Om het Zeister Slot 63 Naar aanleiding van het voorstel tot partiële herzie ning van het uitbreidingsplan betreffende het Slot en omgeving, heeft een groot aantal ingezetenen een schrijven tot de gemeenteraad gericht, waaruit wij enkele alinea's citeren. „Van oudsher heeft men er in Zeist angstvallig en naarstig op toegezien, dat de natuurlijke scheiding tussen het gehele gebied der Evangelische Broeder gemeente met het Slot, en het overige Zeist, nl. de beide dorpsstraten, als zodanig blijvend zou worden erkend en gehandhaafd ten einde de bijzondere serene rust en intimiteit van het Hernhuttercomplex te waarborgen. Toen omstreeks 1926 een zekere „restauratie" heeft plaats gehad van het gebied tussen Slot en het Rond de „Voortuyn" van het Slot is er uitdrukkelijk van uitgegaan, dat aan de conceptie van de laat 17de- eeuwse tuinaanleg, die in grote lijnen tussen het Slot en het Rond nog aanwezig is het enige restant van de majestueuze tuinaanleg aan voor- en achterzijde van het Slot van 1686 geen wijziging mocht worden aangebracht. Men was immers van oordeel dat de harmonische werking van de midden-18de eeuw in deze „Voortuyn" gestichte Hernhutternederzetting met de gehele slotaanleg in geen enkel opzicht mocht worden gestoord. Ondergetekenden mogen er in dit verband aan herinneren, dat, toen in 1928 het Rijk op wrede en hoogst onverantwoorde wijze het natuurschoon en de intimiteit rond het Slot en zijn omgeving wilde ver nielen en verstoren, niet alleen in Zeist maar in heel den lande een storm van verontwaardiging losbrak. Aan het. krachtige optreden van het toenmalige gemeentebestuur, aan een brede actie uit de Zeister burgerij en aan de ernstige protesten van buiten Zeist is het danken geweest dat toen 's Rijks onzalige plan nen met Zeist geen doorgang hebben gevonden." Na een uitvoerige bespreking van het plan om door verbreding en doortrekking van de Lageweg, waaraan flatgebouwen geprojecteerd zijn, hier een grote ver keersweg te leggen ter ontlasting van de dorpsstraten bij het Rond, vervolgt het adres: „Afgezien ervan dat door de bestemming van de Lageweg tot verkeersader het afgerond geheel van „Het Slot en zijn omgeving" totaal en voor goed verstoord zou worden, zouden niet alleen de ingekorte achtertuinen van de huizen aan het Broederplein door welke inkorting de juiste ver- Een hoekje van de Lageweg dat zou moeten verdwijnen. Foto: S. Reitsma houdingen ter plaatse zouden worden verbroken disharmonisch aan een grote verkeersweg komen te liggen, doch zou bovendien een der meest typisch i8de-eeuwse huizen der Broedergemeente Lageweg 2 met zijn insteekverdieping en ruimte voor beoefening van het ambacht, vanouds de Smederij van Friis, thans Schoenmakerij moeten worden afgebroken en zou één der meest schilderachtige hoekjes onzer gemeente de smederij (schoenmakerij), het brugge tje, de Karpervijver/Lageweg gedoemd zijn te ver dwijnen. Hiertegen moeten ondergetekenden zich te weer stellen." Het adres bestrijdt vervolgens de juistheid van de verkeersoplossing die het plan beoogt, en besluit met het verzoek aan de Raad aan dit plan de goedkeuring te willen onthouden. Wij zouden hieraan nog kunnen toevoegen dat het wel héél ongerijmd zou zijn om, terwijl de restauratie van het Slot net op gang is gekomen en men van plan is in dit vroegere verblijf van de graven van Nassau- Odijk een landelijk cultureel centrum in te richten hetgeen zowel de gemeente als het Rijk het nodige kost de omgeving, die het Slot voor congressen e.d. zo bijzonder geschikt maakt, zijn schone harmonie te willen ontnemen. In ieder geval is volgens de laatste berichten het plan ingetrokken om andere mogelijk heden te bestuderen. Met het oog op de zeer bijzon dere betekenis die het Slot met zijn omringende be bouwing en begroeiing heeft hopen wij hierover in ons volgende nummer een beschouwing te publiceren. G. B.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1960 | | pagina 9