentrum Breda Als een inktvlek op een keurig verzorgde brief zo ongeveer ervaren wij in het landschap de aanblik van een woonwagenkamp of wat daar voor doorgaat. Vooral dat laatste; want een woonwagenkamp hoeft helemaal geen aantasting van het landschapsschoon te betekenen. Maar wat is het geval? Vroeger weerden tal van gemeentebesturen zonder meer woonwagenbewoners uit hun gebied. Plaatse lijke verordeningen ter zake en uitvoering door ,,de sterke arm" maakten dit mogelijk. Door een regeling van deze materie bij de wet (Wet op woonwagens en woonschepen 1918) kwam hieraan een eind. Voort aan zouden de gemeenten nog slechts bevoegdheid hebben een standplaats aan woonwagenbewoners aan te wijzen bij verblijf in hun gebied. Dit betekende, dat elke gemeente er toe overging een terrein voor dat doel te bestemmen. Het etiket „niet gewenst", dat de woonwagenbewoners droegen, de beperkte financiële middelen van de kleine gemeenten vooral, hadden tot gevolg, dat die terrei nen kwamen te liggen zo ver mogelijk buiten de be bouwde kom. Door het ontbreken van vrijwel elke voorziening en de levenswijze van de bewoners kregen zij het rommelige aanzien, dat ons op vele plaatsen steeds weer als de hierboven gesignaleerde inktvlek aandoet. U kunt zich voorstellen, hoe gelukkig wij waren, toen wij daags na een tocht door enkele mooie streken met een aantal van die „minder mooie" plekken een be sluit van Burgemeester en Wethouders van Breda onder de ogen kregen in zake een „gemeenschappelijke regeling tot stichting en exploitatie van het regiom al woonwagenkamp „Woonwagencentrum Breda"*). Dit besluit houdt niet minder in dan de verdwijning van een „standplaats voor woonwagens" in negen gemeenten, die in een ruime cirkel rond Breda liggen, en de stichting van een nieuw kamp, waar, metnaar verhouding geringe kosten, goede sociale en hygië nische voorzieningen kunnen worden getroffen. De winst, die dit besluit voor het landelijk schoon rond Breda kan betekenen, spreekt ons uiteraard het meest aan. De sociale en financiëele aspecten zouden wij sterk in de aandacht van de gemeentebesturen willen aanbevelen, opdat nog vele van die regionale centra mogen volgen. Alle partijen zijn er mee gediend. Mr. T. Landheer x) Besluit van 17 juni 1960, gepubliceerd in de Ned. Staats courant van 29 juli 1960 No. 145. De secretaris van de Bond Heemschut kwam in zijn archief de hierbij gereproduceerde foto tegen zonder enige notitie waar of wanneer de opname werd gemaakt. Kan een van onze lezers een aanwijzing geven waar deze monumentale boerderij te vinden is?

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1960 | | pagina 13