88 van deze vorm en hoogte in hoge mate ontsierend, de karakteristieke omgeving van de Markt en het monumentale stadhuis van Maastricht volkomen on waardig. Van de reeds in uitvoering zijnde bebou wing langs de zuidzijde van de Stadhuisstraat acht het bestuur de situatie noch de bouwwijze bijzonder gelukkig, doch hiervan mag men verwachten dat deze wanneer de hoogte beperkt wordt gehouden, het stadsbeeld en het silhouet vanaf de Maas nog niet zo zeer zal schaden. Uitvoering van het onder havige ontwerp aan de noordzijde zou het bestuur van de Bond Heemschut sterk betreuren. Het dringt er dan ook bij Uw College met klem op aan, Uw goedkeuring aan dit bouwplan te onthouden en te bevorderen dat het indertijd in de harmonische om lijsting van de Markt geslagen gat op betere wijze wordt gevuld, en zo mogelijk een lage bebouwing wordt nagestreefd." Bij dit adres sloot de „Restau ratiestichting Limburg" zich aan, in het bijzonder nog wijzend op de fatale gevolgen van het project- Huysmans voor het silhouet van de oude stad. „Het is bekend hoe fel inwoner en vreemdeling in dit op- zich reageren en terecht, het gaat hier om een waarde welke verdient met hand en tand verdedigd te wor den Indien eenmaal een te hoge bouw langs de Stadhuisstraat tot stand zal zijn gekomen, kan als zeker worden aangenomen dat te eeuwigen dage alom het gemeentelijk beleid in deze gebrandmerkt zal worden" aldus de Stichting. B. en W. antwoordden echter geen aanleiding gevonden te hebben op de genomen beslissing terug te komen. En dus zullen achter het fraaie stadhuis kantoorblokken oprijzen van zes en zeven lagen, op het hoogste punt 24 meter, en aan de Maas een flatblok van twaalf woonlagen, 35 meter boven de brug. In het algemeen is in de stadskernen de hoogbouw roofbouw in de ergste zin, roofbouw op de schoon heid, op de beschikbare straatruimte, op het licht en de „privacy" van de omwonenden. Allerwege dreigt deze nieuwste aanslag op het stedelijk orga nisme de betonnen kop op te steken. Het zwakke punt in de afweer van dit gevaar ligt in de omstandig heid dat de bevoegdheid tot het geven van vrijstel ling van de maximum hoogtebepalingen die in de bouwverordeningen zijn genoemd bij de colleges van B. en W. berust en dus buiten de openbaarheid blijft. En dan kunnen de beste adviezen van welstands commissies e.d. binnenskamers terzijde worden ge legd, terwijl bezwaarschriften van de burgerij als regel te laat komen. Het is diep te betreuren dat Maastricht, in de problematiek der oude binnensteden zo vaak met waardering genoemd terwille van het voortref felijke Stokstraatplan, deze jammerlijke beslissing heeft genomen over de ontsierende bebouwing tussen de Markt en de Maas. Ruilverkaveling Tholen Dat er met enig overleg en begrip ook in ruilverkave lingen nog waardevolle landschapselementen te red den zijn bleek onlangs in Tholen. Een inwoner van St. Maartensdijk berichtte ons in februari dat onder Scherpenisse een oud boerderijtje, op een heuvel van ca 5 meter boven het maaiveld gelegen en om ringd door oude appelbomen, zou moeten verdwijnen. Het ging, zo meldde onze correspondent, niet om een monument, maar om een vrij gaaf voorbeeld van lan delijke bouwkunst uit ca 1650 dat fraai is gelegen en in het door de ruilverkaveling afgevlakte land een grote bekoring heeft. Zou dit gespaard kunnen wor den? Het bestuur van de Bond Heemschut wendde zich hieromtrent tot de ruilverkavelingscommissie die antwoordde bereid te zijn het perceel ter grootte Bebouwing Stadhuisstraat Zuidzijde reeds zicht baar (wordt niet overdreven hoog)Aan de noord zijde komt evenwel nog een hoog flatgebouw. Foto: F. Lahave

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1960 | | pagina 10